مردم نگران و خشمگین هستند

مردم نگران و خشمگین هستند

13 دی 1396 18:58

شروع اغتشاشات اخیر از مشهد و ظاهراً برای فشار به دولت روحانی بود. گروه‌های مخالف و معاند نظام هم سوءاستفاده کردند و فعلاً مطالبات مردم با مطالبات سیاسی به‌نوعی باهم قاطی شده است و بهتر است مانند همیشه وحدت خود را حفظ کنیم.

آیت‌الله محسن غرویان
مدرس حوزه علمیه قم
شروع اغتشاشات اخیر از مشهد و ظاهراً برای فشار به دولت روحانی بود. گروه‌های مخالف و معاند نظام هم سوءاستفاده کردند و فعلاً مطالبات مردم با مطالبات سیاسی به‌نوعی باهم قاطی شده است و بهتر است مانند همیشه وحدت خود را حفظ کنیم.
من هیچ‌گاه نمی‌توانم بگویم همه مردم اغتشاش‌گر و معاند باشند، من نمی‌توانم این قضاوت را انجام دهم. قبول ندارم که تمام این اعتراضات از ابتدا تا انتها از بیرون سامان‌دهی شده باشد. وزرا و بسیاری از مسئولان هم به این موضوع اذعان کردند که مشکلات اقتصادی بسیاری وجود دارد. پیشنهاد افزایش قیمت بنزین و برخی کالاهای دیگر، بودجه‌های کلان برخی از نهادها و مؤسسات فرهنگی و..‌. از ایرادات بودجه سال 97 است که مردم هم به آن‌ اعتراض دارند. وضعیت معیشتی خوب نیست، مردم مشکلات اقتصادی دارند، جوانان بیکار هستند و بخشی از بودجه‌های کلان نهادهای فرهنگی باید صرف حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم شود.
پس از اعتراضات اخیر دولت و مجلس نیز عقب‌نشینی کردند و اعلام کردند که قیمت حامل‌‌های انرژی افزایش 50 درصدی نخواهد داشت و یارانه‌ها نیز حذف نخواهد شد. به‌هرحال این حوادث نشان داد که دولت باید حواسش را جمع کند و مراقب سیاست‌گذاری‌های خود باشد. مجلس نیز باید در بررسی و اصلاح لایحه بودجه باید تمام دقت و همت خود را به کار بگیرد تا بودجه به‌گونه‌ای بسته شود که حل مشکلات معیشتی مردم در اولویت قرار بگیرد.
همه مردم معترض اغتشاش‌گر نیستند، با توجه به حمایت‌هایی که دونالد ترامپ از این اعتراضات انجام می‌دهد، برخی هم سعی دارند تا از این فضا سوءاستفاده کنند. آمریکا و اسرائیل هم سعی دارند تا از این آب گل‌آلود ماهی بگیرند. معتقدم باید به خواسته‌های مردم توجه ویژه شود، زیرا این اعتراضات زنگ خطری برای دولت، مسئولین، مجلس و در کل نظام است.
برخی از این مؤسسات مالی و اعتباری پول مردم را بردند و دزدیدند، طبعاً مردم نگران و خشمگین هستند، پولشان از بین رفته است و سؤال اصلی‌شان هم این است که پول مردم به جیب چه فرد یا افرادی رفته است؟ حق باید به‌حق‌دار برسد. دارایی‌های مردم نباید حیف‌ومیل شود، گروه‌های مختلف با عناوین مختلف سعی کرده‌اند پول مردم را بگیرند، مردم نیز اعتقادشان این است که پولشان به دست حاکمیت رفته است. به هر صورت مردم اعتراضات کاملاً بحقی دارند که باید به آنها سریعاً رسیدگی شود.
دولت باید اکنون شجاعت داشته باشد، دولت اکنون باید با مردم به‌صورت شفاف و صریح صحبت کند. رئیس‌جمهوری نیز روز گذشته از وزرای دولت خواستند که با مردم شفاف باشند و اگر مشکلی رخ می‌دهد سریعاً با مردم در میان بگذارند. کلیت دولت اگر به این صورت باشد مردم هم متوجه خواهند شد که دولت در بسیاری از مواقع با محدودیت‌هایی مواجه است و برخی از گروه‌های سیاسی موانعی را در پیش راه دولت می‌گذارند. به‌هرحال این شفافیت باید بین دولت و ملت برقرار باشد.
باید به اعتراضات مردم توجه کرد، در کشور ما باید مکان‌هایی برای تجمعات صلح‌آمیز مردم تعبیه شود که به آنجا بیایند و اعتراضات خود را مطرح کنند، به‌هرحال نمی‌شود که عقده‌ها در دل مردم جمع شود و نتوانند اعتراضات و خواسته‌های خود را مطرح کنند. به‌هرحال قدم مثبت و خوبی است که مکان‌هایی باشد که مردم تجمع کنند و از سوی دیگر رسانه‌هایی هم باشند که این تجمعات و اعتراضات را پوشش دهند. اگر مسئولان این کار را انجام دهند و مجوزهای لازم را برای حضور و تجمعات مردم بدهند، عقده‌ها در دل مردم این‌گونه جمع نخواهد شد که بخواهند به تخریب بانک، خودپرداز و غیره بپردازند. وزارت کشور و آقای رحمانی فضلی باید برای دادن مجوز برای راه‌پیمایی و تجمعات صلح‌آمیز مردم تمام همت خود را به کار بگیرد.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما