چرا گرانی دلار، تورم‌زا خواهد بود؟

یادداشت

چرا گرانی دلار، تورم‌زا خواهد بود؟

27 دی 1396 18:29

افزایش دلار طی هفته‌های گذشته را تا حدودی می‌توان مربوط به مسائل بین‌المللی دانست. اتفاقات و اظهار نظرها به‌ویژه سخنرانی‌های رئیس‌جمهور آمریکا در مورد مسئله برجام باعث شد قیمت دلار افزایش پیدا کند. به‌طور کلی رویدادهای اخیر اقتصادی متاثر از عوامل سیاسی و اتفاقاتی هستند که باعث به هم زدن ثباتی است که وجود دارد؛ بنابراین باید افزایش قیمت دلار را هم ناشی از این مسائل دانست.

سعید قلیچی
افزایش دلار طی هفته‌های گذشته را تا حدودی می‌توان مربوط به مسائل بین‌المللی دانست. اتفاقات و اظهار نظرها به‌ویژه سخنرانی‌های رئیس‌جمهور آمریکا در مورد مسئله برجام باعث شد قیمت دلار افزایش پیدا کند. به‌طور کلی رویدادهای اخیر اقتصادی متاثر از عوامل سیاسی و اتفاقاتی هستند که باعث به هم زدن ثباتی است که وجود دارد؛ بنابراین باید افزایش قیمت دلار را هم ناشی از این مسائل دانست. از طرفی هم برخورد سیستم بانکی در مورد کاهش نرخ سود سپرده باعث شد نوساناتی در بازارهای موازی به‌وجود آید، یعنی با کاهش سود سپرده‌های بانکی مردم به سمت خرید دلار و سایر بازارهای موازی حرکت کردند که البته تا زمانی که این نوسانات وجود داشته باشد، طبیعتا مردم سودی از این قضیه نخواهند برد. آنچه مهم است ثبات است. کاهش سود سپرده از بعد روانی چیزی که به جامعه القا می‌کند، احساس نگرانی است. این نگرانی‌ها باعث می‌شود مردم به سمت بازاری هجوم ببرند و در نتیجه در این شرایط تقاضا افزایش پیدا می‌کند. زمانی که تقاضا افزایش پیدا کند بر قیمت‌ها تاثیر می‌گذارد. این موضوع از عوامل داخلی افزایش قیمت دلار است.
در ادوار گذشته هم در چندین مقطع با چنین مسئله‌ای رو‌به‌رو بودیم. در صورتی که این روند افزایشی ادامه پیدا کند، طبیعتا قیمت مواد و نیاز واحدهایی که باید خارج از کشور تامین شود، افزایش پیدا می‌کند و بر قیمت تمام‌شده کالاهای تولیدی داخل نیز تاثیر می‌گذارد. این مسئله باعث می‌شود گرانی در جامعه به‌وجود آید و در نهایت شاهد یک نوع تورم در اقتصاد کشورمان خواهیم بود. این روند را باید به یک روند باثباتی تبدیل کرد که فعالان اقتصادی بتوانند یک دورنما و پیش‌بینی درستی از فعالیت‌ها در آتیه حتی نزدیک خود داشته باشند چراکه زمانی که نوسانات شدت پیدا می‌کنند مانند اتفاقاتی که در دو، سه ماه اخیر افتاده، طبیعتا نمی‌توان پیش‌بینی درستی برای برنامه‌های آتی به ویژه واحدهای تولیدی داشت.
موضوعی که بیشتر از افزایش نرخ ارز روی صنایع و تصمیم‌گیری مدیران صنایع اثر می‌گذارد، غیرقابل پیش‌بینی بودن نرخ ارز است. وقتی یک مدیر قدرت پیش‌بینی نداشته باشد و نتواند تصمیم بگیرد مواد اولیه‌اش را برای چه مدتی خریداری و قراردادهای خود را برای چه مدتی تنظیم کند در نهایت به زیان صنایع است و تعطیلی آنها را به‌دنبال دارد‌. همچنین زمانی که قیمت دلار افزایش پیدا می‌کند بر صادرات ما تاثیر نامطلوب و منفی خواهد داشت و قدرت رقابتی ما را صرف‌نظر از موانع و مشکلاتی که اکنون هم وجود دارد از بین می‌برد؛ بنابراین باید به سرعت مداخلاتی که صورت می‌گیرد در جهت یک نوع ثبات نسبی و برقراری آرامشی که قبلا حکمفرما بود، پیش رود. جامعه ایرانی شرایط سخت اقتصادی را سال‌هاست که تجربه کرده، لذا این افزایش قیمت صرفا منجر به فشار بیشتر اقتصادی بر مردم و فعالان اقتصادی خواهد شد.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما