سرگذشت  یک اثر محیط زیستی بر  دیواری در خیابان انقلاب!/ رهگذرانی که دست‎شان به تخریب عادت کرده است/ سازمان زیباسازی شهرداری تهران چه کاره است؟

سرگذشت یک اثر محیط زیستی بر دیواری در خیابان انقلاب!/ رهگذرانی که دست‎شان به تخریب عادت کرده است/ سازمان زیباسازی شهرداری تهران چه کاره است؟

21 اسفند 1396 10:27

دو سال پیش بود یکی از دیوارهای خیابان انقلاب به مناسبت نوروز میزبان طرحی اسلیمی با استفاده از مواد بازیافتی شد، اما در کمتر از یک ماه، گویی مرض کچلی گرفته باشد، هربار تکه‌ای از آن کنده شد و طرح رو به نابودی رفت؛ حالا پس از گذشت این مدت تنها چسب‌های سفیدرنگی از آن اثر، روی دیوار به یادگار مانده که جلوه‌ای از زیبایی ندارد.

علی دالوندی ـ خالق این اثر ـ فروردین‌ماه 1395 دراین‌باره توضیح داده بود: «این، یک اثر محیط زیستی بود که چند سال پیش در شهرستان خرم‌آباد آن را اجرا کردم و زمانی که سازمان زیباسازی شهرداری تهران برای رویداد «بهارستان» فراخوان داد، طرح را ارائه کردم و قبول شد. سپس با همراهی یک تیم، حدود 8 تا 9 هزار قطعه پلاستیکی را از در بطری گرفته تا تکه‌های عروسک، در مدت پنج روز از سطح شهر جمع‌آوری کردیم تا روی دیوار نصب کنیم. این اثر یک فرم اسلیمی دارد تا به فرهنگ ایرانی نزدیک باشد. »


اثر دالوندی (فروردین 1395)

 

او ادامه داده بود: « چند روز پیش، از محلی که اثرم در آنجا نصب شده بود، می‌گذشتم که دیدم نزدیک به 40 درصد اثر از روی دیوار کنده شده است. من پیش‌بینی چنین اتفاقی را می‌کردم، اما انتظار نداشتم این حجم از کار کنده شود. »


تکه‌هایی از این اثر توسط برخی رهگذران کنده شده است (فروردین 1395)

اثر دالوندی که نزدیک نوروز 1395 در قالب رویداد «بهارستانِ» سازمان زیباسازی شهرداری تهران و با استفاده از مواد بازیافتی روی دیوار خیابان انقلاب (ضلع شمالی از شرق به غرب) نرسیده به خیابان قدس، نصب شد، پس از مدتی بخش‌هایی از آن توسط رهگذران از بین رفت. حالا هم تقریبا چیزی از آن باقی نمانده و فقط جای چسب‌هایش روی دیوار خودنمایی می‌کند.

سازمان زیباسازی شهرداری تهران متولی «زیباسازی» شهر است و در این راستا هر ساله نزدیک به سال نو، رویدادی را با نام «بهارستان» برگزار می‌کند. این رویداد میزبان هنرمندان مختلفی در رشته‌های مختلفی است.

خلق و نصب آثار هنری در سطح شهر (به ویژه با استفاده از مواد بازیافتی) محاسن زیادی دارد. افزایش زیبایی و به دنبال آن شادی و نشاط در سطح شهر، آشنایی مردم با آثار هنری و ارتقاء سلایق هنری آن‌ها، بیان مفاهیم و پیام‌های مختلف و... از جمله این موارد است.

اتفاقی که برای این اثر افتاد،مورد جدیدی نیست؛روزانه صدها وندال (کسانی که به صورت ارادی وتکرار شونده با انگیزه‌ای خاص، اموال عمومی را تخریب می‌کنند) در سطح شهر تردد می‌کنند و به آنچه دم دستشان است، رحم نمی‌کنند.


تمام قطعات مورد استفاده در ساخت این اثر پس از حدود دو سال کنده شده است (اسفند 1396)

مهدیه دهقانی ـ یکی از هنرمندان محیطی ـ معتقد است: « بروز وندالیسم در مشکلات روحی و روانی افراد ریشه دارد که موجب تخریب آثار هنری می‌شود؛ ولی در بعضی افراد، حس کنجکاوی باعث بروز چنین رفتاری می‌شود و در این زمینه، افزایش تولید این‌گونه آثار هنری (خلق شده با مواد بازیافتی) می‌تواند کمکی موثر در رفع این معضل باشد. »

منوچهر فتحی ـ هنرمند دیگری که با استفاده از مواد بازیافتی کار کرده است ـ با اعتقاد به فرهنگ‌سازی در این زمینه می‌گوید: « باید با توضیحات لازم به‌شکل چهره به چهره و با استفاده از رسانه‌ها به مردم داده شود. »

از چگونگی پیشگیری و مقابله با «وندالیسم» بگذریم، باید دید وقتی یک اثر در سطح شهر با تخریب رو به رو می‌شود، چه کار باید کرد؟


محل نصب این اثر (اسفند 1396)

سید مجتبی موسوی ـ سرپرست معاونت فرهنگی سازمان زیباسازی شهر تهران ـ درباره اثر تخریب‌شده روی دیوار خیابان انقلاب به ایسنا می‌گوید: ما رویداد بهارستان را طوری تعریف کردیم که ایده‌هایی که در طول سال و در برنامه‌های معمول ما قابلیت عرضه و اجرا ندارند در این رویداد قابل اجرا باشند. بعضی از آن ایده‌ها ممکن است در قالب ساخت آثار با مواد بازیافتی باشد.

او ادامه می دهد:ما به هنرمندان تاکید کرده بودیم که نباید تاثیر مخرب در محل اجرا بگذارند، برخی از این آثار دوره زمانی کوتاهی دارند و بعد باید جمع شوند. باید اجرای این آثار طوری پیش‌بینی شود که بعد از جمع شدن اثر مخربی روی محیط و دیوار باقی نگذارد.


تنها چسب‌های سفیدرنگی از آن اثر، روی دیوار به یادگار مانده که جلوه‌ای از زیبایی ندارد (اسفند 1396)

موسوی اضافه می‌کند: متاسفانه این موضوع رعایت نشده بود؛ ما باید با شرایط ویژه‌ای آثاری را که تاثیرشان به این شکل مانده است، پاکسازی و جمع‌آوری می‌کردیم.

او درباره این اثر اظهار می‌کند: درباره این اثر به‌خصوص متاسفانه با موادی چسبانده شده بود که چسبندگی آن روی دیوار زیاد بود. آن زمان یادم است اگر پاکسازی می‌کردیم به پوشش دیوار آسیب می‌رسید. اما برای همین دیوار در رویداد بهارستان امسال پیش‌بینی‌هایی داریم به این معنا که یا روی آن، اثر هنری ساخته می‌شود که بقایای اثر قبلی را بپوشاند یا دیوار را کاملا پاکسازی می‌کنیم.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما