همیشه باید از مذاکره و گفتگو استقبال کرد

غلامرضا ظریفیان در گفتگو با «روزان»:

همیشه باید از مذاکره و گفتگو استقبال کرد

23 دی 1396 18:43

گروه سیاسی- تجمعات اخیر و حواشی و اتفاقات بعد از آن باعث شد تا دوباره بحث گفتگوی ملی و مذاکرات بین جریان‌های سیاسی برای رفع و حل اختلافات مطرح شود.

گروه سیاسی- تجمعات اخیر و حواشی و اتفاقات بعد از آن باعث شد تا دوباره بحث گفتگوی ملی و مذاکرات بین جریان‌های سیاسی برای رفع و حل اختلافات مطرح شود. اگرچه هنوز اقدام خاصی در این زمینه صورت نگرفته است ولی همچنان برخی چهره‌های سیاسی امیدوار هستند که با این اتفاق بتوانند یک نقطه عطف مهم را در سیاست داخلی کشور رقم بزنند. غلامرضا ظریفیان، معاون وزیر علوم در دولت اصلاحات این مسئله را چنین مورد نقد و تحلیل قرار داده است که « قطعا هر زمانی باید از مذاکره و گفتگو استقبال کرد. البته نکته مهم در این مسئله آن است که طرفین مقدمات و زمینه این مذاکره و گفتگو را فراهم کنند. اخیرا برخی اصول‌گرایان پیشنهاد داده‌اند که باید اصلاح طلبان شروطی را برای مذاکره بپذیرند که این پیش شرط‌ها یک مانع جدی و مهم در مسئله خواهند بود.»
*اخیرا بعد از اتفاقات و تجمعات برخی دوباره بر انجام گفتگوی ملی و مذاکرات بین جریان‌های سیاسی تاکید کرده‌اند، نظر شما درباره این مسئله چیست؟
بحث گفتگوی ملی یا مذاکرات بین جریان‌های سیاسی‌، مسئله‌ای است که باید همیشه مورد توجه قرار بگیرد. در واقع این موضوعی نیست که بخواهیم صرفا به یک زمان یا دوران یا یک مقطع خاص منحصر کنیم. احزاب و جریان‌ها و تشکل‌ها هرگاه به این سمت گرایش پیدا کنند، قطعا شرایط بهتری در کشور حاکم خواهد شد. بنابراین امروز نیز نمی‌توان گفت که آیا به‌خاطر این اتفاقات و تجمعات نیاز به مذاکره است یا نه. تصور من بر این است که گفتگو بین جریان‌های سیاسی بسیار مهم است. اقدام برای انجام این گفتگوها در مورد مشکلات و چالش‌های جدی که کشور با آن روبه‌رو است، باید خیلی زودتر صورت می‌گرفت تا تهدید اتفاقاتی را که اخیراً روی داد به فرصت تبدیل کند. درواقع باید گفتگوی جدی درباره اصلی‌ترین مسائل اجتماعی بین نخبگان، جناح‌های سیاسی و بخش‌های مختلف حاکمیت انجام شود. چراکه بعضی اوقات ما در مسائل دچار سوء برداشت می‌شویم. خیلی از مواقع ممکن است که به اشتباه موضوعات را سیاسی و جناحی کنیم. در حالی که موضوعات را باید در چارچوب خودشان بررسی کنیم. نباید از مطالبات و مسائل جامعه منحرف شویم.
*درباره اعتراضات عموم صاحب‌نظران  تاکید بر این داشتند که باید بین معترضان و آشوبگران، تمایز و تفاوتی قائل شد. شما این مسئله را چطور تحلیل می‌کنید؟
اعتراض موضوع غریبی نیست. در قانون اساسی کشور ما به صراحت درباره موضوع اعتراض و اعتراضات بحث شده است. قانون برای این مسئله ظرفیت مشخصی را برای مردم در نظر گرفته است و حقوقی را برای مردم عنوان کرده است. بنابراین می‌توان در این زمینه از قانون استفاده کرد و با تکیه بر آن برخی مشکلات و موانع را برطرف کرد. البته نباید منکر این مسئله شد که امکان دارد اعتراضات دچار مشکلاتی شوند و بعضا انحرافاتی هم پیدا کنند. من این مشکلات و انحرافات را نافی اصل اعتراض نمی‌دانم و معتقد نیستم که باید به‌دلیل برخی اشکالات، اساسا موضوع اعتراض را نادیده بگیریم. ولی در عین حال نیز باید به این واقعیت نیز معترف باشیم که رادیکالیسم مهم‌ترین مشکل اعتراضات هستند. این رادیکالیسم نیز از آنجایی شروع می‌شود که در میان این اعتراضات برخی جریان‌ها تلاش می‌کنند که با استفاده از این اعتراضات مقاصد دیگری را دنبال می‌کنند.
*آیا با پیشنهاد پیش شرط موافق هستید؟
قطعا هر زمانی باید از مذاکره و گفتگو استقبال کرد. البته نکته مهم در این مسئله آن است که طرفین مقدمات و زمینه این مذاکره و گفتگو را فراهم کنند. اخیرا برخی اصول‌گرایان پیشنهاد داده‌اند که باید اصلاح‌طلبان شروطی را برای مذاکره بپذیرند که این پیش شرط‌ها یک مانع جدی و مهم در مسئله خواهند بود. بهتر آن است که در شرایط کنونی که کشور با مشکلات و مسائل مهمی رو‌به‌‌رو است، جریان‌های سیاسی همت بیشتر و بالاتری برای تحقق این مسئله داشته باشند. البته گفتگو دارای اقتضائاتی است و به‌نظر می‌رسد درصورتی‌که صرفاً آن را در عرصه سیاست آغاز کنیم این امکان وجود دارد به‌دلیل ملاحظات و مشکلاتی که وجود دارد با ناکامی روبه‌رو شود، بنابراین باید ضرورت‌های گفتگو و امر اجتماعی را پیش از مسائل سیاسی در دستور کار قرارداد و در بستری که این گفتگو صورت می‌گیرد مسائل سیاسی هم موردتوجه قرار گیرد.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما