شرایط تک نرخی شدن ارز فراهم نیست

شرایط تک نرخی شدن ارز فراهم نیست

2 بهمن 1396 21:20

*حمید پاداش / کارشناس اقتصادی


دولت با کسری منابع ارزی روبه‌رو است و هرچه زمان می‌گذرد شکاف بین قیمت تعادلی بازار و قیمت رسمی آن بیشتر می‌شود. در این میان احتمال جهش بیشتر نرخ ارز نیز وجود دارد. در حقیقت اصرار دولت مبنی بر کنترل نرخ تورم باعث شده سایر پارامترهای اقتصادی نتوانند در اقتصاد تغییری ایجاد کنند و در نتیجه شاهد رونق اقتصادی نیز نباشیم و همین عامل موجب فشار مضاعف بر نرخ ارز شده است. همچنین مردم به‌دلیل بی‌اعتمادی به بانک‌ها سرمایه‌های خود را خارج کرده و به سرمایه‌گذاری در بخش طلا و ارز روی آورده‌اند. می‌توان گفت که این فضا مزید بر علت شد که حجمی از نقدینگی به سمت بازار طلا و ارز سوق داده شود. از طرف دیگر افزایش حجم معاملات در بازار مسکن نیز مشاهده می‌شود که ناشی از چرخش سرمایه‌گذاری‌های مردم در این حوزه است اما بازار طلا به دلیل در دسترس بودن تقاضای بیشتری را به خود جذب کرده است.
از طرف دیگر باید بگوییم که سیاست تک‌نرخی کردن ارز توسط دولت و وعده بانک مرکزی بوده است. سال‌هاست وعده‌های نامشخص و متناقض دولت مبنی بر یکسان‌سازی نرخ ارز را شنیده‌ایم اما این امر به دلیل نبود زمینه‌های لازم محقق نشده است. در این شرایط با تک‌نرخی شدن ارز، تکلیف اقتصاد با ارز روشن خواهد شد. در واقع مشخص خواهد شد که چه نرخی برای واحد پول ملی در مقابل واحد پول خارجی باید تعریف شود به علاوه  از لحاظ اقتصادی هرجا دو قیمت وجود داشته باشد، بازار سیاه شکل می‌گیرد و موجب ایجاد فساد و واسطه‌های رانتی می‌شود.
در این میان می‌توان گفت که تک‌نرخی کردن ارز را در صورتی که نرخ پیشنهادی دولت بالاتر از نرخ فعلی بانک مرکزی باشد، جایز است. همچنین مردم نه به دلیل واقعی بلکه با هدف کسب سود بیشتر به دنبال خرید ارز می‌روند و در صورتی که نرخ پیشنهادی دولت بالاتر از نرخ فعلی باشد، تک‌نرخی شدن،  اقتصادی باثبات را ایجاد می‌کند. اقتصاد کشور در حال حاضر به ثبات نیاز دارد و نه نوسانات قیمتی و همچنین با توجه به افزایش فزاینده نرخ دلار و سایر ارز‌ها، مردم نگران ارزش دارایی‌هایشان هستند و به همین دلیل وارد بازار ارز می‌شوند.

پیش‌بینی درباره تغییرات نرخ ارز تا پایان سال نیز یکی از مسائلی است که با توجه به اینکه دولت هدف‌گذاری مشخصی برای افزایش نرخ ارز دارد یا خیر، می‌توان راجع به آن صحبت کرد، چراکه هدف‌گذاری نرخ ارز توسط دولت به بازار سیگنال می‌دهد. با این‌حال پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال دلار به مرز پنج هزار تومان برسد. اگر دولت سیاست خود را مشخص نکند و پاسخ قطعی درباره نحوه سیاست‌گذاری و موجودی ارز به مردم ندهد، این روند فزاینده ادامه خواهد داشت.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما