حال تجارت چطور است؟

حال تجارت چطور است؟

26 اردیبهشت 1397 12:8

آمارهای روزانه واردات و صادرات کشورگویای آن است که در برخی روزها حجم واردات کشور در قیاس با صادرات به حدود یک چهارم رسیده است.

بر اساس اطلاعات تجاری به دست آمده از 20 گمرک عمده کشور در تاریخ 13 اردیبهشت ماه امسال کالای وارداتی 68.3 میلیون دلار بوده است. این در حالی است که حجم صادرات در این تاریخ 249.1 میلیون دلار بوده که 4.3 برابر بیش از حجم واردات این روز است.

وزن کالای وارداتی در این روز  36.3 هزار تن و وزن کالای صادراتی 492 هزار و 800 تن بوده است.

اما بررسی آمارها در هفته‌های گذشته گویای آن است که به عنوان مثال در اوایل اردیبهشت ماه امسال واردات نسبت به صادرات حدود دو برابر بیشتر بوده است. بدین ترتیب در تاریخ 9 اردیبهشت ماه امسال میزان واردات 172.2 میلیون دلار و حجم صادرات 94 میلیون دلار بوده است.

 اما در تاریخ 28 فروردین ماه میزان واردات 206.7میلیون دلار و صادرات 137.3 میلیون دلار بوده است.

سال گذشته تراز تجاری کشور بیش از هفت میلیارد دلار منفی بوده است، به عبارت دیگر در  مدت یک سال واردات هفت میلیارد دلار از صادرات پیشی گرفته است با این حال در اولین ماه سال جاری تراز تجاری در بخش غیر نفتی604 میلیون دلار مثبت شده است که به اذعان کارشناسان قطعا تک‌نرخی شدن ارز در این زمینه تاثیر داشته است. حال نیز به نظر می‌رسد با توجه به افزایش قیمت دلار در بازار صادرات نسبت به واردات شتاب بیشتری به خود گرفته است. البته اختصاص ارز 4200 تومانی به واردکنندگان هم از دیگر مواردی است که می‌تواند در این اوضاع تاثیرگذار باشد.

رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران پیشتر در توضیح وضعیت تجاری کشور در اولین ماه سال گفته بود در سال جاری با توجه به افزایش نرخ ارز به یکباره صادرات افزایش پیدا کرده است که قطعا این مثبت شدن تراز با نرخ ارز رابطه مستقیم دارد.

جداول زیر جزئیات تجارت کشور در برخی روزهای اخیر را نشان می‌دهد:

 

 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما