هوای آلوده می کشد؛ مسئولان نگاه می کنند

نارسایی تنفسی، دلیل اصلی مرگ تهرانی ها در پاییز امسال

هوای آلوده می کشد؛ مسئولان نگاه می کنند

24 دی 1396 17:22

14هزار تهرانی، پاییز امسال فوت کرده اند. پایزی که یکی از آلوده ترین پاییزهای سال های اخیر بود. آنطور که پزشکی قانونی خبر داده، عمده ترین دلیل مرگ در این مدت، نارسایی تنفسی و ایست قلبی بوده است.

 

مهدخت قویدل -   14هزار تهرانی،  پاییز امسال فوت کرده اند. پایزی که یکی از آلوده ترین پاییزهای سال های اخیر بود. آنطور که پزشکی قانونی خبر داده، عمده ترین دلیل مرگ در این مدت، نارسایی تنفسی و ایست قلبی بوده است.
 آلودگی هوای تهران، ذره و ذره و لحظه و لحظه جان مردم این شهر را تهدید می کند و قدم به قدم آنها را به سوی مرگ می کشاند؛ اما دریغ از اجرای کوچکترین برنامه ای برای کاهش آلودگی هوا از سوی دولت و شهرداری. 
در زمان قالیباف و حکومت اصولگرایان بر شورا و شهرداری تهران، اصلاح طلبان همواره آنها را متهم به بی کفایتی و کم کاری در مورد وضعیت آلودگی هوا  می کردند؛ حالا که دور،دست دولت اعتدال-اصلاحات است و حضور اصلاح طلبان در شورای شهر، جمع است، باز هم وضع هوای تهران در مرز فاجعه است. 
گویا از این بابت هیچ تفاوتی بین نگرش سیاسی دولت ها و شهرداری نیست و سلامت مردم به یک اندازه برای هر دو جناح بی اهمیت است.هم در دولت اصولگرایان و هم در دولت اعتدالی- اصلاحی، تنها کاری که مسئولان در برابر آلودگی هوای تهران کردند و می کنند، دعا کردن است! دعا برای اینکه باد بیاید و ابرهای تیره آلودگی را ببرد. تعطیلی مدارس ابتدایی هم راه حل دیگر دو جناح سیاسی در راس قدرت بود.
 طبق آمارها بیش از 70 درصد مشکلات   آلودگی هوا ناشی از حرکت وسایل نقلیه سنگین و اتوبوس های فرسوده حمل و نقل عمومی وابسته به شهرداری در شهر است؛ آماری که نشان می دهد تخصیص بودجه برای ارتقای کیفیت بنزین خودورهای سنگین و خرید اتوبوس های جدید یا گسترش سریع تر مترو در پایتخت می توانست به راحتی معضل آلودگی هوای پایتخت را کاهش دهد یا حتی از بین ببرد؛ اما دولت های ایران و شهرداری های وقت هرگز حاضر نشدند برای سلامتی جان مردم چنین بودجه ای را تخصیص دهند و فقط دست به دعا برداشتند تا باد بیاید.
پیشنهاد افزایش11 برابری تعرفه وارادات خودروهای هیبریدی  و رشد 1000 درصدی آن در بودجه سال 97 یکی از همان مواردی است که نشان می دهد دولت های اخیر هیچ برنامه ای برای کاهش آلودگی  هوای تهران ندارند که هیچ، حتی برنامه هایی برای افزایش این آلودگی هم دارند! 
دولت از یک سو سیاست استفاده از خودروهای هیبریدی برای کاهش آلودگی هوا را ابلاغ می کند و قرار است همه تاکسی ها هیبریدی شوند؛ از سوی دیگر با افزایش تعرفه واردات آن، تمایل مردم برای استفاده از این خودروها را کم می کند! نتیجه این نوع تعرفه گذاری،
افزایش تمایل مردم به استفاده از خودروهای بنزینی و افزایش آلودگی هوا است.
خودروهای بی کیفیت تولید داخل هم بخش دیگری از آلاینده های شهر هستند. خوردوهایی که  فاقد استانداردهای کافی محیط زیستی هستند و حتی اگر بنزین یورو 5 با کیفیت هم در اختیار آنها قرار داده شود، از نظر فنی توان استفاده از سوخت پاک را ندارند. 
همین موضوع باعث شده تا ایران خودرو و سایپا برای تهرانی ها و ساکنین سایر کلان شهرهای کشور، رهاوردی جز آلودگی هوا و بیماری های تنفسی و مرگ نداشته باشند. با این حال مافیای تولید خودروی بی کیفیت در ایران انقدر پرقدرت است که جان مردم در برابر رانت های آنها هیچ ارزشی ندارد. هیچ دولتی هم تا به حال جرات نکرده ساختار آنها را اصلاح کند؛ یا حتی زورش به آنها نرسیده که آنها را مجبور به تولید خودروی استاندارد کند.
تعطیلی زمستانه مدارس یکی دیگر از راه حل هایی است که هر چند سال یک بار مطرح می شود و با مخالفت مجلس و مسئولان دوباره به پستو می رود. وارونگی زمستانه هوا دلیل این پیشنهاد است. اخیرا هم رئیس سازمان محیط زیست دولت دوازدهم پیشنهاد کرده  برای کاهش آلودگی هوا، مدارس تهران از 15 آذر تا 15 دی که اوج وارونگی هواست، تعطیل باشند.
 
به گفته عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست،   بیشترین دلایل آلودگی هوا در ایام سرد سال  مربوط به تردد کامیون‌ها و اتوبوس‌های فرسوده است. در تهران و کلان شهرها 67 درصد از آلودگی فصل سرد سال مربوط به این خودروها بوده و تنها سه درصد   آلودگی توسط خودروهای سواری ایجاد می‌شود.  موتورسیکلت‌ها   مسئول 10 درصد  آلودگی هوا  بوده و 20 درصد باقیمانده نیز به دلیل سایر عوامل آلوده‌کننده هوا است.  
حدود 3400 دستگاه اتوبوس متعلق به شرکت واحد شهرداری هم در تهران  تردد می‌کنند که آلاینده هوا هستند؛ اما شهرداری اعلام کرده منابع مالی لازم برای تعویض این خودروها را ندارد. دولت ها هم حداقل در 13 سال اخیر حاضرنشده اند برای اصلاح حمل و نقل شهری پایتخت و کاهش آلودگی هوا، هزینه ای پرداخت کنند و به هر دلیلی ترجیح داده اند هوای تهران همچنان آلوده بماند.
 
 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما