شعر به‌مثابه ابزاری برای برقراری صلح

هفتمین جشنواره بین‌المللی شعر سپید عربی در منطقه آزاد اروند آغاز به کار کرد؛

شعر به‌مثابه ابزاری برای برقراری صلح

23 دی 1396 18:42

مدیر هفتمین جشنواره بین‌المللی شعر سپید عربی اروند گفت: هنر و شعر همواره پیام‌آور صلح، امید و دوستی بوده و امیدواریم برگزاری این جشنواره‌ها گامی موثر برای قرار دادن شعر در اختیار صلح باشد.

مدیر هفتمین جشنواره بین‌المللی شعر سپید عربی اروند گفت: هنر و شعر همواره پیام‌آور صلح، امید و دوستی بوده و امیدواریم برگزاری این جشنواره‌ها گامی موثر برای قرار دادن شعر در اختیار صلح باشد.
به گزارش ایسنا، همایون قنواتی در آیین گشایش هفتمین جشنواره بین‌المللی شعر سپید عربی اروند که با حضور شاعران هفت کشور عربی، مدیران منطقه، اهالی فرهنگ و ادب و شاعران ایرانی در سالن اجتماعات سازمان منطقه آزاد اروند آغاز به کار کرد، اظهار داشت: این شرکت‌کنندگان از هفت کشور لبنان، عراق، سوریه، تونس، مراکش، عمان، الجزایر و شرکت‌کنندگان ایرانی در بخش شعر عربی و فارسی در این جشنواره حضور دارند.
همچنین در این آیین جمال نصاری، دبیر هفتمین جشنواره بین‌المللی شعر سپید عربی اروند، اظهار کرد: در این جشنواره از چهار کتاب شعر عربی از آثار شاعران خوزستانی رونمایی می‌شود. 
دبیر هفتمین جشنواره بین‌المللی شعر سپید عربی اروند تعداد کشورهای شرکت‌کننده در این جشنواره را در سال گذشته پنج کشور خواند و اظهار کرد: در این جشنواره شاعران هفت کشور اسلامی از لبنان، مراکش، عمان، تونس، بحرین، سوریه و عراق حضور دارند.
در این نشست خضیر درویش‌، شاعر سپیدگوی عراقی، نیز در پاسخ به سوالات خبرنگاران در زمینه تاثیرات برگزاری این قبیل جشنواره‌ها در ارتقای ارتباطات میان دو کشور ایران و عراق بیان کرد: برگزاری این‌گونه رویدادهای فرهنگی بر تقویت ارتباط فرهنگی میان دو کشور و سایر کشورها تاثیرات بسیار زیاد و فراوانی دارد.
این شاعر عمانی به مرزهای جغرافیایی اشاره کرد و گفت: مرزهای جغرافیایی اگرچه مردم را از هم دور کرده است اما ادبیات و شعر آنها را به هم پیوند می‌دهد.  از این رو، جشنواره شعر را می‌توانیم جشنواره پیوند، دوستی و صلح بدانیم.
هفتمین جشنواره بین‌المللی شعر سپید عربی از 20 تا 22 دی 96 در سینمای مهر آبادان برگزار شد که در این رویداد فرهنگی 13 شرکت‌کننده از کشورهای اسلامی و 20 شاعر نیز از ایران حضور داشتند. برگزاری کارگاه‌ها شعر و ادبیات در وقت صبح و آیین شعر‌خوانی، ارائه مقالات و موسیقی در وقت عصر از  برنامه‌های اجرایی این جشنواره است.
برگزاری کنسرت موسیقی شهرام و حافظ ناظری‌، آیین اهدای هشت هزار شاخه گل نرگس به آستان قدس رضوی‌، برپایی موزه و چاپ کتاب گنجینه میراث خوزستان‌، نشست پژوهشی باستان‌شناسی و برپایی نمایشگاه هنرهای تجسمی با حضور هنرمندان مطرح کشور از جمله این برنامه‌هاست.
گشت گردشگری فیلمسازان برای اعضای خانه فیلمسازان کوتاه سینمای ایران‌، تفریح و بازی‌های آبی در دریاچه سد مارون و سایر برنامه‌های فرهنگی‌، هنری و تفریحی برای هر چه باشکوه‌تر برگزار شدن این جشنواره ملی در نظر گرفته شده است.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما