بحران خشکسالی در آینده‌ای نزدیک

بحران خشکسالی در آینده‌ای نزدیک

21 اسفند 1396 13:33

علی وقف چی - نماینده مجلس

تنش آبی که اکنون صورت گرفته نتیجه عدم‌‌مدیریت آب است که اصلا در کشور ما جدی گرفته نشده است.
مشکل ما این است که همه‌چیز را در حد ایدئال می‌خواهیم. درصورتی‌که چنین مسئله‌ای امکان‌پذیر نیست. ما جزء کشورهای نیمه‌خشک هستیم. برای همین باید واقع‌بین بود و طبق موقعیت جغرافیایی که داریم برنامه‌ریزی کنیم. وقتی ما دچار کمبود آب هستیم، تداوم برخی از تصمیمات واقعا اشتباه است.
ما در 50 سال اخیر تصمیمات اشتباه زیادی در مدیریت آبی گرفتیم. طی این سال‌ها ما اکثر منابع آبی زیرزمینی را بیرون کشیدیم و مصرف کردیم. ما از منابع آبی بیش‌ازاندازه برای کشاورزی استفاده کردیم.
وقتی ما با کشت گلخانه‌ای می‌توانیم به بحث تامین آب کمک کنیم، چرا این کار را انجام نمی‌دهیم. این در حالی است که همان محصول در زمین کشاورزی طبیعی ممکن است ده‌ها برابر آب مصرف کند. ما باید محصولاتی را که آب زیاد مصرف می‌کند به کشت گلخانه‌ای بسپاریم و این محصولات را در گلخانه‌ها داشته باشیم.
وقتی این تصمیمات در کشور اجرا نمی‌شود خروجی آن ایجاد بحران آب و شکل‌گیری اختلاف و درگیری می‌شود.
در کنار اینکه ما هنوز شاهد تصمیم‌های اشتباه هستیم، همچنان مصرف بیش‌از اندازه در آب روستایی، شهری و خانگی داریم. باوجود همه تبلیغات اما هنوز 3 برابر استاندارد جهانی آب مصرف می‌کنیم.
طبیعی است تا زمانی که این روند ادامه پیدا کند، هرروز با مشکل تازه‌ای از بحران آب در کشور مواجه باشیم.
کشور برای همه است و همه باید به یک اندازه از آب استفاده کنند. اکنون مشکل آب همگانی است و همه در همه نقاط کشور دیده می‌شود. برای همین باید مشارکت همگانی وجود داشته باشد. اینکه اجازه ندهیم آب از اصفهان به شهر یزد انتقال پیدا کند نه‌تنها مشکل مردم اصفهان حل نخواهد شد بلکه مردم یزد را هم معترض خواهد کرد و مشکل دوچندانی به وجود خواهد آمد. نتیجه هم درگیری و بالا گرفتن اختلافات در شهرهای گوناگون خواهد شد.
اکنون ما نیاز به برنامه‌ریزی تازه‌ای داریم. این برنامه‌ریزی هم عزم ملی و همه‌جانبه می‌خواهد. راهکار این است که به‌صورت یکپارچه در رفع مشکلات قدم برداشت. اما هنوز نهادها باهم هماهنگ نیستند. ممکن است مجلس به‌تنهایی برای مدیریت بحران آب برنامه‌هایی را پیشنهاد داده باشد. اما تا وقتی نهادها متحد نباشند، اتفاقی نخواهد افتاد.
بااینکه الان شاهد بروز اختلافات و تنش برای مسئله آب شدیم و از سویی متوجه بحران خشکسالی در آینده نزدیک هستیم اما هنوز مجلس شورای اسلامی، وزارت نیرو، وزارت جهاد و کارشناسان و اساتید دانشگاهی ما به عزم ملی برای حل مشکل نرسیده‌اند. ممکن است شعار مدیریت منابع آبی سر داده شود اما عزم ملی برای حل آن وجود ندارد. ما هنوز برای اصلاح مدیریتی آب پژوهش و اقدام خاصی انجام نداده‌ایم.
درصورتی‌که ما باید حواسمان به اتفاقات آینده باشد. چون هر تنش و فعالیت اجتماعی اگر حل نشود، روزبه‌روز گسترش پیدا می‌کند و به نقاط دیگر کشور تعمیم پیدا می‌کند. تجربه جهانی نشان داده است مسئله آب و تنش آبی می‌تواند تبدیل به یک بحران امنیتی شود.
درگیری‌ها بسیاری در کشورهای مختلف رخ‌داده است که ریشه آن مسئله آب و تنش آبی بوده که نهایتا به جنگ رسیده است. مانند جنگ سوریه که عوامل داخلی و از همه مهم‌تر خشک‌سالی و بحران آب در بروز آن نقش عمده‌ای داشت و اکنون چه بلایی سر این کشور آمده است.
 
 
 
 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما