ملت نمی‌خواهد کشور مانند سوریه باشد

ملت نمی‌خواهد کشور مانند سوریه باشد

16 دی 1396 22:17

مجمع روحانیون مبارز باید نسبت به بیانیه هفته قبل خود پاسخگو باشد زیرا بخشی از مسائل را دیده وقمستی از آن راندید گرفته است.

عبدالله ناصری
فعال اصلاح‌طلب
مجمع روحانیون مبارز باید نسبت به بیانیه هفته قبل خود پاسخگو باشد زیرا بخشی از مسائل را دیده وقمستی از آن راندید گرفته است.
انتظار داشتم این بیانیه کامل‌تر بود و تمام ابعاد قضیه را می‌دید.  ملت ما به‌طور حتم نمی‌خواهد کشورش مانند سوریه باشد، حاکمیت هم نباید مانند حاکمیت سوریه در برابر مردم قرار گیرد و این موضوع را به خارج از کشور منتسب کند زیرا در آن مطالبات ملی مطرح شد.  ایرادات جدی به دولت در بخش‌های اقتصادی  براساس پیش‌بینی‌ها با بعضی از انتصابات ناکارآمد وارد است و این مسئله در حوزه دولت‌های محلی و استان‌ها بسیار جدیتر و قابل فهمتر برای مردم بود.
به همین جهت اعتراضات اخیر در بین مردم محروم در شهرهای کمتر برخوردار اقتصادی شکل گرفت، بنابراین دولت باید به این نکته توجه کند و نگاهش به خارج نباشد و با حرف زدن امثال ترامپ، سران کشورهای عربی و صهیونیست‌ها فکر نکند این قضیه سازمان‌دهی‌شده است یا جریان تکفیری در پشت این قضیه قرار دارد.
قضیه حرکت‌های اجتماعی اخیر غیر مدیریت‌شده و بی‌رهبری است، اما درهرصورت مطالبات اجتماعی به‌حساب می‌آید.  در کشور تحصیل‌کرده بیکار و حقوق معوقه زیاد داریم از طرف دیگر دارای پرونده‌های بزرگ مفاسد اقتصادی هستیم که هیچ زمان تکلیف آن برای افکار عمومی مشخص نشده و معلوم نیست حکومت با این افراد چه‌کاری می‌خواهد انجام دهد.
حرکت‌های اخیر گرچه از سوی منتقدان دولت سازمان‌دهی شده بود که پیش‌بینی ادامه آن را نکردند، اما همان‌طور که رئیس‌جمهور گفته است باید به مطالبات معترضان با قاطعیت و تدبیر پاسخ داده شود.  در جوامع توسعه‌نیافته هر زمان مطالبات برحقی در فضای مدنی در حال شکل گرفتن بوده است، ازآنجاکه متأسفانه فضای آزادی برای جامعه تعریف‌نشده، بهره‌برداری سوء از آن صورت می‌گیرد ودراین زمینه جنگ‌های تبلیغاتی و روانی جمهوری اسلامی هم قضیه را داغ می‌کند.
اگر دوباره بخواهیم مانند همیشه به‌اشتباه برویم، صورت‌مسئله را پاک‌کنیم و  براساس تئوری توهم توطئه به مطالبات مردم در شهرهای محروم پاسخ سیاسی دهیم حتماً به‌ خطا رفتن است و گرچه ممکن است که امروز این قضیه جمع شود، اما مجدد روزی سر درخواهد آورد.
دروهله اول باید یک فضای سیاسی- اجتماعی برای مطالبات مشروع شکل گیرد و پیشگام این قضیه بدون شک باید فضای گفتگوی آزاد بین مردم و حاکمیت باشد.  مشکلی که در حال حاضر جمهوری اسلامی با آن روبه‌رو است، بحران کارآمدی و دستاورد است، بنابراین مردم باید در رسانه ملی با اجزای مختلف حکومت بحث و گفتگو انجام دهند و کم‌کم به سمت باز کردن فضای سیاسی- اجتماعی حرکت صورت گیرد.
اکنون‌که شاید شرایط اقتصادی را نتوان خیلی بهبود بخشید که ناشی از تحقق نیافتن برجام یا تحریم‌هاست، اما برفرض باز کردن استادیوم‌های ورزشی به روی زنان ربطی به عوامل خارجی و برجام ندارد یا باز کردن فضای احزاب یا فضای مجازی کارهایی است که حکومت می‌تواند انجام دهد.
در حوزه اقتصادی هم اگرچه بدون شک دولت بی‌تدبیری‌های جدی به خاطر ناکارآمدی برخی از مدیرانش در پست‌های کلیدی داشته، اما مردم باید بدانند که گشایش نهایی در حوزه اقتصاد و به‌خصوص از بین بردن مفاسد اقتصادی تنها کار دولت نیست، کار حکومت هم به‌حساب می‌آید.  امروز 50 درصد ثروت ملی در دست دولت قرار دارد و 50 درصد آن خارج از دولت است؛ بنابراین باید تمام نهادهای خارج از دولت به کمک آن بیایند تا این بحران رفع شود و نباید انتظار داشت که کشورهای خارجی که با جمهوری اسلامی مشکل‌دارند مانند کشورهای عربی منطقه دست به تعریف و تمجید از جمهوری اسلامی زنند و حرکت‌های اعتراضی را رد کنند.
طبیعی است این کشورها سوار بر موج می‌شوند و هر حرکتی را که صورت می‌گیرد به نفع خود مصادره می‌کنند.  مسئولان جمهوری اسلامی هم نباید در دام توطئه بیفتند و باید باتدبیر این مسئله را حل کنند که ریشه آن‌هم اقتصادی بود.
 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما