900 میلیارد تومان وام بانکی ارزان‌قیمت برای توسعه مشاغل خرد، خانگی و روستایی

استاندار هرمزگان در جمع خبرنگاران خبر داد:

900 میلیارد تومان وام بانکی ارزان‌قیمت برای توسعه مشاغل خرد، خانگی و روستایی

23 دی 1396 18:50

روزان- مهرداد عسگری: استان‌دار هرمزگان از در اختیار قرار گرفتن 900 میلیارد تومان تسهیلات ارزان‌قیمت برای مصرف در توسعه مشاغل خرد، خانگی و توسعه روستایی هرمزگان خبر داد.

روزان- مهرداد عسگری: استان‌دار هرمزگان از در اختیار قرار گرفتن 900 میلیارد تومان تسهیلات ارزان‌قیمت برای مصرف در توسعه مشاغل خرد، خانگی و توسعه روستایی هرمزگان خبر داد.
به گزارش خبرنگار روزان، فریدون همتی استان‌دار هرمزگان در نشستی در حاشیه بازدید خبرنگاران از بندرعباس و طی مراسمی در هتل هرمز بندرعباس گفت: این تسهیلات برای توسعه مشاغل خانگی و نیز توسعه روستایی در این استان در نظر گرفته شده و از آنجا که بخش شرقی هرمزگان جزء مناطق محروم بوده، قرار است تا این تسهیلات در مناطق محروم صرف توسعه امور شود.
وی افزود: از این طریق همچنین رونق به بسیاری از تولیدات و محصولات استان هرمزگان باز خواهد گشت؛ ضمن آنکه بساط قاچاق کالا نیز تا حدود زیادی برچیده خواهد شد.
وی به راه‌اندازی مرکزی برای سرمایه‌گذاری در استان هرمزگان اشاره کرد و گفت: تمام درخواست‌های مراجعه‌کنندگان در این مرکز به منظور سرمایه‌گذاری، ثبت و سرمایه‌گذران خواهند توانست تا نسبت به انجام سرمایه‌گذاری در این استان اقدام کنند.
وی با بیان اینکه روزانه به‌طور میانگین 3 هزار کامیون در حال تردد جاده‌ای در هرمزگان وجود دارد، گفت: این استانداری قصد دارد حمل‌و‌‌نقل وسائط سنگین در این استان را سامان‌دهی کند به‌طوری‌که تا پایان سال 97 قرار است تا یک پایانه جدید در این استان راه‌اندازی شود تا مشکل حمل‌و‌نقل استان به‌طور کامل مرتفع شود.
استاندار هرمزگان به پتانسیل گردشگری استان اشاره کرد و ضمن تاکید بر توسعه صنعت گردشگری این استان یادآور شد: هرمزگان با 2400 کیلومتر ساحل و 14 جزیره یک سرزمین کم‌نظیر از نظر گردشگری به‌شمار می‌رود و این در حالی است که مردم ایران سالانه حدود 10 میلیارد دلار از سرمایه خود را صرف گردشگری خارج از کشور می‌کنند در صورتی که زیبایی‌های بی‌شماری از نظر گردشگری و صنعت توریسم در این استان وجود دارد.
وی توسعه خطوط ریلی را یکی از اولویت‌های این استان برشمرد و گفت: قصد داریم تا در سه فاز کوتاه‌مدت و میان‌مدت و بلند‌مدت نسبت به انجام خط برقی قطار تهران-بندرعباس اقدام کنیم به‌گونه‌ای که در صورت تحقق چنین امری فاصله زمانی سفر تهران به بندرعباس به 5 ساعت کاهش می‌یابد.
وی به وجود گلخانه‌های بسیار زیاد در بندرعباس اشاره کرد و گفت: یکی از رویکردهای اصلی در استان هرمزگان توسعه گلخانه‌هاست به‌طوری‌که در حال حاضر یک شهرک 500 هکتاری در حال طی مراحل پایانی بهره‌برداری است و در زمینه شیلات هم اقدامات خوبی در حال انجام است و 50 هزار هکتار ظرفیت تولید میگو در استان وجود دارد که این میزان باید به 12 هزار تن افزایش یابد.
همتی به تولید 50 هزار تن گندم در سال گذشته در این استان اشاره کرد و گفت: هرمزگان در زمینه ظرفیت‌های معدنی یکی از استان کم‌نظیر در کشور  به‌شمار می‌رود به گونه‌ای‌که تاکنون دو میلیون و 900 هزار تن فولاد در این استان تولید شده که این رقم نیز باید به 10 میلیون تن افزایش یابد.
این عضو کابینه دولت با اشاره به منطقه ویژه اقتصادی پارسیان اشاره کرد و گفت: با طرح توسعه سواحل مکران اقدام‌های خوبی در زمینه تسهیل در مراودات تجاری این منطقه حاصل خواهد شد؛ ضمن آنکه منطقه ویژه پارسیان آمادگی ساخت و بهره‌برداری ده‌ها پالایشگاه انرژی را دارد.
وی همچنین از بندر شهید رجایی به‌عنوان یکی از بنادر مهم کشور یاد کرد و گفت: 54 درصد واردات و صادرات کشور از طریق این بندر انجام می‌شود که نشان از اهمیت این بندر مهم در اقتصاد کشور دارد.
این عضو هیات دولت در پایان بر ضرورت توسعه گردشگری استان تاکید و اظهار کرد: دستور دادم تا تمام مراکز غیرقانونی پذیرش مسافر به جز هتل‌ها در سطح استان جمع‌آوری و تعطیل شوند تا مسافران بتوانند در هتل‌ها اقامت داشته باشند.
وی همچنین یادآور شد: این استان آمادگی کاملی برای پذیرش مسافر در تمام فصول سال را دارد.
در این نشست و در ابتدا دکترعبدالوهاب قاضی، مالک هتل نیز در سخنانی با اشاره به اهمیت مقوله گردشگری گفت: ورود گردشگر در هر منطقه از استان هرمزگان یا در سایر استان‌ها بر اهمیت توسعه این صنعت تاکید دارد. وی ضریب اشغال تخت‌های هتل هرمز را به‌طور میانگین 20 درصد عنوان کرد و گفت: هر 10 درصدی که به ضریب اشغال هتل افزوده شود، باعث افزایش 50 نفری اشتغال‌زایی می‌شود.
به گفته دکتر قاضی، تمام مسئولان باید تلاش کنند تا صنعت گردشگری و توریست توسعه یابد و مردم ایران بتوانند از امکانات سرزمین خود بهره‌مند شوند.
درآمدزایی دولت از صنعت گردشگری پایدارتر از وابستگی به نفت است
وی با بیان آنکه همکاری مدیران استان هرمزگان برای رونق گردشگری و توسعه صنعت هتلداری خوب بوده است، تاکید کرد: مشارکت و همکاری تمام دستگاه‌ها برای رونق صنعت گردشگری امری لازم و ضروری است.
وی با اشاره به برنامه‌ها و سیاست‌ها برای رونق گردشگری در ایام نوروز افزود: در گام اول با آژانس‌ها و سایت‌های اینترنتی قرارداد منعقد شده تا بسته‌های سفر با قیمت مناسب و تخفیف به گردشگران فروخته شود، ضمن آنکه غیر از این برنامه‌های نیز برای مشتریانی که بیشتر از هتل هرمز استفاده می‌کنند تخفیفاتی در نظر گرفته شده است که از طریق پیامک به آنان اطلاع داده می‌شود.
قاضی توسعه زیرساخت‌های گردشگری را از مهم‌ترین زمینه‌های توسعه این صنعت برشمرد و گفت: باید به روزی برسیم که صنعت گردشگری هزینه‌های دولت را تامین کند زیرا اگر در حال حاضر دولت از طریق فروش نفت، حقوق کارکنان خود را پرداخت کند و نفت از بین برود، تنها راه درآمدزایی دولت از این صنعت است.
مدیر هتل‌های بین‌المللی هرمز با اشاره به آنکه تنها بخش خصوصی نمی‌تواند پاسخگوی رونق گردشگری باشد، یادآور شد: دولت هم باید در این راه همراه و همسو با بخش خصوصی باشد و از همه مهم‌تر دولت باید نگاهی که دنیا به ایران دارد را تغییر دهد.
وی بر ضرورت توجه به گردشگر داخلی تاکید کرد و گفت: نهادهای دولتی باید بدانند که رونق اقتصادی و اشتغال تنها منوط به افزایش واحدهای تولیدی نیست و اگر در حال حاضر نرخ اشغال هتل هرمز به 50 درصد برسد تعداد افرادی که در همین هتل مشغول به کار خواهند شد از 270 نفر به 420 نفر افزایش خواهد یافت.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما