راهبرد ارعاب و تهدید ترامپ در مورد برجام شکست خواهد خورد

نشنال اینترست:

راهبرد ارعاب و تهدید ترامپ در مورد برجام شکست خواهد خورد

7 دی 1396 2:49

تارنمای اندیشکده آمریکایی نشنال اینترست روز دوشنبه نوشت: راهبرد سراسر ارعاب و تهدید دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در مورد برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، با توجه به اینکه فاقد مشوق است و طرف ایرانی را به همکاری ترغیب نمی‌کند، به شکست خواهد انجامید. به گزارش خبر آنلاین، نویسندگان این مقاله، بر این باورند: راهبرد ترامپ که از دیدگاه تئوریک باید آن را استراتژی «تحکم‌آمیز برای چانه‌زنی» نامید که امروزه به‌عنوان محور سیاست خارجی آمریکا قرار گرفته، فاقد عوامل موثر برای موفقیت است. این استراتژی با هدف وادارکردن ایران به تغییر سیاست‌های خود و در پی کشاندن اروپا به دنباله روی از سیاست‌های واشنگتن است.

تارنمای اندیشکده آمریکایی نشنال اینترست روز دوشنبه نوشت: راهبرد سراسر ارعاب و تهدید دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در مورد برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، با توجه به اینکه فاقد مشوق است و طرف ایرانی را به همکاری ترغیب نمی‌کند، به شکست خواهد انجامید. به گزارش ایرنا، نویسندگان این مقاله، بر این باورند: راهبرد ترامپ که از دیدگاه تئوریک باید آن را استراتژی «تحکم‌آمیز برای چانه‌زنی» نامید که امروزه به‌عنوان محور سیاست خارجی آمریکا قرار گرفته، فاقد عوامل موثر برای موفقیت است. این استراتژی با هدف وادارکردن ایران به تغییر سیاست‌های خود و در پی کشاندن اروپا به دنباله روی از سیاست‌های واشنگتن است.
نویسندگان این مقاله با آوردن مثال‌هایی از ناکامی استراتژی ترامپ نوشته اند: با توجه به اینکه ترامپ پس از عدم تایید دوره‌ای برجام، آن را برای بازگرداندن تحریم‌های لغو شده (علیه ایران) به کنگره ارجاع داده، این نهاد قانون‌گذاری آمریکا خود را به کنار کشیده است. استراتژی ترامپ در جنبه تهدید، به افراط کشیده شده و جنبه اطمینان دادن به ایران در کنار تعامل اجبار‌آمیز، نادیده گرفته شده و در آن مشوقی برای همکاری در نظر گرفته نشده است. اهداف این استراتژی نامحدود بوده و گفتگوهای دیپلماتیک نیز در آن پیش‌بینی نشده است. این مقاله می‌گوید: ترامپ، توافق هسته‌ای با ایران را به گروگان گرفته است. در روابط بین‌الملل، دیپلماسی تحکم آمیز توام با تهدید، به‌عنوان راهی برای تاثیر گذاشتن روی تصمیم‌‌گیری طرف متقابل به کار می‌رود.
تهدیدها برای این است که به طرف مقابل بگوید در صورت عدم پایبندی به توافق چه نوع تنبیهی در انتظار شماست، البته بیشتر افراد به‌طور احساسی اعتبار تهدید‌ها را ارزیابی می‌کنند. ترامپ در تهدید برای از بین بردن برجام، فراموش کرده است که تحکم موفقیت‌آمیز نیاز به دادن اطمینان‌خاطر به ایران دارد که پایبندی این کشور به برجام، با واکنش مثبت آمریکا تلافی خواهد شد. توماس شلینگ برنده جایزه نوبل می‌گوید: به‌عنوان یک دیپلمات یا معامله گر، شما نمی‌توانید بگویید: ایست وگرنه شلیک می‌کنم، بدون اینکه بگویید اگر بایستی، شلیک نخواهم کرد. وی افزود: ترامپ مشخص کرده است که می‌خواهد براساس آنچه می‌گوید، این بدترین توافق بین‌المللی را پاره کند. او دیپلماسی تحکم‌آمیز توام با تهدید را با گفتن این حرف که می‌خواهد این توافق را پاره کند، از کارایی انداخته است.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما