اروپایی‌ها به توافق هسته‌ای متعهد هستند

اروپایی‌ها به توافق هسته‌ای متعهد هستند

7 بهمن 1396 19:44

*علی خرم - کارشناس مسائل بین‌المللی

در زمان مبارزات انتخاباتی آمریکا، ترامپ به‌عنوان یکی از کاندیداها توافق هسته‌ای ایران با گروه 1+5 را بدترین توافق تاریخ آمریکا دانسته بود و چنین می‌اندیشید که ایران بر سر آمریکا کلاه گذاشته است؛ بنابراین از همان زمان عزم خود را جزم کرده بود که پس از در دست گرفتن مقام ریاست جمهوری آن را پاره کند.
یک سال از آن زمان گذشته و چهار بار هم تمدید این توافق را به امضا درآورده، ولی موفق به انجام آنچه پیش‌ازاین مطرح کرده بود، نشده است، بنابراین تلاش می‌کند توافقی را که از دید او به ضرر منافع آمریکا قلمداد می‌شود به‌گونه‌ای ابطال یا خدشه‌دار کند تا اینکه به رأی‌دهندگان خود بگوید نسبت به قول خود وفادار باقی‌مانده است.
این وضعیت احتمالاً در طولانی‌مدت ادامه پیدا خواهد کرد و اینکه ترامپ توانایی عملی ساختن ذهنیات خود را ندارد، یک بحث دیگر به‌حساب می‌آید و تلاشی که در این زمینه عملی می‌سازد، بحث دیگری به‌حساب می‌آید.
به‌طورکلی اینکه ایران چه اهرم‌هایی را در دست دارد و درازای آن چه بهره‌هایی می‌برد قابل‌مطالعه است زیرا درصورتی‌که همین توافق هسته‌ای وجود نداشت این فضای آرام و امنیت خارجی برای ایران فراهم نبود، زیرا برای کشور همین شرایط می‌تواند بسیار کمک دهنده باشد.
ایران اگردرصورت ادامه این بازی‌های آمریکا درصدد بربیاید آن را به‌طورکلی به هم زند، امکان دارد که از سوی جامعه جهانی نقض برجام تلقی شود، بنابراین باید روی این گفته با دقت فکر کرد که منظور چیست و هر مطلبی هم گفته می‌شود زمانی سبب نشود که خود توافق هسته‌ای توسط آن خدشه‌دار شود که در صورت روی دادن این اتفاق تمام آوار بر سر ایران خراب خواهد شد.
اروپایی‌ها ازنظر حقوقی به توافق هسته‌ای متعهد هستند و چنین نیست که اروپایی‌ها دراین‌باره برای همیشه تصمیم خود را گرفته باشند. این امر بستگی به این دارد که ایران تا چه اندازه ملاحظات اروپایی‌ها درزمینه هسته‌ای، حقوق بشر، موشکی و سایر موارد را موردتوجه قرار داده باشد.
درصورتی‌که اروپایی‌ها از ایرانی‌ها رضایت داشته باشند، کماکان به حمایت خود از توافق هسته‌ای و ایران ادامه خواهند داد ولی اگر چنین نباشد پای آنها سر می‌خورد و به سمت مقابل حرکت خواهند کرد.
به‌هرحال آقای ظریف از جایگاه حقوقی توافق هسته‌ای صحبت می‌کند و اینکه در صورت تایید توافقی از سوی شورای امنیت، شکسته شدن آن تا چه اندازه می‌تواند مسئله‌ساز باشد.
توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت مهم جهان در سال 94 به امضا رسید و بر اساس آن برجام، ایران را متعهد به کاهش فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم، پاک‌سازی ذخایر اورانیوم غنی‌شده و تغییر تأسیسات آب‌سنگین کرد تا دیگر برای تولید بمب هسته‌ای مناسب نباشند. در عوض، بیش از یک دهه تحریم بین‌المللی به حالت تعویق درآمد. رئیس‌جمهور آمریکا هم باید هر 120 روز یک‌بار دستور تعلیق این تحریم‌ها را امضا کند؛ اما ترامپ بارها و بارها از برجام انتقاد کرده و آن را بدترین توافق موجود خوانده است.
البته این گفته های ترامپ از سوی ایران بی‌جواب باقی نمانده است و اخیرا عباس عراقچی، معاون حقوقی و بین‌الملل سابق وزارت امور خارجه در نشستی با صنعتگران با بیان اینکه ما نباید اجازه بدهیم این فضای بلاتکلیفی ادامه بیابد گفته است: «باید این بازی را هر چه سریع‌تر تمام کنیم و نباید اجازه داد ترامپ این بازی را تا ابد ادامه دهد.»
 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما