فاضل موسوی در گفتگو با «روزان»: فساد ریشه در قانون‌گریزی دارد

فاضل موسوی در گفتگو با «روزان»: فساد ریشه در قانون‌گریزی دارد

22 اسفند 1396 17:57

گروه سیاسی- فاضل موسوی، عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در دوره هشتم طی گفتگویی با «روزان» به ابعاد و ضرورت برخورد با فساد در جامعه پرداخته است.

او توضیح می‌دهد که « قطعا هرگاه فساد در یک جامعه رشد کند، آن جامعه در بسیاری از مسائل دچار مشکل خواهد شد و هرچقدر ابعاد این فساد بیشتر باشد، میزان و درصد مشکلات هم بیشتر خواهد بود. در واقع زمانی فساد رخ می‌دهد که شما قانون را نادیده گرفته و روابط را بر ضوابط ترجیح بدهید. در چنین وضعیتی بدیهی است که معیارها در اجرا و تصمیم‌گیری‌ها خدشه‌دار می‌‌شود.»

*یکی از انتقاداتی که این روزها مطرح می‌شود، به آن برمی‌گردد که به‌نظر می‌رسد که قانون‌گریزی منشا بسیاری از اتفاقات و مشکلات در کشور است. شما این مسئله را چگونه توجیه می‌کنید؟
اگر بخواهیم مشکلات و مسائلی را که در کشور رخ می‌‌دهد دقیق‌تر و منطقی‌تر بررسی و ارزیابی کنیم، قطعا به نتایج متفاوت‌تری خواهیم رسید که مهم‌ترین آن اشاره به این دارد که یکی از مهم‌ترین عوامل و دلایل ایجاد مشکل در هر عرصه می‌تواند به نوع مدیریت و توانایی و اقتدار در این مسئله مربوط شود.
 
خوشبختانه در کشور ما قانون در خصوص موضوعات مختلف به صراحت اعلام نظر کرده و در عین حال ظرفیت‌هایی را لحاظ کرده است تا در صورت مشکل یا مانع بتوان از شرایطی برای حل آن مسئله استفاده کرد ولی متاسفانه در برخی مسائل ما شاهد آن هستیم که قانون مورد غفلت واقع شده و همین مسئله باعث می‌شود که کشور دچار مشکلات مختلف و عدیده‌ای بشود.

*برخی این مسئله را در دولت‌های نهم و دهم خلاصه می‌کنند فکر می‌کنید این انحصار چقدر می‌تواند دقیق و جامع باشد؟
قطعا نمی‌توان گفت که صرفا یک جریان محدود و مشخص مرتکب قانون‌گریزی شد و دیگر چنین روندی رخ نداده و رخ نخواهد داد. البته بر کسی پوشیده نیست که در دولت‌های نهم و دهم اتفاقاتی از این قسم در کشور رخ داد و شاهد بودیم که مسئولان دولت وقت به راحتی اظهاراتی را مطرح می‌کردند که با قانون اساسی در تضاد بود. البته باید به این مسئله توجه داشت که مشکلات کشور صرفا برآمده از قانون‌گریزی نیست‌. من تصور می‌کنم که وقتی نتوانیم یا نخواهیم یک برنامه جامع و کامل در آن عرصه یا حوزه مربوطه تبیین و اجرایی کنیم، خواه ناخواه مجبور می‌شویم که در تصمیم‌گیری‌ها «باری به هر جهت» رفتار کنیم و چه‌بسا در این میان نیز تصمیماتی اتخاذ کنیم که چشم‌انداز روشنی نداشته و حتی در ادامه منافع ملی را تحت تاثیر خود قرار دهد.

*نظر شما درباره اظهارات آقای احمد توکلی نسبت به اهمیت و ابعاد فساد چیست. ایشان اعتقاد داشتند که فساد می‌توانند جامعه را دچار صدمات بزرگ و جدی کند. شما تا چه اندازه با این مسئله موافق هستید؟
قطعا هرگاه فساد در یک جامعه رشد کند، آن جامعه در بسیاری از مسائل دچار مشکل خواهد شد و هرچقدر ابعاد این فساد بیشتر باشد، میزان و درصد مشکلات هم بیشتر خواهد بود. در واقع زمانی فساد رخ می‌دهد که شما قانون را نادیده گرفته و روابط را بر ضوابط ترجیح بدهید. در چنین وضعیتی بدیهی است که معیارها در اجرا و تصمیم‌گیری‌ها خدشه‌دار می‌شود. ممکن است در ادامه حتی این فساد و این روند معیوب تا جایی پیش برود که یک سیستم و یک سازمان و شبکه قوی و جدی از خودش در جامعه طراحی کند‌. در چنین شرایطی وضعیت بدتر نیز خواهد شد چون پای مافیا و جریان‌های پیشت پرده به موضوعات مختلف باز می‌شود که در این زمان مهار و کنترل شرایط بسیار سخت‌تر خواهد شد.

*شما بهترین راهکار را برای جلوگیری از توسعه و تقویت چنین وضعیتی چه می‌دانید؟
اول از هرچیز باید به سمت شفافیت پیش رفت. زمانی که بتوانیم همه مسائل را به‌صورت شفاف بررسی کرده و به اطلاع مردم برسانیم قطعا شرایط متفاوت خواهد بود. در وهله دوم باید یک برنامه‌ریزی کلان و درست و منطقی برای تمامی عرصه‌ها طراحی کرد و در عین حال در این برنامه تمامی مسائل به‌صورت شفاف و روشن بیان شود. در مرحله سوم باید قانون را به‌صورت جزئی و گام به گام و خط به خط در تمامی مسائل مورد توجه قرار داد و در نهایت نیز باید برخوردهای قانونی به‌صورت جدی انجام شود.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما