موز کیلویی 8000 تومان+دلایل گرانی

موز کیلویی 8000 تومان+دلایل گرانی

14 بهمن 1396 14:24

طی روزهای اخیر قیمت موز تا کیلویی8000 تومان هم پیش رفت که رئیس اتحادیه بارفروشان دلیل این افزایش قیمت را عوامل متعددی از جمله کمبود تولید این محصول در فیلیپین، افزایش نرخ جهانی، افزایش نرخ ارز، سرما و غیره اعلام کرد.

 قیمت موز طی هفته گذشته با افزایش قیمت مواجه شد و تقریبا 30 درصد گران‌تر از هفته قبل از آن فروخته شد؛ به گونه‌ای که موز 6100 تومانی در هفته منتهی به ششم بهمن‌ماه، به کیلویی 8000 تومان در هفته گذشته رسید.

حسن صابری - رئیس اتحادیه بارفروشان - در این باره به ایسنا گفت: عوامل متعددی می‌توان برای افزایش قیمت موز برشمرد که هم‌اکنون قیمت عمده‌فروشی آن بیش از 6000 تومان است که با احتساب سود منطقی حدود 35 درصدی انواع میوه از عمده‌فروشی تا خرده‌فروشی، قیمت حدود 8000 تومانی هر کیلوگرم موز در بازار مصرف منطقی به نظر می‌رسد.

رئیس اتحادیه بارفروشان افزود: یکی از عوامل افزایش قیمت موز طی هفته گذشته افزایش نرخ ارز و بالارفتن قیمت جهانی این محصول ناشی از کمبود تولید آن در برخی از کشورها است البته سهمیه موز ایران از سوی کشورهایی مانند فیلیپین کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: میزان تولید موز در فیلیپین به عنوان یکی از عمده تولیدکنندگان این محصول در جهان کاهش پیدا کرده و به همین دلیل سهمیه کشورهایی مانند ایران نیز کمتر شده است. طبیعتا در چنین شرایطی میزان واردات و نهایتا عرضه موز در بازار داخلی ایران نیز کاهش پیدا می‌کند و خود عاملی برای افزایش قیمت تبدیل می‌شود.

صابری اظهار کرد: در این وضعیت فشار بسیاری از کشورها مانند ایران برای تامین موز مورد نیاز بازارشان به کشورهایی مانند اکوادور است که این کشور هم نمی‌توان تامین‌کننده این نیاز باشد.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما