ابهامات در بودجه

ابهامات در بودجه

2 بهمن 1396 21:24

*عزت‌الله یوسفیان ملأ - نماینده مجلس

کمیسیون تلفیق بودجه 97 که بر اساس آن سپرده‌گذاری کوتاه یا بلندمدت قوا در بانک‌ها ممنوع می‌شود، سال گذشته هم مطرح شد و این پیشنهاد نمایندگان محسوب می‌شود که در گروه تلفیق به رأی گذاشتند و اعضا با آن موافقت کردند اما در صحن علنی تصویب نشد.
دلیلی وجود ندارد که تمام مصوبه‌های گروه تلفیق در صحن علنی مورد موافقت قرار گیرد، اما برای آن دسته که مجوز مقام معظم رهبری را در اختیار دارند مشکلی وجود نداشت اما این مصوبه شامل این مسئله نشد.
هنوز کسی برای حذف این مصوبه به گروه تلفیق پیشنهاد نداده است و باید دید در فرصت باقیمانده کسی این کار را انجام می‌دهد یا خیر، در غیر این صورت به صحن علنی خواهد رفت و در آنجا تعیین تکلیف می‌شود.
در صورتی که این مصوبه مجوز مقام معظم رهبری را داشته باشد با مشکلی مواجه نخواهد شد.
شرایط تغییر می‌کند و دیگر قوای سه‌گانه نمی‌توانند با منابعی که در اختیار دارند اقدام به سپرده‌گذاری در بانکها کنند.
ابهامات مطرح‌شده، تأثیری در این زمینه ندارد. الی ماشاالله پیشنهاد به گروه تلفیق وارد می‌شود و نمایندگان تصمیمات خود را می‌گیرند و موضوع فوق ربطی به این مسائل ندارد.
میزان دریافتی مسئولان را در اختیار ندارم، ولی بودجه شورای نگهبان و تخصیصی که برای آن در نظر گرفته‌شده نسبت به سال‌های گذشته، جالب نیست. شورای نگهبان یک دستگاه نظارتی به‌حساب می‌آید که حجم کار فراوانی به‌طور ناگهانی در فصل انتخابات دارد، عدد و رقم باید بیشتر از آن چیزی که تصویب‌شده، باشد.
انتخابات برگزار نمی‌شود، اما نیروها را که مرخص نمی‌کنند تا زمان انتخابات، نیروها در دفاتر شهرستان و استان‌ها به‌طور مدام در حال کار هستند، بنابراین باید به‌طور مرتب دستمزد ماهانه دریافت کنند و این افراد خود برای نهاد فوق هزینه‌دارند که باید پاسخگو بود.
در محاسباتی که انجام می‌شود بودجه شورای نگهبان عدد و رقمی نیست و متأسفانه همه بر این تصور هستند که کار شورای نگهبان در یک هفته یا ده روز انتخابات است درحالی‌که اشتباه تصور می‌کنند، این نهاد در شهرستان‌ها و استان‌ها مشغول به کار هستند از مرکز پژوهش و تحقیقات برخوردارند، بنابراین بودجه سال آینده شورای نگهبان تناسبی با انجام‌وظیفه آنها ندارد.
 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما