ترامپ در منگنه لغو برجام

گزارش «روزان» از تصمیم سرنوشت‌ساز ترامپ پیرامون برجام در میان فشارهای جهانی برای حفظ این توافق

ترامپ در منگنه لغو برجام

23 دی 1396 18:43

پس از یک هفته اخبار داغ پیرامون تصمیم ترامپ در قبال برجام، در نهایت دیروز -جمعه- ترامپ باید رای نهایی خود را در قالب یک سخنرانی ارائه کند.

گروه دیپلماسی: پس از یک هفته اخبار داغ پیرامون تصمیم ترامپ در قبال برجام، در نهایت دیروز -جمعه- ترامپ باید رای نهایی خود را در قالب یک سخنرانی ارائه کند. در روزهای گذشته دو فرضیه جدی طرح شدند که یکی مبتنی بر لغو کامل برجام با اعمال دوری جدید از تحریم‌ها بر ایران بود که می‌توان آن را سناریوی بدبینانه دانست و دیگری رای ترامپ به تعلیق 90 روزه تحریم‌ها، همراه با واگذار کردن وظیفه بازبینی و اصلاح برجام از سوی کنگره است. با نظر به تمام تحلیل‌هایی که در چند روز اخیر پیرامون چگونگی تصمیم‌گیری ترامپ ارائه شد، برخی اسناد غیر رسمی که در رسانه‌های معتبر آمریکایی درز پیدا کرده نشان می‌دهد که با احتمال زیاد با توجه به فشارهای موجود از سوی اروپا و دیگر کشورهای جهان با برخی شرایط خاص ترامپ همچنان 90 روز دیگر، تعلیق تحریم‌ها را امضا خواهد کرد. 
در همین زمینه، نشریه دیلی بیست آمریکا گزارش داد که ژنرال مک مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا در حال مذاکره با باب کورکر و بن کاردین، دو سناتور ارشد کمیته روابط خارجی سناست تا از خروج آمریکا از برجام توسط ترامپ جلوگیری کند. بر اساس این گزارش، مک مستر در حال ایفای نقشی است که پاییز گذشته انجام داد و آن جلوگیری از ایجاد موضوعات تحریک آمیز برای ترامپ است تا او برجام را تهدید نکند. مک مستر با کورکر و کاردین پنج‌شنبه هفته گذشته دیدار کرده است. بنابر گفته سخنگوی کورکر، وی و مک مستر از آن زمان موضوعات مربوط به برجام را تلفنی مورد بحث قرار دادند. همچنین، به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، یکی از افراد نزدیک به «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، دیروز -جمعه-اعلام کرد که ترامپ تصمیم خود را گرفته و از توافق هسته‌ای با ایران خارج نخواهد شد و تعلیق تحریم‌های ایران را تمدید خواهد کرد. این مقام نزدیک به رئیس‌جمهوری آمریکا که نامش فاش نشده است، افزود ترامپ این تصمیم را روز پنج‌شنبه گرفته و کاخ سفید تا پیش از ظهر جمعه (به وقت محلی) این تصمیم را اعلام خواهد کرد. او همچنین گفته است که رئیس‌جمهوری آمریکا مهلتی را برای اصلاح و بهتر کردن توافق هسته‌ای با ایران تعیین خواهد کرد و او این موضوع را با متحدان اروپایی خود و همچنین با نمایندگان کنگره آمریکا در میان خواهد گذاشت. بدون این گزینش این امکان وجود دارد که ترامپ از برجام خارج شود. مجموع این روند نشان‌می‌دهد که فشارهای ایران و اروپا بر ترامپ برای حفظ برجام با نتیجه مواجه شده.
خط‌ونشان آمریکایی‎‌ها برای برجام و تصمیم سرنوشت‌ساز ترامپ
با نزدیک شدن به لحظه موعود برای اعلام تصمیم ترامپ بسیاری از مقام‌های سیاسی و دولتی آمریکا مواضعی را بیان کرده‌اند که نشان دهنده زمینه‌سازی برای تصمیم رئیس‌جمهور است. در همین راستا، استیو گلدشتین، معاون وزیر خارجه آمریکا گفت: در مورد تمدید یا بازگرداندن تحریم‌های ایران پنج شنبه شب یا جمعه تصمیم اتخاذ می‌شود. قرار است ترامپ روز جمعه در مورد تمدید تحریم‌های ایران و اعلام پایبندی ایران به برجام سخنرانی کند. همچنین، سارا سندرز،سخنگوی کاخ سفید روز پنج‌شنبه هفته گذشته  و در آستانه اعلام تصمیم دونالد ترامپ در مورد تایید برجام گفت: رئیس‌جمهور همچنان قویا معتقد است که برجام بدترین توافق تاریخ است. وی افزود: یکی از نقص‌های این توافق در مورد محدودیت‌های زمانی بر برنامه هسته‌ای ایران است و پس از مدتی ایران می‌تواند آزادانه برنامه هسته‌ای خود را توسعه دهد و به دستیابی به سلاح هسته‌ای نزدیک شود. سندرز ادامه داد: ما قطعا این را یک مشکل می‌دانیم.ما به همکاری با متحدان خود و کنگره برای رفع نواقص برجام ادامه می‌دهیم. در اظهاراتی دیگر، به گزارش خبرگزاری شین‌هوا، استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید با اعلام این خبر تصریح کرد: ما این تحریم‌ها را ارائه کرده‌ایم و فکر می‌کنم می‌توانید انتظار داشته باشید تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال شود. منوچین در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا تحریم‌های جدیدی علیه ایران در راه است، گفت: انتظار دارم تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع شود. ما همچنان به بررسی این موضوع ادامه می‌دهیم.
نشست مشترک بروکسل؛ هماهنگی اروپا و ایران در مخالفت با ترامپ
در شرایطی که بحث در ارتباط با تصمیم ترامپ به شکلی جدی در عرصه جهانی مطرح بود، روز پنج‌شنبه هفته گذشته در شهر بروکسل، پایتخت کشور بلژیک، نشستی بسیار مهم برگزار شد که می‌توان آن را وحدت جامعه جهانی در برای حفظ برجام ارزیابی کرد. در این نشست، فدریکا موگرینی، هماهنگ کننده کمیسیون برجام و وزرای خارجه فرانسه، آلمان، ایران  و انگلستان به‌طور مشترک، بر تعهد اروپا و دولت‌های خود بر اجرای برجام به‌عنوان یک دستاورد منحصر‌به‌فرد دیپلماسی چند جانبه تاکید کردند. پس از پایان نشست محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در صفحه توئیتر خود نوشت: امروز در نشست بروکسل اجماع قدرتمندی بود که 1- ایران به برجام پایبند است،  2- مردم ایران حق دارند از تمام منافع آن بهره‌مند شوند، 3- هر اقدامی که برجام را تضعیف کند غیرقابل قبول است. این دیپلمات عالی رتبه کشورمان در ادامه توئیت خود تاکید کرد: اتحادیه اروپا کاملا آگاه است که ادامه پایبندی ایران به برجام مشروط به پایبندی کامل آمریکاست. فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در راتباط با نتایج این نشست تاکید کرد که توافقنامه هسته‌ای اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد و از اجرای کامل آن حمایت می‌کنیم. اروپا درباره لزوم اجرای توافقنامه هسته‌ای توافق نظر دارد. موگرینی افزود: توافق هسته‌ای ایران در حال عمل کردن به هدف اصلی خود مبنی بر حفظ نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران است. همچنین، بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس با تاکید بر اینکه ایران به تعهدات برجامی خود پایبند بوده است و آژانس نیز آن را تایید کرده است، گفت: تاکنون کسی نتوانسته است جایگزینی برای برجام ارائه دهد. در سطحی دیگر، زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان پس از پایان نشست بروکسل با همتایان ایرانی، انگلیسی، فرانسوی و نیز فدریکا موگرینی گفت: با توجه به اینکه کره شمالی به دنبال تسلیحات هسته‌ای است، بسیار ضروری است که توافق هسته‌ای ایران حفظ شود. باید به‌طور کامل به توافقنامه هسته‌ای با ایران احترام گذاشت و از آن حمایت کرد. وی همچنین از آمریکا خواست تا برجام را از موضوعات دیگر جدا کند. در اظهار رویکردی دیگر، ژان لودریان، وزیر خارجه فرانسه گفت که فرانسه با حساسیت خواستار اجرای اجرای برجام است و همه طرف‌ها باید به برجام و تعهدات خود پایبند بمانند. همچنین ضروری است که متحد آمریکایی ما نیز همین موضع را اتخاذ کند و به برجام پایبند بماند. وی افزود: پاریس تعهد خود به برجام را اعلام می‌کند و از همه طرف‌ها نیز درخواست می‌کند تا به این توافق پایبند باشند. ما همچنین از آمریکا می‌خواهیم تا تعلیق تحریم‌های ایران را تمدید کند. مجموع اعلام مواضع این رهبران سیاسی در نشست بروکسل نشان داد که ترامپ به آسانی نمی‌تواند از برجام خارج شود و در شرایط کنونی اراده‌ای بزرگ در سطح بین‌المللی برای حفظ این توافق وجود دارد. این نشست ترامپ را در منگنه قرار داد و به‌نظر می‌رسد موجب عقب‌نشینی او از لغو برجام حداقل تا 90 روز دیگر خواهد شد.
تاکید روسیه و فرانسه بر حفظ برجام در آستانه تصمیم‌گیری ترامپ
علاوه بر نشست بروکسل، کشورهای فرانسه و روسیه بر حفظ برجام تاکید کردند. در همین زمینه، دیمیری پسکوف سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه دیروز -جمعه- در پاسخ به سوالی درباره رویکرد مسکو درباره تمدید تعلیق تحریم‌های ایران توسط آمریکا، گفت: شما موضع روسیه را در این زمینه می‌دانید. ما متعهد به لزوم حفظ توافق بر سر برنامه هسته‌ای ایران هستیم. پسکوف ادامه داد: ما بر این باوریم که حفظ این اتفاق نظر و قابلیت اجرای توافق از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. همچنین، بر اساس گزارش رویترز، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه روز پنج شنبه هفته گذشته در تماس تلفنی با ترامپ و در آستانه اعلام تصمیم ترامپ در مورد برجام بر لزوم اجرای تعهد طرف‌ها در توافق هسته ایران تاکید کرد. بنابر اعلام کاخ الیزه، مکرون در این گفتگو بر عزم فرانسه بر در اجرای سرسختانه برجام یک بار دیگر تاکید کرد و خواست تا همه طرف‌ها به آن احترام بگذارند. همچنین وی به همتای آمریکایی خود گفته است اجرای کامل برجام باید همراه با مذاکره ایران در مورد برنامه موشکی خود باشد.
*** سوتیتر: نشست بروکسل نشان داد که ترامپ به آسانی نمی‌تواند از برجام خارج شود و در شرایط کنونی اراده‌ای بزرگ در سطح بین‌المللی برای حفظ این توافق وجود دارد. این نشست ترامپ را در منگنه قرار داد و به‌نظر می‌رسد موجب عقب‌نشینی او از لغو برجام حداقل تا 90 روز دیگر خواهد شد.
××

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما