نجفی بالاخره از شهرداری رفت/ متهم  املاک نجومی، سرپرست جدید بلدیه تهران  

نجفی بالاخره از شهرداری رفت/ متهم  املاک نجومی، سرپرست جدید بلدیه تهران  

23 فروردین 1397 11:34

 
مهدخت قویدل - نجفی بالاخره از شهرداری تهران رفت و همانطور که در نامه خداحافظی اش نوشت "این نوگل خندان شهرداری" را به خدا سپرد و رفت. وی دومین استعفایش را بعد از تهدید دادستان کل کشور به شورای شهر ارائه کرد که روز گذشته با موفقت 15 نفر از اعضای  شورا پذیرفته شد؛ وی در حالی از شهرداری رفت  که به گفته خزانه دار شورا،" قوه قضاییه  هنوز به هیچ کدام از پرونده‌های فساد شهرداری  سابق رسیدگی نکرده است."
حاشیه های   مکارم از تبرئه تا سرپرستی شهرداری
  شورای شهر تهران دقایقی بعد از رفتن نجفی،  "سمیع الله حسینی مکارم"، یکی از متهمین پرونده املاک نجومی و معاون نجفی   را به سرپرستی شهرداری تهران انتخاب کرد تا جانشین شهردار فساد ستیز شود. 
در توجیه انتخاب مکارم به عنوان سرپرست شهرداری، رئیس شورای شهر گفته است که آقای نجفی هم با انتخاب او موافق بود. یکی دیگر از اعضای شورای شهر هم خبر داد  که وی در پرونده املاک نجومی کاملا تبرئه شده است. 
از ویژگی های جالب توجه آقای حسینی مکارم این است که هم چهره مورد وثوق محمدباقر قالیباف، شهردار سابق تهران بوده و هم معاون مالی شهرداری تهران در دوره ریاست آقای نجفی.  وی در دوره قالیباف، معاون سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری تهران بود.
یکی از چالش هایی که اصلاح طلبان با نجفی به عنوان شهردار داشتند در زمان انتخاب برخی مدیرانش بود. یکی از این مدیران، آقای مکارم حسینی بود. با وجود اینکه نام وی در میان دریافت کنندگان املاک نجومی قرار داشت و اصلاح طلبان مخالف حضور وی در کابینه شهرداری بودند،  وی به سمت معاون مالی و اداری شهرداری  تهران منصوب شد.
نام مکارم حسینی در ردیف 14 و 15 لیست دریافت کنندگان اموال نجومی شهرداری قرار داشت. طبق این لیست، وی دو ملک 90 متری و 135 متری را در منطقه دربند تهران با تخفیف 50 درصدی به ارزش تخفیف670 میلیون تومان  زیر قیمت دریافت کرده بود.    
زمانی که نام وی به عنوان گزینه معاونت نجفی انتخاب شد، یاشار سلطانی که لیست املاک نجومی را افشا کره بود، تکذیبیه مکارم را با این محتوا در سایتش منتشر کرد: وی در آن زمان کارمند رسمی شهرداری بوده و از متراژهای مذکور که به سه نفر همزمان واگذار شده، فقط 74 متر توسط مکارم حسینی به صورت نقدی خریداری شده است و وی از اتهام خرید املاک نجومی مبرا است.
اگرچه با انتشار مطلب فوق، رای بخشی از افکار عمومی اصلاح طلبان بر تبرئه مکارم حسینی صادر شد، اما سلطانی در ادامه چند سوال را هم مطرح کرده که پاسخ به آنها مسئله املاک نجومی را شفاف تر می  کند:"با وجود ارسال این مدارک همچنان این پرسش مطرح است که شهرداری چگونه ملکی واقع درخیابان دربند را متری 4 میلیون و 200 هزار تومان به اشخاص در قالب تعاونی واگذار کرده است؟ قیمت واقعی این املاک در سال 90 چقدر بوده است؟"
شورا در برابر خواسته داستان کوتاه آمد؟
جلسه رفتن نجفی حاشیه های دیگری هم داشت. مرتضی الویری، عضو شورای شهر در ابتدای این جلسه پیشنهاد داد که بررسی استعفای نجفی در جلسه ای دیگر مطرح شود و گفت: همزمانی موضوع استعفا با اظهارات غیرقانونی دادستان، که دخالت در امور مدیریت شهری است؛ ممکن است در اذهان عمومی این باور را ایجاد کندکه شورا در برابر خواسته های دادستان کوتاه آمده است.
محمدجواد حق شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی شورا هم  از  واکنش نشان ندادن هیئت رئیسه شورای شهر تهران به اظهارات   دادستان کل کشور انتقاد کرد و گفت:   طبق اصل 57 قانون اساسی بر تفکیک قوا در قوانین تاکید شده است.   سخنان دادستان کل کشور مصداق بارز عدول از قانون اساسی و دخالت در اختیارات شورای شهر تهران در مورد استعفای شهردار بود.   
 
حالا که نجفی استعا داده  و رفته، مکارم حسینی تا انتخاب شهردار بعدی پایتخت به جای او نشسته است. وی  در اولین مصاحبه اش  در واکنش به این خبر که برخی از معاونین نجفی استعفا داده ا ند و با او کار نمی کنند، تاکید کرده که نجفی برای انتخاب معاونانش با او مشورت می کرد و گفته است "در فرایند انتخاب معاونان و شهرداران، آقای نجفی از بنده نظر می‌گرفتند." همین موضوع احتمالا یکی از دلایل شکافی بود که بین نجفی و حامیان اصلاح طلبش از جمله کارگزارانی ها ایجاد شد و مسیر خروج او از شهرداری را هموارتر کرد.
 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما