بیکاری در کشور ام‌الفساد است

بیکاری در کشور ام‌الفساد است

1 بهمن 1396 20:10

*سهیلا جلودارزاده - نماینده مجلس

در حال حاضر بزرگ‌ترین مشکل کشور اشتغال و بیکاری است. به‌نظر من اگر قرار باشد از بودجه‌های غیرضروری کشور در برخی حوزه‌ها چشم‌پوشی کرد بهتر است که آن بودجه صرف اشتغال‌زایی شود. مثلا اگر بنا بر این باشد که بودجه‌های نه‌چندان لازمی که در برخی کارهای فرهنگی خرج می‌شده قطع شود. باید این پول در سامان بخشیدن به حوزه ازدواج و اشتغال جوانان خرج شود. متاسفانه خیلی از جوانان به دلیل نداشتن شغل روی به ازدواج نمی‌آورند و همین رویکرد در برخی مواقع آنها را به سمت انحراف سوق داده است.
البته این دغدغه‌هایی که من مطرح کردم به این معنی نیست که از مسکن رزمندگان باید غافل شد ولی باید توجه داشت که به حوزه مسکن مخصوصا در سال‌های گذشته اعتبارات قابل توجهی تعلق گرفته است و امروز در اکثر شهرها با مسکن‌های خالی مواجه هستیم و به‌نظر می‌رسد با یک مدیریت خوب بشود از ظرفیت این مسکن‌های خالی برای حل مشکل مسکن رزمندگان استفاده کرد زیرا هزینه جدید به بار آوردن باعث فشار به دولت می‌شود.
در کشور، بودجه به تناسبی خاص به حوزه‌های مختلف اختصاص داده می‌شود و در سال بعد می‌توان از هزینه‌هایی که شده است یک خروجی گرفت. اگر احساس شد در حوزه‌ای به نسبت بودجه‌ای که اختصاص داده شده خروجی مناسبی نگرفتیم بهتر است در سال بعد، آن بودجه در همان حوزه ولی در جایی بهتر هزینه شود. اگر در این سال‌ها بودجه‌هایی که به حوزه فرهنگی تعلق گرفته، آن‌طور که باید و شاید جواب نداده. معنی‌اش این نیست که بودجه فرهنگی در حوزه دیگری خرج شود بلکه باید دید در چه قسمت‌هایی در حوزه فرهنگی با مشکلات اساسی‌تری روبه‌رو هستیم و آنگاه پول را در اختیار نهادی قرار دهیم که در حل آن مشکل با برنامه‌تر ظاهر شده است.
امروز مسئله بیکاری در کشور ما ام‌الفساد است و اگر بشود برای حل این مشکل اساسی کار شایسته‌ای کرد خواهیم دید که بسیاری از کمبودهای فرهنگی ما حل و فصل خواهد شد. تمام تلاش مسئولین باید این باشد که هر بودجه‌ای از جایی به دستشان رسید با اولویت حل مشکل بیکاری، آن را خرج کنند.
 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما