امنیت در شبکه‌های بی‌سیم (ادهاک)

امنیت در شبکه‌های بی‌سیم (ادهاک)

21 اسفند 1396 13:49

    موسی اکبرپور‌مزرعه- کارشناس IT

شبکه‌های بی‌سیم (ادهاک) به‌شدت در مقابل حملات آسیب‌پذیرند و امروزه مقاومت کردن در برابر حملات از چالش‌های توسعه این شبکه‌هاست دلایل اصلی این مشکلات عبارتند از :
1- کانال رادیویی اشتراکی انتقال داده
2- محیط عملیاتی ناامن
3- قدرت مرکزی ناکافی
4- منابع محدود
5- آسیب‌پذیر بودن از لحاظ فیزیکی
6- کافی نبودن ارتباط نودهای میانی 
منشأ ضعف امنیتی در شبکه‌های بی‌سیم و خطرات معمول
ساختار این شبکه مبتنی به استفاده از سیگنال‌های رادیویی به‌جای سیم و کابل، استوار است. با استفاده از سیگنال‌های و در واقع بدون مرز ساختن پوشش ساختار شبکه؛ نفوذگران قادرند در صورت شکستن موانع امنیتی نه‌چندان قدرتمند این شبکه‌ها، خود را به‌عنوان عضوی از شبکه جازده و در صورت محقق این امر،امکان دستیابی به اطلاعات حیاتی حمله به سرویس‌دهندگان سازمان و مجموعه، تخریب اطلاعات،ایجاد اختلال در ارتباطات گره‌های شبکه با یکدیگر، تولید داده‌های غیر‌واقعی و گمراه‌کننده‌، سوء‌استفاده از پهنای باند موثر شبکه و دیگر فعالیت‌های مخرب وجود دارد‌. در مجموع در تمامی‌دسته‌های شبکه‌های بی سیم از دید امنیتی حقایقی مشترک صادق است.
- حمله‌های Dos به تجهیزات و سیستم‌های بی‌سیم بسیار متداول است.
- کامپیوترهای قابل حمل و جیبی که امکان استفاده از شبکه‌های بی‌سیم را دارند به راحتی قابل سرقت هستند. با سرقت چنین سخت‌افزارهایی می‌توان اولین گام را برای نفوذ به شبکه برداشت.
-  یک نفوذگر می‌تواند از نقاط مشترک میان یک شبکه بی‌سیم در یک سازمان و شبکه سیمی ‌آن که اغلب موارد شبکه اصلی و ‌حساس‌تری محسوب می‌شود، استفاده کرده و با نفوذ به شبکه بی‌سیم عملا راهی برای دستیابی به منابع شبکه سیمی ‌نیز بیابد.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما