تلاش واشنگتن برای زمینگیر کردن تهران در مسائل داخلی

گزارش «روزان» از اهداف آمریکا برای طرح اعتراضات ایران در شورای امنیت

تلاش واشنگتن برای زمینگیر کردن تهران در مسائل داخلی

16 دی 1396 22:17

وارد کردن پرونده اعتراضات مردمی ایران به شورای امنیت، رویکردی است که واشنگتن در روزهای اخیر در قبال تهران در پیش گرفته است. به نظر می‌رسد در شرایط کنونی سیاستمداران آمریکایی با طرحی مشخص در پی متمرکز کردن توجه ایران به عرصه داخلی خود و عدم توجه به محیط پیرامونی یا به‌طور مشخص نفوذ منطقه‌ای هستند.

گروه دیپلماسی: وارد کردن پرونده اعتراضات مردمی ایران به شورای امنیت، رویکردی است که واشنگتن در روزهای اخیر در قبال تهران در پیش گرفته است. به نظر می‌رسد در شرایط کنونی سیاستمداران آمریکایی با طرحی مشخص در پی متمرکز کردن توجه ایران به عرصه داخلی خود و عدم توجه به محیط پیرامونی یا به‌طور مشخص نفوذ منطقه‌ای هستند. هر چند در ارتباط با اهداف آمریکا می‌توان چندین دلیل دیگر همچون تلاش برای نظام سیاسی ایران، کسب بهانه برای اعمال تحریم‌های اقتصادی بیشتر و تلاش برای لغو برجام را مورد اشاره قرار داد اما آنچه به واقعیت نزدیک‌تر است در ارتباط با سیاست دولت ترامپ برای محدود کردن نفوذ و قدرت منطقه‌ای ایران در خاورمیانه است. با نظر به این تفاسیر، ضروری است به ابعاد جدید طرح آمریکا برای ایجاد فشار هر چه بیشتر بر تهران اشاره کرد.
واکنش تهران به تداوم دخالت‌های آمریکا ‌در امور داخلی ایران
از ابتدای آغاز اعتراضات اخیر در ایران در 7 دی ماه، آمریکایی‌ها به شکلی بی‌سابقه و شتاب‌زده رویکردی مداخله‌جویانه را در پیش گرفته‌اند. در این میان ترامپ در قالب توئیت‌های خود بیشترین اظهارنظرها را ایراد کرده است. در جدیدترین واکنش‌ آمریکایی‌ها، وزیر دفاع این کشور تاکید کرد: ایران با آمریکا مشکل جدی دارد. به گزارش ایسنا، به نقل از نشنال، جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا در اولین موضع‌گیری خود در مورد حوادث اخیر کشورمان در ادعایی نخ‌نما گفت که آمریکا با رژیم ایران مشکل جدی دارد، اما با مردم ایران مسئله‌ای ندارد. همچنین، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تکرار اظهارات مداخله‌جویانه خود در مورد حوادث اخیر در کشورمان تهدید کرد که آمریکا می‌تواند ایران را به‌دلیل «نقض حقوق بشر» مورد تحریم قرار دهد. هدر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در اظهاراتی خصمانه مدعی شد: ما به شدیدترین نحو ممکن بازداشت حدود 1000 نفر در ایران را محکوم می‌کنیم. مقامات ایرانی را که علیه معترضان از خشونت استفاده کرده‌اند مسئول می‌دانیم. نائورت ادامه داد: ما همچنان به دقت خشونت‌های انجام شده در ایران را بررسی و دنبال می‌کنیم. علاوه بر این، در اقدامی دیگر آمریکا پنج نهاد ایرانی را وارد لیست تحریم‌های خود کرد. در همین زمینه،  در بیانیه دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (OFAC) آمده است: صنایع شهید خرازی، صنایع شهید صنیع خانی، صنایع شهید مقدم، صنایع شهید شوشتری و مرکز تحقیقاتی شهید اسلامی پنج نهاد ایرانی هستند که بر‌اساس فرمان اجرایی 13382 که مالکیت یا اداره آنها بر عهده صنایع شهید باکری است، به فهرست تحریم‌های مربوط به برنامه موشکی ایران اضافه شده‌اند.
مجموع این اقدامات جدید آمریکایی‌ها با واکنش برخی از سیاسیون کشورمان مواجه شد. در مهم‌ترین واکنش، محمد‌جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان پنج‌شنبه هفته گذشته، در توئیتر خود نوشت: ترامپ روش عجیبی برای نشان دادن «احترام فوق العاده» به ایرانیان دارد؛ از اینکه آنها را «ملت تروریست» خطاب کند و سفرشان به آمریکا را محدود کند تا توهین‌های بچگانه در رابطه با نام خلیج فارس. بهتر از همه، «کمک به آنها» از طریق محروم کردنشان از منافع اقتصادی برجام! همچنین، علاء‌الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در واکنش به اظهارات مداخله‌ جویانه ترامپ در حمایت از نا آرامی‌های اخیر گفت: رئیس‌جمهوری آمریکا دچار توهم شده و تلاش او برای ایجاد نا امنی و تفرقه بیهوده است.
طرح شکست‌خورده آمریکا برگزاری نشست شورای امنیت پیرامون اعتراضات ایران
مهم‌ترین بُعد تلاش آمریکا در ارتباط با اعتراضات اخیر ایران  را می‌توان درخواست نیکی هیلی، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل برای برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت جهت بررسی اعتراضات ایران دانست.  در همین زمینه، رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه اعلام کرد که بنا به درخواست آمریکا، روز جمعه نشستی درخصوص تحولات اخیر ایران برگزار خواهد شد؛ این در شرایطی است که روسیه از اساس با این مسئله به مخالفت برخاسته است و برخی از دیگر اعضا همچون سوئد هم آن را بی‌ارتباط با حیطه وظایف این نهاد می‌دانند. درواقع، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه در این رابطه روز پنج‌شنبه گفت: اقدامات اخیر واشنگتن حکایت از تلاش هدفمندانه آمریکا برای متزلزل کردن پایبندی جامعه جهانی به برجام دارد و این رویکرد شایسته شرکای آمریکایی ما نیست. وی با تاکید بر اینکه رویدادهای داخلی ایران ارتباطی به شورای امنیت ندارد، ادامه داد: جای تاسف است که باید اصول دیپلماسی را برای آمریکا یادآور شویم. همچنین، قبل‌تر «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه هم موضع مشابهی اتخاذ کرد. وی روز پنج شنبه هفته گذشته در صفحه فیس‌بوک خود با اشاره به نشست شورای امنیت نوشت: هیلی خودش می‌تواند از تجربه آمریکا در سرکوب معترضان جنبش تسخیر وال استریت و یا عملیات پاک‌‌سازی در شهر فرگوسن (پس از بالا گرفتن شورش‌ها در نتیجه کشته شدن یک سیاه‌پوست آمریکایی) برای ما بگوید‍! علاوه براین، «مارگوت والستروم» وزیر امور خارجه سوئد روز گذشته در این رابطه گفت‌: شورای امنیت تنها مسائلی را بررسی می‌کند که تهدیدی بر صلح و امنیت جهانی باشد. مجموع این روند نشان می‌دهد که آمریکا در تلاش خود برای محکوم کردن ایران در شورای امنیت به بهانه سرکوب مخالفان داخلی، با شکست مواجه خواهد شد و نمی‌تواند موفقیت چندانی کسب کند.
واکنش ایران به طرح نشست اضطراری شورای امنیت پیرامون اعتراضات ایران
در خواست نیکی هیلی برای برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت پیرامون تحولات ایران با واکنش جدی نماینده کشورمان در سازمان ملل مواجه شد. در همین زمینه، نماینده ایران در سازمان ملل اقدامات مداخله جویانه فاحش دولت آمریکا را در تناقض با قواعد آمره حقوق بین‌الملل و برخلاف اصول و اهداف منشور ملل متحد دانست و اعلام کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد همه کشورها چنین سیاست‌ها و سخنان خطرناکی را محکوم کرده و از دولت ایالات متحده بخواهند مسئولانه عمل کند و به اصول منشور ملل متحد و حقوق بین‌الملل پایبند بماند.
در مجموع، تلاش‌ها و اظهارات مقام‌های آمریکایی در ارتباط با اعتراضات اخیر کشورمان نشان می‌دهد واشنگتن قصد دارد تا تهران را با درگیر کردن در مسئله اعتراضات داخلی، از نفوذ بیشتر در منطقه بازدارد. به عبارتی، ترامپ بر‌اساس دکترین سیاست خارجی خود قصد داشت که از هر طریق ممکن نفوذ تهران را در خاورمیانه محدود کند. اکنون نیز این فرصت مهیا شده که با حمایت از اعتراضات داخلی ایران و درگیر کردن تهران در مسائل داخلی، این اقدام با کمترین هزینه برای واشنگتن ممکن شود.
سوتیتر: به نظر می‌رسد در شرایط کنونی سیاستمداران آمریکایی با طرحی مشخص در پی متمرکز کردن توجه ایران به عرصه داخلی خود و عدم توجه به محیط پیرامونی یا به‌طور مشخص نفوذ منطقه‌ای هستند.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما