آتش‌بازی جدید آمریکا در سوریه

گزارش «روزان» از واکنش‌ها به طرح جدید آمریکا برای ایجاد نیروی جدید در شمال سوریه

آتش‌بازی جدید آمریکا در سوریه

26 دی 1396 18:27

گروه دیپلماسی: اعلام طرح ایجاد یک نیروی 30 هزار نفری در شمال سوریه، از سوی ائتلاف ضدداعش تحت رهبری آمریکا، بار دیگر تنور تنش‌ها پیرامون آینده سوریه را داغ کرد.

گروه دیپلماسی: اعلام طرح ایجاد یک نیروی 30 هزار نفری در شمال سوریه، از سوی ائتلاف ضدداعش تحت رهبری آمریکا، بار دیگر تنور تنش‌ها پیرامون آینده سوریه را داغ کرد. بر اساس اعلام ائتلاف ضد داعش در یک‌شنبه هفته جاری، نیرویی از شبه‌نظامیان کرد و عرب بالغ بر 30 هزار نفر در سوریه تشکیل خواهد شد. بر این اساس که نیروهای جدید در مرز با ترکیه در شمال، مرز با عراق در جنوب شرقی و در امتداد دره رود فرات در سوریه مستقر خواهند شد. همچنین، بر اساس اعلام ائتلاف ضد داعش، آموزش بخشی از این نیروها آغاز شده و به مرزهای مناطقی که تحت کنترل «نیروهای دموکراتیک سوریه» قرار دارد، اعزام می‌شوند. علاوه بر این، «اداره امور عمومی» ائتلاف بین‌المللی ضدداعش به رهبری آمریکا در ایمیلی به رویترز جزئیات تشکیل این نیروها را تایید کرد. نیمی از اعضای نیروی امنیت مرزی را شبه نظامیان «نیروهای دموکراتیک سوریه» تشکیل می‌دهند و عضوگیری برای تکمیل اعضا در حال انجام است. در ادامه «اداره امور عمومی» ائتلاف بین‌المللی افزود: تلاش بر این است که افراد آموزش دیده در مناطق نزدیک به محل سکونت خود مستقر شوند. بنابراین، ترکیب قومی نیروها به نسبت مناطقی که در آن خدمت می‌کنند، تعیین خواهد شد. این ائتلاف همچنین گفت: کردها بیشتر در مناطق شمال سوریه، عرب‌ها در امتداد دره رود فرات و مرز عراق مستقر خواهند شد. این اقدام دولت آمریکا با واکنش جدی دلت‌های روسیه، ترکیه و حکومت مرکزی سوریه مواجه شد. واقعیت آن است این طرح می‌تواند شعله‌های بحران جدیدی را در سوریه روشن کند و حتی مرزهای بحران به خارج از این کشور نیز رسوخ کند.
واکنش‌ شدیداللحن ترکیه به طرح آمریکایی‌ها در سوریه
مهم‌ترین کشوری که نسبت به طرح آمریکا، واکنش نشان داد دولت ترکیه بود. در واقع، روند طرح نشان می‌دهد که هدف اصلی آمریکا از ایجاد این نیروی جدید، ممانعت از حمله ترکیه به سوریه است. بر همین اساس شاهد واکنش شدید مقام‌های سیاسی و دولت ترکیه نسبت به این طرح بودیم. در همین راستا، یک مقام ارشد ترکیه به رویترز گفت که به دلیل آنکه آمریکا «نیروی امنیت مرزی» جدید را آموزش می‌دهد، چهارشنبه گذشته کاردار آن کشور در آنکارا را احضار کرده است. با وجود این، در جدی‌ترین واکنش‌ «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه دیروز –دوشنبه- به تحرکات اخیر آمریکا در استقرار نیروهای امنیتی کرد در مرزهای سوریه واکنش نشان داد و گفت این اقدام را در نطفه خفه خواهد کرد. وی همچنین گفت که آمریکا باید درباره موضع خود در قبال گروه‌های تروریستی کرد، شفاف‌سازی کند. علاوه بر این، بر اساس گرازش خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه گفت: نیروهای مسلح ترکیه مسئله عفرین و منبج را در اسرع وقت حل خواهند کرد. آمادگی‌های ما نهایی شده و عملیات در هر لحظه ممکن است آغاز شود. در واکنش دیگری، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد: آنکارا این حق را دارد که با تمام گروه‌های تروریستی به هر روشی مبارزه کند و به اتخاذ تدابیر لازم برای تضمین امنیت در راستای منافع ملی خود بپردازد. ابراهیم کالین در بیانیه‌ای مکتوب اعلام کرد: در این چارچوب، ترکیه این حق را برای خود قائل است که به هر شکلی با سازمان‌های تروریستی مقابله کند. وی ادامه داد: ائتلاف بین‌المللی ضد داعش در بیانیه‌ای اعلام کرده است که این ائتلاف برای استقرار شبه‌نظامیان کرد و عرب در مرز سوریه با ترکیه و عراق همکاری می‌کند. آمریکا گام‌های نگران‌کننده‌ای برای مشروع‌سازی یگان‌های مدافع خلق که شاخه سوری پ.ک.ک است تحت پرچم مبارزه با داعش انجام می‌دهد. این گام‌ها در راستای ایجاد یک مکان دایمی برای یک گروه تروریستی در منطقه است که چنین وضعیتی غیرقابل قبول است. کالین افزود: ترکیه به مبارزات خود با تمامی سازمان‌های تروریستی در داخل و خارج از مرزها بدون توجه به اینکه آنها از چه اسم و چه روشی استفاده می‌کنند، ادامه خواهد داد. مجموع این واکنش‌ها نشان می‌دهد که مقام‌های سیاسی ترک به شدت نگران و خشمگین هستند و به‌شدت در پی وارد کردن ضربه به آمریکایی‌ها هستند.
واکنش روسیه به تصمیم آمریکا برای تشکیل نیروهای مرزی در سوریه
علاوه بر ترک‌ها، دولت روسیه نیز نسبت به طرح جدید آمریکا واکنش نشان داد. در همین ارتباط، وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی با رسانه‌های این کشور در مسکو تاکید کرد: به‌نظر می‌رسد که بین موضع دولت اوباما و دولت ترامپ درباره سوریه فرق چندانی وجود ندارد. نشانه‌ها حاکی از آن هستند که ظاهرا آمریکا نمی‌خواهد سوریه به‌عنوان کشوری در مرزهای فعلی آن حفظ شود. با وجود آنکه غرب به انتقاد از دولت سوریه از بابت اقدامات نظامی‌اش ادامه می‌دهد اما نیروهای سوری تنها در پاسخ به حملات تروریست‌های جبهه النصره اقدام می‌کنند. وی گفت: ما این نگرانی را داریم که آمریکا مشغول پیگیری سیاست چند تکه کردن سوریه است در حالی که در قطعنامه‌های سازمان ملل از این بابت هیچ چیز وجود ندارد بنابراین ما می‌خواهیم یک شفاف‌سازی صورت بگیرد. او گفت: یکسری ابتکارعمل‌های آمریکا برای تامین امنیت مرزهای سوریه از طریق نیروهای مرزبانی کرد با واکنش منفی ترکیه مواجه شده و در عین حال روسیه هم می‌خواهد آمریکا به پرسش‌های موجود درمورد حفظ تمامیت ارضی سوریه پاسخ دهند. رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه درباره استقرار نیروهای تامین امنیت مرزی در سوریه گفت: همان‌طور که شاهد هستید این اقدام با واکنش منفی ترکیه مواجه شده است از نظر ما هم این اقدام سوالات جدی و مهمی را در رابطه با حفظ تمامیت ارضی سوریه به دنبال دارد. مسئله دیگر روابط میان ترکیه و کردهاست. این اولتیماتوم یک جانبه جدید نمی‌تواند در حل و فصل مسئله عفرین موثر باشد. درباره کردهای سوریه نیز لاوروف گفت: کردها بخشی از ملت سوریه هستند و منافعشان باید مورد احترام قرار گیرد. این منافع باید در نشست سوچی نیز در نظر گرفته شود. این یک مشکل است که ما با همپوشانی منافع و افراد ذی‌نفع روبه‌رو هستیم و تمام تلاش ما ایجاد هماهنگی و در نظر گرفتن منافع تمامی طرف‌ها در سوریه و حتی بازیگران خارجی است که می‌توانند در اوضاع سوریه مداخله کنند و کسانی که می‌خواهند منافعشان در منطقه محفوظ بماند.
علاوه بر لاوروف،‌ «الکسی پوشکوف» عضو مجلس سنای روسیه، از تصمیم ائتلاف آمریکایی برای استقرار30 هزار شبه‌نظامی کُرد در مرزهای سوریه انتقاد کرد. پوشکوف در صفحه کاربری خود در توئیتر نوشت: «تلاش ایالات متحده برای تشکیل آنچه که آن را «نیروهای امنیتی» تحت نظارت خود در شمال سوریه می‌نامد و شمار آن را 30 هزار شبه‌نظامی کُرد اعلام کرده است، با هدف تقسیم این کشور صورت می‌گیرد. آمریکا (‌‌رسما) می‌گوید از یکپارچگی سوریه حمایت می‌کند ولی در واقع خواهان تقسیم این کشور است.» رئیس کمیسیون دفاعی دومای روسیه اعلام کرد مسکو به تصمیم آمریکا برای تشکیل یک نیروی جدید در شمال سوریه با مشارکت بین‌المللی پاسخ مناسبی خواهد داد. همچنین، در واکنشی شدیداللحن‌تر؛ ولادیمیر شامانوف، رئیس کمیته دفاعی در مجلس دومای روسیه خاطر‌نشان کرد: تصمیم آمریکا برای ایجاد یک نیروی جدید در شمال سوریه با منافع روسیه تعارض دارد و مسکو به این اقدام آمریکا پاسخ مناسبی خواهد داد. شامانوف در ادامه افزود: اقدامات آمریکا به‌طور مستقیم با منافع روسیه در سوریه تعارض دارد و بر این اساس مسکو با همکاری هم‌پیمانان خود اقدامات لازم را برای برقراری ثبات و امنیت در سوریه اتخاذ خواهد کرد.
واکنش سوریه به تصمیم واشنگتن برای تشکیل ارتش کردی در شمال کشور
علاوه بر واکنش‌های خارجی نشست به تصمیم واشنگتن برای تشکیل ارتش جدید در شمال سوریه، واکنش دولت سوریه را نیز در پی داشت. بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، فیصل مقداد، معاون وزیر امور خارجه سوریه اظهار کرد: هر گونه وجود پایگاه‌های خارجی از سوی دولت سوریه قابل قبول نیست زیرا این حضور به معنای تجاوز و اشغالگری است و ما بر این اساس با این موضوع تعامل خواهیم کرد. وی افزود: از ترکیه می‌خواهیم تا تمامی نیروهای خود را از خاک سوریه خارج کرده و در امور داخلی سوریه دخالت نکند. همچنین، در سطحی دیگر یک منبع در وزارت خارجه سوریه، دیروز- دوشنبه- در واکنش به این تصمیم ائتلاف آمریکایی، گفت: «چنین اقدامی تجاوز آشکار به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و نقض آشکار حقوق بین‌الملل محسوب می‌شود.» این منبع این اقدام آمریکا را به‌شدت محکوم کرد و متذکر شد: «دولت واشنگتن در چارچوب سیاست‌های تخریبی در منطقه گام برمی‌دارد تا دولت‌ها را سرنگون و تنش ایجاد کند.» وی افزود: «آمریکا با این اقدام دشمنی عمیق خود با امت عربی را آشکار کرد که در راستای خدمت‌رسانی به طرح مشترک این کشور با رژیم اسرائیل است.» این منبع خاطرنشان کرد، نیروهای ارتش برای پایان‌ دادن به هرگونه حضور نظامی آمریکا و عوامل آن در این کشور مصمم هستند. سوریه همچنین از جامعه بین‌الملل خواست که این اقدام آمریکا را محکوم کرده و برای پایان‌دادن به شیوه قلدرمآبانه این کشور اقدام کند.
معاون وزیر امور خارجه سوریه اعلام کرد: دمشق حضور نیروهای ترکیه و پایگاه‌های آمریکایی را در خاک خود به معنای تجاوز می‌داند.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما