برخی نهادها برای دریافت بودجه شکل‌گرفته‌اند

برخی نهادها برای دریافت بودجه شکل‌گرفته‌اند

23 دی 1396 18:42

در کمیسیون تلفیق بحث و بررسی «درآمدی» بودجه به اتمام رسید و بررسی بخش «هزینه‌ها» شروع‌شده است که امیدواریم تا چند روز آینده بررسی‌ها در کمیسیون به اتمام برسد و لایحه برای گرفتن رأی نمایندگان وارد صحن علنی شود.

عزت‌الله یوسفیان ملا
نماینده مجلس
در کمیسیون تلفیق بحث و بررسی «درآمدی» بودجه به اتمام رسید و بررسی بخش «هزینه‌ها» شروع‌شده است که امیدواریم تا چند روز آینده بررسی‌ها در کمیسیون به اتمام برسد و لایحه برای گرفتن رأی نمایندگان وارد صحن علنی شود.
این‌ مباحث نیز مربوط به بخش هزینه‌ها می‌شود که نمایندگان به‌تازگی وارد این بحث شده‌اند.  امسال مانند سال‌های گذشته نیست که بودجه به‌صورت کلی بررسی شود، قطعاً با سال‌های گذشته متفاوت است و دقت بیشتری در آن صورت خواهد گرفت.
ما برای آقای روحانی احترام فراوانی قائل هستیم،‌ ایشان رئیس‌جمهور ما هستند، اما شخص خودشان این ردیف بودجه‌ها را تهیه و تنظیم می‌کنند و به مجلس می‌فرستند و مجلس فقط وظیفه بررسی پیشنهاد ایشان را بر عهده دارد.  البته از حق نگذریم آقای نوبخت تلاش‌های بسیاری زیادی را برای اصلاح بودجه انجام داده‌اند و واقعاً اقدامات خوبی هم صورت دادند اما دیگر توانشان نرسیده است که بخواهند همه ردیف بودجه‌ها را مورد اصلاح قرار دهند؛ اما به‌طورکلی می‌خواهم بگویم تمام انتقادات و نکاتی را که آقای روحانی مطرح می‌کنند، همه و همه را خودشان در برنامه بودجه سال 97 پیش‌بینی کرده و به مجلس داده‌اند به نوعی دولت خودش به نهادهای فرهنگی بودجه تخصیص داده و حالا منتقد آن است.
البته این احتمال هم وجود دارد که آقای روحانی بگوید به‌تنهایی نمی‌تواند بودجه برخی از نهادها را حذف کند و مجلس باید برای اصلاح برخی از ردیف بودجه‌ها، به کمکش بشتابد،‌ این احتمالات همواره وجود دارد؛ اما از سوی دیگر برخی از دوستان معتقدند که برخی از ردیف‌ها در بودجه سال آینده نه‌تنها کاهش پیدا نکرده است، بلکه افزایش هم داشته است.  جای سؤال است زمانی که به‌تنهایی نمی‌توانند برخی از ردیف بودجه‌ها را حذف کنند و درعین‌حال انتقاد هم دارند، بر چه اساسی ردیف‌هایی را به بودجه اضافه می‌کنند؟
ردیف به‌ردیف بودجه سال 97 موردبررسی دقیق نمایندگان قرار خواهد گرفت، با توجه به مشکلات اقتصادی که مردم با آن مواجه هستند، نمایندگان در کمیسیون تلفیق تمام جزئیات را در نظر خواهند گرفت و مطمئناً هیچ حاتم‌بخشی صورت نخواهد گرفت،‌ نمایندگان به‌هیچ‌عنوان به خواست و نظر مردم بی‌اعتنا نیستند.
مجلس، میزان خدمات این مؤسسات را در نظر می‌گیرد.  برخی از نهادها هستند که صرفاً فقط و فقط برای دریافت بودجه شکل‌گرفته‌اند.  طبیعتاً همه این موارد موردبررسی دقیق و جزئی قرار خواهند گرفت.
در بسیاری از موارد بودجه‌ها به‌طور کامل به نهادها تخصیص داده نمی‌شود، ممکن است بگوییم بودجه 10 میلیارد است، اما فقط 2 میلیارد تخصیص داده می‌شود.  ما همواره باید تخصیص‌ها را نگاه کنیم نه بودجه اصلی را.  هیچ نهادی نمی‌تواند بگوید من به‌طور کامل و صددرصدی بودجه خود را دریافت کرده‌ام، زیرا معمولاً بودجه‌ای که برای نهادی در نظر گرفته می‌شود، به‌طور کامل به آن نهاد تخصیص داده نمی‌شود.
 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما