وحدت ملی با پیش‌شرط گذاشتن محقق نمی‌شود

آیت‌الله غرویان در گفتگو با «روزان»:

وحدت ملی با پیش‌شرط گذاشتن محقق نمی‌شود

20 دی 1396 19:27

آیت‌الله محسن غرویان در گفتگویی با «روزان» با اشاره به اتفاقات و شرایط امروز کشور بر ضرورت و اهمیت وحدت ملی تاکید می‌کند؛ وحدتی که حالا به‌زعم برخی‌، احزاب می‌توانند در تحقق این مسئله پیشقدم باشند.  به گفته غرویان، تعامل و رایزنی بین جریان‌های سیاسی نیز می‌تواند راهکار و راه حل خوبی برای رسیدن به وحدت و همبستگی باشد.  البته این اتفاق باید زودتر از اینها رخ می‌داد.

آیت‌الله محسن غرویان در گفتگویی با «روزان» با اشاره به اتفاقات و شرایط امروز کشور بر ضرورت و اهمیت وحدت ملی تاکید می‌کند؛ وحدتی که حالا به‌زعم برخی‌، احزاب می‌توانند در تحقق این مسئله پیشقدم باشند.  به گفته غرویان، تعامل و رایزنی بین جریان‌های سیاسی نیز می‌تواند راهکار و راه حل خوبی برای رسیدن به وحدت و همبستگی باشد.  البته این اتفاق باید زودتر از اینها رخ می‌داد.
 
*با توجه به اتفاقاتی که اخیرا رخ داده است، برخی به این نکته اشاره داشتند که باید یک همگرایی و تعامل در کشور صورت بگیرد.  شما این موضوع را چقدر ضروری می‌دانید؟
اتفاقات و شرایط امروز کشور حکایت از آن دارد که کشور چه به لحاظ داخلی و چه به لحاظ خارجی‌، حساس است.  این حساسیت ایجاب می‌کند که امروز رفتارهای دقیق و تصمیم متفاوت‌تری از گذشته اتخاذ کنیم.  امروز کشور ما برای برون‌رفت از برخی مشکلات نیازمند یک اتحاد و وحدت ملی و همبستگی است.  تاریخ به ما نشان داده است که هرگاه کشور ما نسبت به یک موضوع وحدت و همبستگی داشته است، حتما در آن موضوع موفق بوده است.  نظیر این اتفاق را می‌توان در انقلاب، در جنگ تحمیلی و بعد از آن در دوره‌های مختلف دید که برجام نیز می‌تواند نمونه‌ای برای این مسئله باشد.  بنابراین باید از چنین مسئله‌ای استقبال کرد.  حتی اگر بحران و مشکلی نباشد، باز هم باید از وحدت و همبستگی در کشور حمایت کرد چراکه همین مسئله است که باعث می‌شود تا کشور و منافع ملی آسیب نبیند.
 
*این مسئله را برخی در باب تعامل و مذاکره بین احزاب تعریف می‌کنند.  چقدر این مسئله می‌تواند در تحقق وحدت ملی تاثیرگذار واقع شود؟
تعامل و رایزنی بین جریان‌های سیاسی نیز می‌تواند راهکار و راه حل خوبی برای رسیدن به وحدت و همبستگی باشد.  البته این اتفاق باید زودتر از اینها رخ می‌داد.  چه خوب است که احزاب سیاسی یا تشکل‌ها و جریان‌های سیاسی زمینه و مقدمات آن را فراهم کنند.  چراکه بخش عمده‌ای از اختلافات یا کدورت‌هایی را که بعضا بین جریان‌های سیاسی وجود دارد می‌توان با صحبت و همنشینی حل کرد.  این مسئله باعث می‌شود تا هم اختلافات در کشور کاهش پیدا کند و هم وحدت ملی و به تبع آن منافع ملی تقویت شوند.
 
*اصلاح طلبان در این ماجرا تاکید بر این دارند که این را باید تحت عنوان گفتگوی ملی مطرح کرد و در مقابل اصول‌گرایان اعتقاد دارند که این موضوع را باید از طریق مذاکرات بین جریانی حل کرد.  نظر شما درباره این اختلافات چیست؟
من با این لفظ بازی‌ها و جریان سازی‌ها موافق نیستم.  چون اعتقاد دارم این رفتارها و بازی‌ها نتیجه‌ای ندارد.  اینکه یک گروه بگویند ما از مذاکرات بین جریانی حمایت می‌کنیم و طرف مقابل بگویند که باید از گفتگوی ملی حمایت کنیم، اقدام درستی نیست چون این مسئله فرع بوده و وحدت ملی اصل است ولی این اتفاقات و این لفاظی‌ها صرفا اصل را به حاشیه برده و فرع و حاشیه را به متن ماجرا خواهد کشاند.  وقتی هدف وحدت ملی است، چه فرقی دارد که اسم آن را چه بگذاریم.  ما باید زمینه و مقدمات گفتگوی ملی را در کشور فراهم کنیم.  حال هرکسی هر اسمی و عنوانی می‌خواهد به آن نسبت دهد.
 
*آیا ممکن است که جریان‌ها و احزاب سیاسی با وجود این اختلافات به تعامل و وحدت برسند؟
این اتفاق محتمل و شدنی است.  چون اگرچه جریان‌های سیاسی کشور ما و مشخصا اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان تعاریف ویژه گفتمانی برای خود دارند ولی در عین اختلاف نظرات البته گفتمانی با یکدیگر دارند، هر دو در چارچوب‌های تعریف شده خود منافع ملی را اولویت اصلی خود می‌دانند‌، هر دو رعایت قانون را اصل می‌دانند، هر دو ولایت مدار هستند و هر دو بنای آن دارند که مشکلات کشور اعم از مفاسد و جرایم و تخلفات را ریشه‌کن کنند.  همین اشتراکات می‌تواند ظرفیت اصلی و مهمی را برای رسیدن به تفاهم و تعامل را بین دو جریان سیاسی ایجاد کند.
 
*نظر شما درباره پیش‌شرط گذاشتن اصول‌گرایان برای گفتگوی جریان‌ها چیست؟
من هم شنیدم که برخی از دوستان اصول‌گرا خواستار آن شدند که قبل از آغاز مذاکرات بین جریانی، اصلاح طلبان شروطی را به جا آورند که اساسا این کار اشتباهی است.  چون ماهیت تعریف کردن پیش‌شرط اساسا بحث را منحرف می‌کند.  افزون بر اینکه همین پیش شرط تعریف کردن هم معنای دقیقی ندارد.  مضاف بر اینکه فرض کنید که اصلاح‌طلبان هم بخواهند که پیش‌شرطی بگذارند، مثلا اخیرا آقای باهنر گفتند که اصلاح‌طلبان باید مواضع خود را نسبت به 88 شفاف کنند که در مقابل نیز برخی اصلاح‌طلبان نیز گفته‌اند که شما هم باید به خاطر حمایت از احمدی‌نژاد از مردم عذرخواهی کنید.  این رفتارها هیچ چیزی را حل نخواهد کرد و تنها مشکلات را بیشتر می‌کند.  من فکر می‌کنم برای حل این اتفاقات باید طرفین از خودگذشتگی کنند و بزرگان هر دو جریان در این ماجرا ریش سفیدی کرده و اختلافات را به حداقل برسانند.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما