اولتیماتوم نهایی اردوغان به آمریکا

«روزان» ابعاد جدید تهدید عفرین از سوی ترکیه را بررسی کرد

اولتیماتوم نهایی اردوغان به آمریکا

25 دی 1396 19:39

اردوغان: «اگر کردها شهر عفرین را تسلیم نکنند، شهر را بر سرشان خراب خواهیم کرد»

گروه دیپلماسی: دشمنی‌های دولتمردان ترکیه با کردهای سوریه که آنها را وابسته به حزب کارگران کردستان، مهم‌ترین گروه معارض دولت ترکیه می‌دانند، طی سالیان گذشته همواره در سطوح مختلف ادامه داشته است. دولتمردان ترکیه به‌شدت نسبت به این موضوع نگران هستند که کردها در شمال سوریه منطقه‌ای خودمختار یا فدرال را به‌صورت دائمی ایجاد کنند و در نتیجه این امر نیروهای حزب کارگزان کردستان در این مناطق مستقر شوند. اکنون پس از پایان حیات رسمی خلافت خودخوانده  داعش در سوریه، آنکارا همچنان مصمم است که مناطق تحت کنترل کردها را از دست آنها خارج کنند. در همین راستا، اردوغان در اظهاراتی شدیداللحن خواستار تسلیم کانتون عفرین در شمال غرب سوریه از سوی کردها شده و تهدید کرده که اگر کردها این کار را انجام ندهند، وارد درگیری نظامی با آنها خواهد شد. ایراد این اظهارات در ابتدای امر به‌نظر می‌رسد معادله‌ای دو بُعدی است که یک‌سوی آن کردهای سوریه و سوی دیگر دولت ترکیه قرار دارد اما واقعیت این است که در این میان دولت آمریکا در مقام متحد اصلی کردها، مهم‌ترین مخاطب دولتمردان ترک بوده و اظهارات اخیر اردوغان را می‌توان در مقام اولتیماتوم آنکارا به آمریکا در نظر گرفت.
کردهای سوریه چگونه برای آمریکا دردسرساز شدند
کردهای سوریه در شرایط کنونی از مساحت 911 کیلومتر امتداد مرزهای سوریه با ترکیه بیش از 700 کیلومتر را در قالب یه کانتون عفرین، کوبانی و جزیره در اختیار دارند. این مسئله از ابتدای آغاز بحران سوریه در سال 2011 تا‌کنون به‌ مهم‌ترین دغدغه آنکارا تبدیل شده و سیاستمداران ترک، به‌ویژه رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، بارها خواستار ترسیم محدوده‌ای برای قدرت کردهای سوریه شده‌اند. در همین راستا، از همان ابتدای آغاز بحران ترک‌ها خواستار ایجاد منطقه امن در شمال استان حلب، به طول 90 کیلومتر و عمق 50 کیلومتر در مناطق مابین اعزاز و جرابلوس شدند اما تا 23 سپتامبر 2016 که ارتش ترکیه در قالب عملیات سپر فرات در ابتدا وارد جرابلوس و بعدها اعزاز و الباب شد، هیچ‌گاه قدرت‌های غربی، به‌ویژه آمریکا اجازه تحقق خواسته آنکارا را ندادند. با تمام این اوصاف، از 15 نوامبر 2015 که با حمایت مستقیم آمریکا و نیروهای موسوم به ائتلاف ضد‌داعش نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF) تشکیل شدند؛ کردهای سوریه با حمایت مستقیم واشنگتن موفقیت‌های میدانی بزرگی را کسب کردند. در ابتدا شهر تل‌ابیض، سپس شهر استراتژیک رقه و در ادامه بخش‌ها و مناطق نفتی مهمی را در شرق سوریه در استان دیرالزور به کنترل خود در آورند. مجموع این روند موجب شده که سیاستمداران ترک بیش از گذشته از قدرت‌گیری کردهای سوریه که وابسته به پ‌ک‌ک بوده، نگران هستند و قصد دارند که قبل از رسمیت یافتن قدرت آنها در قانون اساسی جدید کشور سوریه آنها را با شکست بزرگ مواجه کنند.
تهدید نهایی اردوغان علیه کردها
آخرین هشدار دولت ترکیه به کردهای سوریه را می‌توان گفته‌های اخیر رئیس‌جمهوری این کشور دانست. در آخرین گفته‌های خود، اردوغان تهدید کرد که اگر نیروهای کُرد در شهر عفرین خود را تسلیم نکنند، شهر را بر سرشان خراب خواهد کرد. «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه در سخنانی در جمع اعضای حزب «عدات و توسعه» در استان «اِلازیغ»در شرق ترکیه، گفت که اگر نیروهای کرد خود را در عفرین سوریه تسلیم نکنند، هر کاری را انجام خواهد داد. به گزارش شبکه تی‌آر‌تی، اردوغان که از نیروهای کُرد با صفت «تروریست» یاد می‌کرد گفت: اگر تروریست‌ها در عفرین خود را تسلیم نکنند، شهر را بر سرشان خراب می‌کنیم و اگر وعده‌هایی را که در «منبج» به ما داده‌اند عملی نکنند، هر اقدامی را انجام می‌دهیم. او افزود: ما به مبارزه علیه تروریست‌ها تا نابودی آخرین نفر از آنها ادامه می‌دهیم. رئیس‌جمهور ترکیه در ادامه گفت که کشورش گذرگاه نیروهای کرد را در طی عملیات «سپر فرات» قطع کرده و ارتش ترکیه در حال حاضر مشغول قطع بخش غربی این گذرگاه در قالب عملیات «ادلب» است. در همین راستا، اردوغان مدعی شد که 3000 تروریست داعشی در خلال عملیات «سپر فرات» که در شمال سوریه صورت می‌گیرد، کشته شده‌اند و ترکیه می‌تواند باقی تروریست‌ها را نیز عراق و در شرق سوریه نابود کند.
علاوه بر اظهارات اردوغان، بن‌علی ییلدریم نخست‌وزیر ترکیه روز شنبه هفته جاری گفت که حملات و تجاوزها به ترکیه و شهروندان این کشور از طریق مرزهای جنوبی بی‌پاسخ نمی‌ماند. وی افزود: باکسانی که تلاش می‌کنند از داخل و خارج از طریق تروریسم به کشور ما صدمه بزنند، مقابله به مثل خواهیم کرد.  نخست‌وزیر ترکیه گفت: به نظر ما تروریسم یک نتیجه است و پشت پرده تروریسم، بلندپروازی‌ها و اهداف امپریالیستی وجود دارد. ییلدریم تاکید کرد که کشورش به رشد خود ادامه می‌دهد و از طریق توافق و ائتلاف ملی، نیروی خود را یکپارچه می‌کند. وی افزود: اقدامات خرابکارانه برخی، هرگز ما را از ادامه راهمان منصرف نخواهد کرد. مجموع اظهارات این دو مقام ارشد ترک نشان می‌دهد که دولت ترکیه در صدد برنامه‌ریزی برای حمله به عفرین است و تنها نگرانی موجود در این میان، حمایت آمریکا از آنهاست.
اختلاف شدید آمریکا و ترکیه بر سر کردها
متعاقب اتحاد آمریکا با کردهای سوریه، آنکارا بارها ار آمریکا در خواست کرد که حمایت خود را از آنها قطع کند اما هر بار واشنگتن پاسخی جدی و عملی به در خواست‌های ترک‌ها نشان نداده است. در یکی از مهم‌ترین رویدادها  ترامپ در گفتگوی تلفنی با اردوغان در 3 آذر 1396 وعده پایان حمایت نظامی از نیروهای نظامی کرد سوری یعنی یگان‌های محافظ خلق  (YPG) و یگان‌های مدافع زنان (YPJ) را داد. در همین ارتباط بر اساس گزارش خبرگزاری آناتولی، مولود چاووش اوغلو اظهار می‌کند: ترامپ به اردوغان تضمین‌هایی داده مبنی بر اینکه گروه‌های کرد سوریه را دیگر به سلاح تجهیز نخواهد کرد. اما بر خلاف روند موجود همچنان حمایت‌های وسیع آمریکا از کردهای سوریه ادامه پیدا کرده است. در جدیدترین اقدام بر اساس گزارش خبرگزاری آناتولی، منابع محلی اعلام کرده‌اند که یک هیات آمریکایی به ریاست مکس مارتین با فرماندهان ارشد نیروهای پ‌ک‌ک و پی‌وای‌دی در جریان سفر روز جمعه هفته گذشته به شمال سوریه دیدار و گفتگو کرده است. این هیات آمریکایی همچنین از شهر عین العرب دیدن کرده و با ساهین سیلو فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه دیدار و گفتگو داشته‌اند.
بهره‌گیری آمریکا از کردها به‌عنوان اهرم فشار بر آمریکا
با نگاه به کنش‌های آمریکا پیرامون ارتباط با کردهای سوریه می‌توان اظهار کرد که طی چند سال گذشته، اختلافات عمیقی میان ترکیه و آمریکا به‌وجود آمده و مناسبات دو کشور را می‌توان در یکی از بدترین برهه‌های تاریخی ارزیابی کرد. در این شرایط، بازی منطقی برای ترامپ و استراتژیست‌های آمریکایی این است که از کارت کردهای سوریه و حمایت غیرعلنی آمریکا از حزب پ‌ک‌ک، برای اعمال فشار بر آنکار بهره گرفته شود تا ترک‌ها از یک‌سو به خواسته‌های آمریکا تن دهند و از سوی دیگر، از نزدیکی بیش از اندازه به روسیه و ایران پرهیز کنند.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما