میراث‎بانان در هندیجان؛ برای پیشگیری از آسیب به آثار باستانی ایران/از دست نزدن بر روی آثار تا ننوشتن یادگاری و گرفتن عکس بدون استفاده از فلش!

فرهنگ برخورد با آثار تاریخی در وجود کودکان از سنین پایین نهادینه شود

میراث‎بانان در هندیجان؛ برای پیشگیری از آسیب به آثار باستانی ایران/از دست نزدن بر روی آثار تا ننوشتن یادگاری و گرفتن عکس بدون استفاده از فلش!

14 اسفند 1396 10:6

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هندیجان از اجرای طرح میراث‎بان در این شهرستان برای کودکان دبستانی خبر داد.

 اکرم ندیمی‎پور در این خصوص توضیح داد: با توجه به نزدیکی به ایام نوروز و سفرهای نوروزی کودکان به همراه خانواده‎ها تصمیم بر آن گرفتیم تا کودکان هندیجانی را با آثار باستانی و تاریخی هندیجان و کشور و نیز نحوه برخورد با این آثار آشنا کنیم و آگاهی‎هایی را در این مقوله در اختیار آنان بگذاریم. 

او با بیان این ‎که مجری طرح میراث‎بان در استان خوزستان حسن ناصر  از اهواز است که با همراهی وی این طرح را در بهبهان اجرا کردند٬ افزود: سعی ما این است تا با توجه به این‎ که کودکان قابلیت آموزش‎پذیری بیشتری دارند این طرح را بیشتر برای کودکان دبستانی اجرا کنیم تا فرهنگ برخورد با آثار تاریخی در وجود آن‎ها از سنین پایین نهادینه شود و به این درک برسند که خود باید نگهبان میراث فرهنگی باشند. 

رییس اداره میراث فرهنگی هندیجان خاطرنشان کرد: راه‎های دست نزدن بر روی آثار، ننوشتن یادگاری و گرفتن عکس بدون استفاده از فلش در جهت جلوگیری از آسیب رساندن به رنگ آثار، از جمله این نکات است به گونه‎ای که از آن‎ها می‎خواهیم برای دست نزدن به آثار با ورود به محوطه دست‎های خود را پشت کمر گره و یا مشت کنند.
 
او در ادامه از اجرای طرح نهال‎کاری همزمان با اجرای طرح میراث‎بان در هندیجان خبر داد و گفت: در راستای استقبال از نوروز و داشتن شهری زیبا در آستانه عید، با حضور برخی اعضای شورای شهر هندیجان و فعالان اجتماعی این شهرستان و با کمک و همکاری جامعه درختکاران خوزستان، اداره منابع طبیعی و انجمن آوای محیط زیست هندیجان حرکت نمادین نهالکاری را در هندیجان اجرا کردیم تا به واسطه آن مردم به ساختن و زیباسازی شهر خود ترغیب شوند. 

ندیمی‎پور هدف از این طرح را ترویج نهالکاری، داشتن شهری زیبا برای جذب گردشگر و رواج کاشت نهال‎های بومی دانست و اظهار کرد: در این طرح به کاشت درختان ثمردار و بومی خوزستان مانند کنار، شاتوت، شیشه‎شور و برهان‎گلی اقدام کردیم.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما