منتقد افرادی هستیم که فقط شعار می‌دهند

منتقد افرادی هستیم که فقط شعار می‌دهند

2 بهمن 1396 20:59

  *شهاب نادری - نماینده مجلس

واقعیت این است که وضعیت در شهرها و روستاهای زلزلهزده اصلا خوب نیست. من شخصا روز گذشته در مناطق زلزلهزده ثلاث باباجانی بودم. مردم زلزلهزده به شدت از وضعیت ناراضی بودند و بسیاری از آنها می‌گفتند که تاکنون کانکس دریافت نکرده‌اند. قرار شده بود که بنیاد مسکن به هرخانوار یا 5 میلیون تومان وام بلاعوض یا کانکس بدهد ولی متاسفانه این وعده را اجرایی نکرده‌اند. 
متاسفانه فصل زمستان است و باران و برف و برودت هوا در این مناطق بسیار زیاد است. وضعیتی که برای ما واقعا نگران کننده است، همین سرمای بیش از حد است که خصوصا کودکان، زنان و افراد سالخورده و مریض را به شدت تهدید می‌کند. همین مشکلات می‌طلبد که بنیاد مسکن سریعا به این امور رسیدگی کند. متاسفانه مسئولان مربوطه فقط شعار می‌دهند، می‌گویند ما ساختوساز را شروع کرده‌ایم و در حال عملیاتی کردن وعده‌هایمان هستیم اما واقعا هیچ تحرکی صورت نگرفته است و من این موضوع را به عینه دیده‌ام.
اینها فقط حرف می‌زنند، آنها حتی تسهیلاتی را که باید به مردم پرداخت کنند هم نتوانسته‌اند تامین کنند. می‌گویند ما ارزیابی کرده‌‌ایم اما هیچ‌کدام از ارزیابی‌هایشان درست نیست. بعد از زلزله اصلی تاکنون 1600 پس لرزه در این مناطق آمده است و بازهم همان سخنان را مطرح کرده‌اند. یعنی حاضر نیستند که حتی یک قدم مثبت برای این مردم بردارند. این مردم، مردمی هستند که همواره با نظام و رهبری هم‌پیمان بوده‌اند.
طبق قانون و اصل 11و 12، زلزله از حوادث غیرمترقبه است برای همین تسهیلاتی در اختیار بنیاد مسکن قرار گرفته است که بتواند در چنین شرایطی، وظیفه خود را به خوبی انجام دهد. ستادهای معین هم در استان حضور دارند اما دقیقا مشخص نیست که چه کاری انجام می‌دهند. اکنون بیش از 67 روز از زلزله می‌گذرد اما مردم همچنان از وضعیت موجود، خصوصا بانک‌ها ناراضی هستند. به طور مثال در بخش ازگله که کانون زلزله بوده است، هیچ بانکی وجود ندارد. زمانی که هیچ بانکی وجود ندارد چگونه می‌خواهند به مردم خدمات ارائه دهند؟ در شهرستان ثلاث باباجانی <بانک ملی/a> وجود دارد، این بانک که هنوز تقویت نشده است و با چند کارمند مشغول به کار است، چگونه می‌تواند به وضعیت مناطق زلزله زده اعم از شهر و روستا رسیدگی کنند؟
ما نمایندگان نیز هر زمان که صحبت می‌کنیم می‌گویند فلانی منتقد است، بله ما منتقد هستیم. ما منتقد افرادی هستیم که فقط شعار می‌دهند اما کاری انجام نمی‌دهد. من از خبرنگاران و اصحاب رسانه تقاضا می‌کنم که در مناطق زلزله زده حضور پیدا کنند و واقعا ببینند که آیا کاری انجام شده است. ارتش و سپاه در روستاهایی که آمارشان 50، 100 یا 200 خانوار است ورود کرده‌اند و تا حدودی عملکرد خوبی را از خود به نمایش گذاشته‌اند و اسکان موقت را انجام داده‌اند. اما بانک‌ها و بنیاد مسکن اصلا نتوانستهاند عملکرد خوبی داشته باشند و ما اصلا از آنها رضایت نداریم و مشکلاتی را داریم که هیچ چاره‌ای برای آنها اندیشیده نشده است.
 
67 روز از زلزله می‌گذرد و وضعیت بهداشت و کمبود دستشویی و حمام همچنان نگران کننده است. امیدواریم این مشکلات هرچه سریع‌تر رفع شود.
ساختوساز در این مناطق هم در حد همان وعده و شعارهایی است که می‌دهند. ما در مجلس با مسئولان و وزرای مربوطه صحبت کردیم و مشکلات را در جریان گذاشتیم. ما نمایندگان جز اینکه بتوانیم سوال کنیم و تذکر دهیم، چه کاری از دستمان برمی‌آید؟ ما نمایندگان مردم هستیم و وظیفه داریم صدای مردم را به گوش همگان برسانیم و در این راه خبرنگاران و اصحاب رسانه باید در کنارمان باشند تا بتوانیم مشکلات را سریعا حل و فصل کنیم.
بیش از دو ماه از زلزله دردناک و مهیب کرمانشاه می‌گذرد، زلزله‌ای‌ که بسیاری از مردم این مناطق را بیخانمان کرد و جان بیش از 500 نفر از آنها را گرفت.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما