گزارش «روزان» از طرح آمریکا برای ماندن در برجام همراه با پیش‌شرط/ اقدام علیه برنامه موشکی ایران، ضامن ماندن ترامپ در برجام

گزارش «روزان» از طرح آمریکا برای ماندن در برجام همراه با پیش‌شرط/ اقدام علیه برنامه موشکی ایران، ضامن ماندن ترامپ در برجام

11 بهمن 1396 18:33

گروه دیپلماسی: سناریوپردازی‌های آمریکا علیه ایران در سطح جهانی، هر روز ابعاد جدیدی به خود می‌گیرد. در شرایط جدید شاهد تصمیمی جدید از سوی آمریکا در ارتباط با ایران و بحث برجام هستیم که اساس آن بر ماندن در برجام با ارائه پیش‌شرط است. برای طرح این راهبرد، مقام‌های آمریکایی از جمله دونالد ترامپ همچنان اظهارات خصمانه خود را نسبت به تهران ادامه می‌دهند. ترامپ در آخرین اظهارات خود در نشست با اعضای سازمان ملل متحد، ایران را به انجام اقدامات بی‌ثبات‌کننده در خاورمیانه متهم کرد و گفت: این گروه کار زیادی برای انجام دادن دارند؛ از جمله مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران، پایان دادن به جنگ سوریه، مقابله با تروریسم و خلع هسته‌ای کره‌شمالی. در این نشست همچنین رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا و نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل حضور داشتند. هیلی تلاش کرد این نمایندگان را با نمایش دادن بقایای موشک‌هایی که ادعا می‌کند توسط حوثی‌های یمن به عربستان شلیک شده است، متقاعد کند که موشک‌ها ساخت ایران بوده است. وی مدعی شد: این شواهد باز هم نشان می‌دهد ایران تعهدات بین‌المللی‌اش را نادیده می‌گیرد. اقدامات ایران تهدیدی نه‌تنها برای همسایگانش بلکه برای تمام جهان شد. رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه ادعاهای خود گفت: ساعاتی پیش نمایندگان (شورای امنیت) موشک‌هایی را که ایران به شبه‌نظامیان متعهدش در یمن ارسال کرده بود، مشاهده کردند؛ بنابراین آنها موشک‌های ایران را دیده‌اند. روند موجود نشان می‌دهد که آمریکا در شرایط کنونی قصد دارد با طرح مسئله برنامه موشکی ایران، زمینه باقی ماندن آبرومندانه خود را در برجام ایجاد کند.
اقدام بین‌المللی علیه برنامه موشکی ایران، اساس متقاعد شدن ترامپ برای ماندن در برجام
نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت که اقدام بین‌المللی علیه برنامه موشکی بالستیک ایران می‌تواند رئیس‌جمهور کشورش را به ماندن در توافق هسته‌ای متقاعد کند. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل روز دوشنبه بقایای موشک‌هایی را که ادعا می‌کند توسط حوثی‌های یمن به عربستان شلیک شده، به همکاران خود در شورای امنیت سازمان ملل نشان داد. وی در تلاش است ثابت کند که این موشک‌ها ساخت ایران بوده است. هیلی گفت که یک تلاش جهانی و هماهنگ برای مجازات ایران به‌دلیل آنچه واشنگتن نقض قطعنامه شورای امنیت در‌خصوص موشک‌های بالستیک می‌خواند، می‌تواند رئیس‌جمهور ترامپ را متقاعد کند که ماندن در توافق هسته‌ای با ایران منافعی دارد.  وی در ادامه ادعاهایش گفت: فرانسه نیز به‌عنوان یکی از اعضای کلیدی در توافق هسته‌ای با ایران به تازگی شروع به انتقاد از ایران به‌دلیل نقض قطعنامه‌های مربوط به موشک‌های بالستیک کرده است. نماینده آمریکا در سازمان ملل پس از دیدارش با دیگر نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل در واشنگتن گفت: کار در حال پیشروی است. آنها سرانجام در حال درک کردن این هستند که اگر ما درباره این نقض‌ها صحبت نکنیم، سپس آمریکا خواهد گفت که همه چیز یک دروغ است. ایراد این اظهارات از سوی نیکی هیلی بدین معناست که آمریکایی‌ها طرح اصلاح برجام از طریق همکاری با آمریکا را در پیش گرفته‌اند و قصد دارند با طرح مقابله با برنامه موشکی بالستیک ایران زمینه ماندن در برجام را برای خود لحاظ کنند.
چراغ سبز اروپا به آمریکا برای بازبینی در برجام
یکی از مهم‌ترین رویدادهایی که در یک ماه اخیر اتفاق افتاده در ارتباط با نزدیکی مواضع اروپا و تلاش کشورهای اروپایی برای جذب رضایت دونالد ترامپ است. در همین زمینه شاهد هستیم در یکی از آخرین اظهارات، وزیر امور خارجه انگلیس در گفتگو با شبکه العربیه، با طرح ادعاهایی علیه کشورمان گفت: لندن و عربستان یک چشم‌انداز مشترک درخصوص چالش‌های مربوط به آنچه اخلالگری ایران در خاورمیانه خواند، دارند. بوریس جانسون در ادعاهای خود گفت که انگلیس و عربستان یک چشم‌انداز مشترک و تاریخی درخصوص چالش‌های اخلال‌گری ایران در منطقه خاور‌میانه دارند. وی افزود: لازم است که در قبال ایران صریح و سخت باشیم. غیر‌قابل پذیرش است که آنها این درخصوص استفاده حوثی‌های یمن از موشک علیه عربستان تجاهل کنند. این یک سیاست فاجعه‌آمیز است که دنبال می‌کنند. وزیر امور خارجه انگلیس در ادامه ادعای مقامات آمریکایی و عربستانی را تکرار کرد که ادعا می‌کنند موشک‌هایی که حوثی‌ها به عربستان شلیک کرده، ساخت ایران بوده است. وی در پاسخ به سوالی درباره نگرانی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس درباره آنچه نفود ایران در منطقه می‌خوانند و به‌علاوه توافق هسته‌ای، گفت: در اینجا دو مسئله مجزا وجود دارد؛ یکی توافق هسته‌ای با ایران که هدف آن جلوگیری از دستیابی این کشور به تسلیحات هسته‌ای و موشک‌های هسته‌ای است که می‌تواند خسارات فاجعه‌آمیز به بار بیاورد. هیچ‌کس نمی‌خواهد شاهد این مسئله باشد. حتی دونالد ترامپ نیز خواستار ایران مجهز به سلاح هسته‌ای نیست. وزیر امورخارجه انگلیس تاکید کرد: توافق هسته‌ای با وجود نواقص و کاستی‌هایش راهی برای جلوگیری از این مسئله است. موضوع حیاتی این است که اطمینان حاصل شود ایران به توافق پایبند است و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حال حاضر تایید می‌کند که ایران به تعهداتش عمل کرده و این خوب است. ایراد این اظهارات را می‌توان چراغ سبز اروپا به آمریکا تلقی کرد؛ بر این اساس که با وارد شدن در مسئله موشکی ایران، ترامپ را راضی به ماندن در برجام کنند.
تهدید صریح آمریکا در ارتباط با تقابل با تهران تحت هر شرایطی
علاوه بر تهدیدات هیلی، مقام‌های امنیتی آمریکایی نیز در سطحی دیگر تهدیداتی صریح را علیه ایران مطرح می‌کنند و با طرح ادعای واهی دخالت تهران در امور منطقه، وعده مقابله با ایران را می‌دهند. در همین راستا، «مایک پامپئو»، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در مصاحبه‌ای بار دیگر به تکرار ادعاهای اثبات‌نشده علیه ایران پرداخته است. رئیس سیا در مصاحبه با «بی‌بی‌سی»، «تهدیدهای غیرهسته‌ای» از جانب ایران را تهدیدی جدی علیه ثبات خاورمیانه خواند. وی گفت: «امیدواریم دنیا با ما در درک این موضوع همراه شود که تهدیدهای ایران-تهدیدهای غیرهسته‌ای ایران- چالشی بسیار جدی علیه ثبات در خاورمیانه هستند.» وی در ادامه گفت: «این نوع رفتارها غیرقابل قبول هستند و ما مسئولیت داریم با آنها مقابله کنیم.» پامپئو در پاسخ به سوالی درباره احتمال بروز نوعی درگیری میان ایران و عربستان در نتیجه شدت گرفتن تنش‌ها میان دو کشور گفت: «در این‌باره خیلی نگران هستیم. لازم است اطمینان حاصل کنیم که این اتفاق رخ نمی‌دهد و راهش این است که ایران درک کند که این اتفاق برای آنها خوب نیست.» رئیس سیا در بخش دیگری از این مصاحبه تحلیل‌ها درباره کاهش نفوذ آمریکا در درگیری‌های سوریه را رد کرد. وی گفت: «ما روی این مجموعه پیچیده مشکلات کار خواهیم کرد و هر جا که بتوانیم، ایرانی‌ها را پس خواهیم راند.»
واکنش شدید‌اللحن ایران به مدرک‌سازی‌های آمریکا
اظهارات و گفته‌های خصمانه مقام‌های آمریکایی با واکنش شدیداللحن کشورمان مواجه شد. در مهم‌ترین واکنش، محمد‌جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در صفحه توئیترش نوشت: مدتی قبل، آمریکا یک موشک ایرانی ارائه‌شده توسط سعودی‌ها را نمایش داد. باید به آنها گفته شده باشد موشکی که در آسمان توسط پاتریوت نابود شده کاملا سالم به زمین فرود نمی‌آید، لذا این‌بار قطعاتی از موشک را نشان دادند ولی با آرم مؤسسه استاندارد ایران که ما روی بسته‌های غذایی به‌کار می‌بریم. دوباره تلاش کنید مدرک تولید کنید!
 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما