مسئولان اعتماد جامعه را به دست آورند

مسئولان اعتماد جامعه را به دست آورند

23 دی 1396 18:42

دنیا، دنیای ارتباطات است و درصورتی‌که تلاش داشته باشیم تا با برخوردهای این‌چنینی آن را به مدیریت درآوریم، موفق نخواهیم شد.  کما اینکه بی‌برنامگی در چنین تصمیم‌گیری‌هایی باعث خواهد شد تا مشکلات دیگری هم بر آن اضافه شود.

بهرام پارسایی
نماینده مجلس
دنیا، دنیای ارتباطات است و درصورتی‌که تلاش داشته باشیم تا با برخوردهای این‌چنینی آن را به مدیریت درآوریم، موفق نخواهیم شد.  کما اینکه بی‌برنامگی در چنین تصمیم‌گیری‌هایی باعث خواهد شد تا مشکلات دیگری هم بر آن اضافه شود.
پیش از فیلتر فضای مجازی (تلگرام و اینستاگرام) دسترسی به آنها راحت بود و فردی به دنبال راه‌هایی مانند فیلترشکن نمی‌رفت ولی اکنون نه‌تنها دسترسی به فضای مورداشاره با فیلترشکن امکان‌پذیر است بلکه به رشد آسیب‌های اجتماعی هم که تا به امروز دغدغه بسیاری بود، کمک می‌کند.
بدین معنا که کانال‌ها یا بخش اینترنتی که دسترسی به آنها امکان‌پذیر نبود و می‌توانست منجر به مشکلات اخلاقی و آسیب‌هایی در این زمینه شود، اکنون‌که مردم به سمت فیلترشکن رفته‌اند مشکل‌آفرین خواهد بود.  
پیش‌از  فیلتر تلگرام شاید معدود افرادی به دنبال ورود به سایت‌های غیراخلاقی بودند، اما اکنون به‌واسطه فیلترشکن که همه به‌دلیل محدود کردن فضای مجازی نسبت به آن دسترسی پیدا کردهاند، بدون شک کشور را با تبعات اجتماعی سنگینی روبه‌رو خواهد کرد.
اسم این مسئله را، هم بی‌اعتمادی می‌توان گذاشت و هم اینکه به‌وضوح روشن است اپلیکیشن‌های فوق سلایق مردم را پاسخگو نیستند و این مسئله درهر دو حالت بسیار شبیه رسانه ملی است.  باوجودآنکه دارای رسانه ملی هستیم ولی بخش عظیمی از جامعه ماهواره و کانال‌های خارج از صداوسیما را مورد بهره‌برداری قرار می‌دهند و منبع اخبار یا حتی فیلم، مستند و..‌.  برای آنان است.
به‌نظر می‌رسد، شبکه‌های مجازی یا برنامه‌های تلویزیونی داخلی توانایی پاسخگویی به مطالبات مردم را ندارد، بنابراین به سمت آن سوق پیدا نمی‌کنند.
انتخاب‌های سلیقه‌ای بدون در نظر داشتن خواست و مطالبات مردم صورت می‌گیرد که تا به امروز هم پاسخگو نبوده و همان‌طور که مورداشاره قرار گرفت راه دسترسی به شبکه‌های مجازی برای مردم وجود دارد و این کار به‌منزله آن است که با فیلتر شبکههای اجتماعی سرخود را زیر برف کردهایم.
درصورتی‌که واقعاً بتوانیم جامعه را قانع کنیم و اعتماد آن را به دست آوریم نیازی به چنین راه‌هایی نیست.  مسئله فوق ناشی از آن است که مسئولان کشور موفق نشدند اعتماد جامعه را به‌نحوی‌که باید به دست آورند.
پیش از انجام اعتراضات اخیر که فیلتر دو شبکه اجتماعی تلگرام و اینستاگرام یکی از نتایج آن به‌حساب می‌آید، برخی از چهره‌های اصول‌گرا خواستار فیلتر شبکه مجازی تلگرام شده بودند و حسن روحانی، رئیس‌جمهور دریکی از سخنرانی‌های خود به این مسئله اشاره‌کرده بود که در برابر فشارهایی در همین ارتباط بسیار مقاومت کرده است.
اما در ظاهر بیش از این نتوانسته به مقاومت بپردازد و باوجودآنکه اعلام کرده بود دست وزیر ارتباطات بر دگمه فیلتر نخواهد رفت، بلافاصله پس از اعتراضات دو شبکه مجازی تلگرام و اینستاگرام فیلتر شد، البته مشکل دومی را به‌سرعت برطرف کردند، اما برای اولی هیچ امیدی از این حیث وجود ندارد.  بااین‌ حال مردم به راه خود ادامه میدهند و گرچه اپلیکیشنهای داخلی معرفی‌شده است، ولی حتی سایت‌ها و خبرگزاری‌های معرفی کننده هم ریسک انتقال اطلاعات خود به این شبکه‌ها و ترک کامل شبکه‌های فیلتر شده را نمی‌پذیرند.
مهم‌ترین دلیل این مسئله استفاده از فیلترشکن حتی در سطح مدیران دولتی و نمایندگان مجلس است.  درواقع مردم به‌جای ناامید شدن از اتصال به شبکه‌های فیلتر شده، به دنبال فیلترشکن رفتند و از این طریق طبق روش گذشته عمل کردند.  

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما