وزیر اقتصاد: سازمان بورس اطلاعات شفاف و صحیح به مردم عرضه کند

وزیر اقتصاد: سازمان بورس اطلاعات شفاف و صحیح به مردم عرضه کند

8 بهمن 1396 14:21

وزیر اقتصاد تاکید کرد: سازمان بورس با نظارت خود امین مردم است و باید اطلاعات را شفاف و صحیح به مردم عرضه کنیم.

مسعود کرباسیان روز یکشنبه در آیین پنجاه سالگی بازار سرمایه ایران در سالن اجلاس سران اظهار داشت: بازار سرمایه در این سال‌ها همواره مورد توجه بوده است.

وی افزود: به ازای هر افزایش 10 واحدی در توسعه بازار سهام نیم واحد درصد سرانه تولید واقعی در کشورهای توسعه رشد می‌یابد.

وزیر اقتصاد ابراز امیدواری کرد که بازار سرمایه در زمینه رشد اقتصادی که امسال به حدود 6.5 درصد رسیده بیشتر فعال شود تا به رشد هشت درصدی برنامه ششم توسعه برسیم.

وی خواستار مشارکت مردم در توسعه بازار سرمایه شد و اظهار داشت: قانون توسعه ابزارها و نهادهای جدید زمینه را برای توسعه بورس و بازار سرمایه فراهم کرده است و اکنون شاهد سبدگردانی‌ها، صندوق‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه هستیم که به تثبیت رونق در بورس کمک کرده است.

وزیر اقتصاد به توسعه ابزارهای مالی در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: طراحی ابزارهای جدید مالی چون اوراق اجاره و صکوک زمینه را برای بهره‌گیری بیشتر از ظرفیت‌های بازار سرمایه در تامین مالی اقتصادی کشور فراهم کرده است.

کرباسیان تاکید کرد: با توجه به معافیت‌های مالیاتی، بازار سرمایه می‌تواند به طور جدی مورد توجه سرمایه‌گذاران باشد.

وی با اشاره به رشد 12 برابری بازار سرمایه در یک دهه گذشته اظهار داشت: سهم بازار سرمایه در تامین مالی پروژه‌های مالی از 6 درصد در سال 91 به 20 درصد در سال 95 رسیده است و رشد بازار سرمایه و شاخص بورس تهران از منفی 22 درصد در سال 84 به مثبت 12 درصد در سال گذشته رسید.

وزیر اقتصاد روند عملکرد بازدهی سهام در افق بلندمدت را مثبت دانست و اظهار داشت: این رویه به کسانی که برنامه‌ریزی‌های بلندمدت دارند، کمک می‌کند.

کرباسیان با اشاره به اینکه رییس‌جمهور خواستار ظرفیت‌سازی برای توسعه بازار سرمایه و تقویت نقش آن در تامین مالی بنگاه‌ها و جذب منابع خارجی از طریق بازار سرمایه است، گفت: امیدوارم این دو موضوع در طول دولت دوازدهم اجرایی شود.

وی گفت: ما فرآیند واگذاری را از بیمه‌های دولتی آغاز کرده‌ایم و آمادگی داریم شرکت‌های دیگر دولتی را هم واگذار کنیم ضمن آنکه بانک‌ها هم ملزم شده‌اند دارایی‌های غیرمولد خود را عرضه کنند.

کرباسیان اظهار داشت: رییس‌جمهوری به همه دستگاه‌ها دستور داده‌اند که امر خصوصی‌سازی را به طور جدی دنبال کنند؛ من هم از سازمان بورس می‌خواهم که پذیرش شرکت‌ها را بیش از پیش فعال کنند.

وزیر اقتصاد در عین حال تامین مالی اقتصاد  توسط بازار سرمایه را نسبت به میانگین جهانی، پایین دانست و خواستار تقویت بازار اولیه بورس شد تا با ایجاد جذابیت بیشتر، سرمایه‌گذاران بیشتری این را طرح تامین مالی کنند.

وی درباره جذب سرمایه‌های خارجی هم گفت: بازار بورس می‌تواند سرمایه‌های خارجی را جذب کند.

کرباسیان اظهار داشت: رتبه اعتباری ایران به تازگی نزد سازمان او ایی سی دی از 6 به 5 ارتقا یافته است که فضای خوبی برای همکاری و جذب سرمایه خارجی فراهم می‌کند.

وزیر اقتصاد افزود: این بهبود، زمینه را برای کاهش نرخ جذب فاینانس‌ها و نرخ‌های بیمه ایجاد خواهد کرد.

وی خواستار رتبه‌بندی شرکت‌ها شد و از سازمان بورس خواست برای این کار زمان‌بندی تعیین کند و با مشارکت شرکا و شرکت‌های خارجی این موضوع را پیگیری کنند.

کرباسیان شفافیت را یکی از ویژگی‌های بورس دانست و گفت: سازمان بورس با نظارت خود امین مردم است و باید اطلاعات را شفاف و صحیح به مردم عرضه کنیم.

وی عرضه همه اطلاعات مورد نیاز مردم را یکی از ابعاد حقوق شهروندی و از خواسته‌های رییس‌جمهور دانست و خواستار آن شد که همه اطلاعات به طور شفاف به مردم و سرمایه گذاران ارائه شود.

کرباسیان تاکید کرد: باید زمینه حضور مردم در بورس را فراهم کنیم تا سرمایه‌های خرد مردم به این بخش جذب شوند.

وی خواستار تدوین لایحه حمایت از سرمایه‌گذاران خرد شد تا مردم با اطمینان خاطر بیشتری جذب بورس شوند.

کرباسیان به انتشار اوراق مالی اشاره کرد و گفت: امسال تنها یک دهم از ظرفیت مجوز انتشار اوراق مشارکت برای تامین مالی استفاده شده است در حالی که می‌توان از این ابزارها بیش از این استفاده کرد.

وزیر اقتصاد خواستار تدوین صورت‌های مالی شرکت‌ها بر اساس استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی آی اف آر اس شد و گفت: این کار به شفافیت بیشتر در بورس می‌انجامد.

کرباسیان همچنین خواستار مدیریت اوراق بدهی در بازار سرمایه شد و گفت: تا چند ماه پیش نرخ سود این اوراق به حدود 40 درصد رسیده بود اما اکنون به زیر 15 درصد رسیده است.

وی پیشنهاد کرد که اوراق مشارکت صادره بانک‌ها هم در بورس امکان خرید و فروش داشته باشد و گفت: مدیریت بدهی‌ها موردی است که باید از بورس تشکر کنیم. هنوز تعدادی اوراق خارج از بورس مورد معامله قرار می‌گیرد این هم باید رفع شود. ما یک مورد دیگری هم از بورس خواستیم که هم لایحه هم آیین نامه را به ما بدهند بحث حاکمیت شرکتی است. باید هیات مدیره از هیات عامل جدا شود. این از بورس شروع می‌شود و سازمان بورس باید پیش قدم شود باید لایحه جامعی عرضه کنیم.

کرباسیان یادآور شد: در دو هفته پیش سرمایه صندوق تثبیت سرمایه اصلاحاتی داشت. این صندوق به عنوان تکیه‌گاه بورس برای افزایش سرمایه است . تنوع بخشی یکی از اصول مهم است تنوع بخشی و ایجاد جذابیت در بازار سرمایه ضرورت دارد. من از کسانی که این سال‌ها تلاش زیادی کردند و بورس را به جای مورد اعتمادی برای سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان تبدیل کردند، تشکر می‌کنم.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما