شکایت میراث فرهنگی خوزستان/ خانه تاریخی دارخوین در مرحله تخریب؟

شکایت میراث فرهنگی خوزستان/ خانه تاریخی دارخوین در مرحله تخریب؟

10 بهمن 1396 11:31

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان از شکایت این اداره ‌کل از مخربان بخشی از مجموعه تاریخی تلمبه‌خانه دارخوین خبر داد.


خسرو نشان در این خصوص اظهار کرد: شهرداری دارخوین در روز پنجم بهمن 1396 به منظور توسعه عمرانی و تعریض خیابان اصلی شهر، اقدام به تخریب یک انبار از مجموعه‌ تلمبه‌خانه‌ تاریخی دارخوین کرده است. 

او ادامه داد: این ساختمان یکی از ساختمان‌های مجموعه تأسیسات تلمبه‌خانه‌ تاریخی دارخوین بوده که ضوابط حفاظت و نگهداری ابنیه‌ موصوف در دست طراحی بود و میراث فرهنگی از سال 89 در پاسخ به استعلام‌های شهرداری دارخوین تاریخی بودن مجموعه و لزوم حفاظت از آن را طی دفعات مختلف به اطلاع شهرداری دارخوین رسانده است اما با این حال و علی‌رغم تذکرات قبلی اقدام به تخریب بخشی از آن کردند. 

نشان با بیان این ‌که کارشناسان اداره‌کل میراث فرهنگی به محل تخریب مراجعه و جزییات را بررسی کرده‌اند افزود: پس از جمع‌آوری مستندات، بخش حقوقی این اداره کل شکایتی از شهرداری مربوطه تنظیم کرده و موضوع در حال پیگیری است. 

او یادآوری کرد: برابر ماده 102 قانون شهرداری‌ها، شهرداری‌ها در مورد تعریض معابر، موظف به استعلام و اخذ نظر از سازمان میراث فرهنگی هستند که در این مورد آن‌ها از این اقدام سرباز زده‌اند. همچنین  برابر بند 22 ماده 55  قانون شهرداری‌ها، شهرداری‌ها موظف به تشریک مساعی با سازمان میراث فرهنگی برای حفاظت از میراث فرهنگی هستند که متأسفانه در مورد اخیر نه تنها همکاری در راستای حفاظت از میراث فرهنگی صورت نگرفته بلکه اقدام به تخریب کرده‌اند. 

مجموعه تلمبه‌خانه دارخوین که بین سال‌های  1912 تا 1930 میلادی توسط شرکت نفت ساخته شده است، مساحتی در حدود پنج هکتار دارد. این مجموعه دارای سینما، کارگاه، باغ و محلی برای اقامت، فروشگاه، مدرسه و کارخانه یخ‌سازی است که شهرداری دارخوین با بیان این‌ که این مجموعه مانع توسعه شهری است و به دلیل جانمایی آن منجر به تصادفات شده است اقدام به تخریب بخشی از آن کرد.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما