گریز رندانه آموزش و پرورش در مدیریت صندوق فرهنگیان/  برگزاری انتخابات عجولانه برای حضور معلمان در هیئت مدیره صندوق

 گریز رندانه آموزش و پرورش در مدیریت صندوق فرهنگیان/  برگزاری انتخابات عجولانه برای حضور معلمان در هیئت مدیره صندوق

24 بهمن 1396 18:12

  اسکندر لطفی، عضو انجمن صنفی معلمان مریوان:  بعد از تحقیق و تفحصى بى فرجام  در این سالها از صندوق ذخیره فرهنگیان و اعلام رقم بسیار بزرگ تخلف 15 هزار میلیاردى و متعاقب آن فرار جناب "میم" با 500 میلیارد از این پول ها و  فشار مقطعى افکار عمومى  بر مسولان ذیربط،  انتظار مى رفت که تغییرات اساسى در ساختار مدیریت این صندوق شکل گیرد  و اداره این هولدینگ بزرگ اقتصادى  مورد بازنگرى اساسى قرار گیرد.
صندوقى که حیاط خلوت فرادستان سیاسى و خاصه وزیران ادوار مختلف وزارت  آموزش و پرورش  است، اکنون با طرح انتخاب دو معلم برای هیات امنا،  لعاب مدیریت دمکراتیک راهم به زودى یدک خواهد کشید .
صندوق ذخیره فرهنگیان در ابتدای امر براى جهش  موثر مادى در زندگى فرهنگیان با تبلیغاتى گسترده و هیاهوى بسیار پا گرفت؛  خیلى زود با مشارکت صدها هزار معلم و واریزى هاى ماهیانه به یک جاذبه پر زرق و برق براى رجال سیاسى بدل شد؛ اما در ادامه این صندوق به یک سکوى مطمئن و جهشى لذت بخش براى معدودى از رجال سیاسى  تبدیل شد.
دستگیرى تعدادی از هیات امناى صندوق در زمانى روى داد که عملا چینش  آنان با جناب بطحایی  در مقام معاونت وزارت خانه بود؛ اگرچه بعدها هرگز مدرکى دال بر تخلف وزیر کنونى آ.پ در این صندوق مطرح نشد؛ لیکن  با طرح نام  ایشان برای   وزارت آ.پ در دولت دوازدهم،  آنچه بیش از هر امرى وی را در نقطه سیبل  منتقدینش قرار داد، بحث صندوق ذخیره فرهنگیان بود. پرواضح  بود بعد از دریافت رای اعتماد مجلس، نفر اول این وزارتخانه هر کسی که باشد، در پى راهی براى  جلب رضایت منتقدین و البته راضى نگهداشتن معلم هایى  باشد که هیچ وقت متوجه نخواهند شد چگونه با وجود این اختلاس هاى  بزرگ در نهایت تاثیرى بر رقم دریافتى آن ها از صندوق  روى نداده است  و نخواهد داد!
طرح انتخاب دو هیات مدیره و یک بازرس از میان معلمان در ابتداى امر با طمطراق بسیارى در فضاى رسانه اى مطرح شد و خیلى زود سیل هواخواهان این طرح خود را براى مشارکت عملى در این صندوق آماده کردند؛ اما با ورود صاحب نظران  و ارائه نظرات کارشناسانه معلوم شد مدیریت این  هولدینک بزرگ اقتصادى قرار نیست تغییر مثبتى داشته باشد؛ چنین مى نماید که معلمان بدون حضور موثر و واقعى، تنها براى مشروعیت بخشى مشارکت خواهند داشت؛ در بهترین حالت هم جز اعتراضى محفلى بر فسادهاى احتمالى کارى از پیش نخواهند برد.
البته ساختار انتخابات به گونه اى است که دور از انتظار نیست منتخب نهایی هرگز در معامله اى تجارى به معناى واقعى مشارکت نکرده باشد و مستقیما براى مدیریت یکى از ابرصندوق هاى کشور ارائه طرح نماید؛ در این مورد خاص از آنجاییکه این معلم ها  در اقلیت مطلق هستند و خطرى از جانب آنها متوجه صندوق نخواهد بود. طرح هاى اقتصادى مدیران منتخب  هم در صندوق به جهت حضور صورى و غیر موثر معلم ها در راى شمارى هیات امنا به محافل دوستانه منتقل خواهد شد.
اما تغییر در نحوه چینش هیات امناى صندوق در نهایت محصول اعتراضات و مطالبه ده ها و صدها هزار معلمى است  که خواهان تغییرات بنیادى در مدیریت این صندوق بوده اند؛ اما به شیوه اى رندانه به مشارکت صورى معلمان ختم شده است و با برگزارى انتخاباتى عجولانه تنها معلمان به شریک سوءاستفاده های  سالیان پیشین این صندوق بدل خواهند شد؛  متاسفانه حضور جمعى حداقلى از معلمان در این پروسه به نوعى مشروعیت بخشى به این تغییر حداقلى است.
 آن دسته از همکارانى که مى اندیشند  باید از حداقل امکان هاى موجود  بهره برد و با ورود به بخش مدیریتى احقاق حق کرد در واقع اگر براى منافع شخصى ورود نکرده باشند، متاسفانه غیر عمد تلاش کرده اند مطالبات معلمان از این صندوق ابتر بماند و بدون اینکه پاسخى درخور به خواست فرهنگیان داده شود به این سبک مدیریت مشروعیت بخشیده اند.
این امکان به ظاهر حداقلى مشارکت، در واقع براى از بین بردن حداقل هاى ممکن است که مى بایست معلمان  بدان دست یابند  و در نهایت انفعال بعدى فرهنگیان را براى پیگیرى حقوق از دست رفته موجب خواهد شد؛
اما بر فعالین صنفى  و خصوصا  تشکل هاى صنفى معلمان است که  بیش از پیش  صندوق ذخیره فرهنگیان را به چالش بکشند و با برجسته کردن اشتباهات عمدى و سهوى پیاپى  مدیران صندوق، مانع از تداوم این رویه باشند  و به شکل جدى تر نظارت خود را بر صندوق معطوف بدارند.
 
  
 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما