افتتاح پانزدهمین نمایشگاه ساخت تجهیزات صنعت حفاری خوزستان

با حضور قائم مقام وزیر نفت و استان‌دار خوزستان صورت گرفت؛

افتتاح پانزدهمین نمایشگاه ساخت تجهیزات صنعت حفاری خوزستان

4 دی 1396 2:16

پانزدهمین نمایشگاه تخصصی ساخت تجهیزات صنعت حفاری با حضور قائم‌مقام وزیر نفت و استان‌دار خوزستان در محل نمایشگاه بین‌المللی اهواز آغاز به کار کرد.

پانزدهمین نمایشگاه تخصصی ساخت تجهیزات صنعت حفاری با حضور قائم‌مقام وزیر نفت و استان‌دار خوزستان در محل نمایشگاه بین‌المللی اهواز آغاز به کار کرد.
 به گزارش روزان، دیروز، 3 دی ماه با حضور مرضیه شاهدایی، قائم‌مقام وزیر نفت و غلامرضا شریعتی، استان‌دار خوزستان پانزدهمین نمایشگاه تخصصی ساخت تجهیزان صنعت حفاری در محل نمایشگاه بین‌المللی اهواز آغاز به کار کرد.
 از مجموع شرکت‌های حاضر در نمایشگاه پانزدهم صنعت حفاری، 72 درصد از استان خوزستان و 28 درصد از استان‌های تهران، فارس، کرمان، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان‌شرقی و غربی حضور دارند که این شرکت‌ها شامل 85 سازنده قطعات و تجهیزات صنعت حفاری، 10 شرکت تامین کننده و پنج شرکت خدماتی می‌شوند.
بهره‌برداری از تمام مجتمع‌های تولیدی بدون حضور حتی یک خارجی
 مرضیه شاهدایی، قائم‌مقام وزیر نفت در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه با بیان اینکه در کنار خارجی‌ها کار یاد گرفته‌ایم و توانسته‌ایم صنعت نفت را توسعه دهیم، گفت: امروز تمام مجتمع‌های تولیدی را می‌توان بدون حضور حتی یک خارجی بهره‌برداری و نگهداری کنیم و در این زمینه حدود 70 درصد از تجهیزات با دست ایرانی‌ها طراحی و اجرا شده است.
قائم‌مقام وزیر نفت تصریح کرد: 30 سال گذشته ساخت داخل بسیار کم بود و ایرانی‌ها در این زمینه نقش چندانی نداشتند و حتی سازه‌های بتونی و اسکلت‌های فلزی را نیز سازندگان خارجی اجرا می‌کردند؛ اما امروز از برنامه‌های وزارت نفت برای توسعه ساخت داخل می‌توان به اجرای قراردادهای IPC اشاره کرد. در این قراردادها با استفاده از سرمایه‌های شرکت‌های بین‌المللی کار انجام خواهد شد اما این به معنای آن نیست که کار دربست در اختیار آنها قرار بگیرد بلکه شرکای ایرانی در کنار آنها قرار خواهند گرفت و تجهیزات را نیز نباید از خارج کشور تامین کنند.
 شاهدایی با بیان اینکه اجرای بسته 5 میلیارد دلاری قراردادهای EPCF که برای بحث ازدیاد برداشت تولید میادین نفتی در حال بهره‌برداری است، یکی دیگر از بحث‌های مورد نظر در وزارت نفت است، گفت: از میادینی که در حال حاضر در حال بهره‌برداری از آنها هستیم، با توجه به روند کاهشی که در تولید آنها به وجود آمده است، باید با دانش و تکنولوژی روز بتوانیم ازدیاد برداشت داشته باشیم. 
تمام تاسیسات صنعت نفت قدیمی شده‌اند
وی با اشاره به اینکه تمام تاسیسات صنعت نفت قدیمی شده‌اند، گفت: یکی دیگر از کارهایی که در وزارتخانه در دست اقدام است، بحث بازسازی و نوسازی تاسیسات و تجهیزات بالادستی صنعت نفت است.  همچنین مطالعات برای میادین نفتی را نیز مدنظر داریم.
 شاهدایی بیان کرد: یکی از مهم‌ترین کارهایی که وزارت نفت در دست اقدام دارد، توسعه ساخت داخل تجهیزات و کالاهای پرمصرف در صنعت نفت و گاز است و در این زمینه می‌توان به 10 قلم اقلام شاخص اشاره کرد.
 وی ادامه داد: از 10 قلم مدنظر، 5 قلم مربوط به صنعت حفاری است که در این زمینه فقط برای دو قلم آن تاکنون 274 میلیارد تومان قرارداد منعقد کرده‌ایم.
راه‌اندازی انستیتوهای تخصصی پایین‌دستی نفت در دانشگاه‌ها
 وی ادامه داد: راه‌اندازی انستیتوهای تخصصی پایین‌دستی در دانشگاه‌های معتبر کشور به منظور توسعه دانش فنی کشور از دیگر اقدامات انجام‌شده در وزارت نفت است.  امیدواریم با راه‌اندازی این انستیتوها در کشور بتوانیم دانش فنی صنایع را در داخل تولید کنیم.
استاندار خوزستان:
 عوارض ارزش‌افزوده و آلایندگی نفت به خوزستان پرداخت شود
دکتر غلامرضا شریعتی در آیین افتتاح پانزدهمین نمایشگاه تخصصی ساخت تجهیزات صنعت حفاری اظهار کرد: بیش از 90 درصد از درآمدهای کشور هزینه مسائل جاری کشور می‌شود‌، میزان اعتبارات عمرانی در کشور 12 درصد است و شرایط کشور برای جهش و توسعه زیرساخت‌ها مطلوب نیست.
استاندار خوزستان با اشاره به اینکه برای بزرگ‌تر کردن اقتصاد ایران باید از سرمایه گسترده و آموزش‌دیده انسانی استفاده کنیم، بیان کرد: یکی از راهکارهای ایجاد اشتغال‌، توسعه صنعت نفت در کشور است. صنعت نفت ظرفیت تولید 6 میلیون تا 8 میلیون بشکه نفت را دارد، با افزایش تولید، شرکت‌های نفتی و حفاری نیز توسعه خواهند یافت و همچنین با افزایش تولید نفت، اشتغال نیز حاصل خواهد شد.
شریعتی با انتقاد از انعقادنیافتن قرارداد‌های پژوهشی وزارت نفت با دانشگاه‌های استان خوزستان به‌ویژه دانشگاه شهید چمران به‌عنوان دانشگاه مادر، عنوان کرد: دانشگاه‌های خوزستان انتظار دارند در بخش مطالعات بی‌نصیب نمانند، از وزارت نفت انتظار می‌رود با عقد قرارداد‌های پژوهشی زمینه جبران عقب‌ماندگی‌های مراکز دانشگاهی را فراهم کنیم.
استاندار خوزستان به مسئولیت‌های اجتماعی وزارت نفت اشاره کرد و تصریح کرد: عوارض ارزش افزوده نفت باید به خوزستان پرداخته شود، از مجلس شورای اسلامی انتظار می‌رود که خوزستان نیز مشمول اختصاصی ارزش‌افزوده نفت و عوارض آلایندگی شود. 
مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران:
بومی‌سازی بیش از هزاران قلم از کالاهای صنعت حفاری
مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران گفت: نقش صنعت ملی حفاری در توسعه کشور بر هیچ‌کس پوشیده نیست زیرا اولین حلقه در تولید نفت و گاز، با حفاری آغاز می‌شود.
سپهر سپهری در مراسم افتتاحیه نمایشگاه اظهار کرد: این شرکت در توسعه فرهنگ بومی‌سازی اقدامات بسیار خوبی انجام داده و چشم‌انداز بسیار خوبی نیز پیش روی خود دارد و در این زمینه تاکنون با همراهی و همکاری سازندگان، بیش از هزاران قلم از کالاهای موردنیاز صنعت حفاری در درون کشور ساخته و بومی‌سازی شده است.
مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران عنوان کرد: این فعالیت‌ها در شرکت ملی حفاری ایران به‌طور کلی تکنولوژی و دانش فنی ساخت، به‌کارگیری، تعمیر و نگهداری تجهیزات و ماشین‌آلات را با کاربست ابزارآلات مختلف از دو جنبه نرم‌افزای و سخت‌افزاری دربرمی‌گیرد.
پانزدهمین نمایشگاه تخصصی ساخت تجهیزات صنعت حفاری از سوم تا ششم دی ماه جاری همه‌روزه از ساعت 9:30 تا 17 برای بازدید عموم دایر است.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما