چرا مدیران جوان کارآمد هستند؟

چرا مدیران جوان کارآمد هستند؟

23 آذر 1396 12:53

مدیران جوان زمانی می‌توانند به‌صورت مثبت و کارآمد عمل کنند که علاوه بر قبول پیشنهادات، نظرات و انتقادات، رویا و اهداف بلند پروازانه هم داشته باشند.

مجید صفدری
کارشناس مسائل اجتماعی
مدیران جوان زمانی می‌توانند به‌صورت مثبت و کارآمد عمل کنند که علاوه بر قبول پیشنهادات، نظرات و انتقادات، رویا و اهداف بلند پروازانه هم داشته باشند.
«جک زنگر» که برای مجله کسب‌وکار هاروارد (HBR) تحقیق و پژوهش می‌کند، با بررسی عملکرد سازمان‌ها و شرکت‌های موفق اقتصادی اعلام نمود که 44 درصد از کارآمدترین رهبران و مدیران موفق دنیا از جوانان هستند و آنها با انجام دقیق و صحیح فعالیت‌ها دو شاخصه «کارآمدی و اثرگذاری» را دارا هستند. این دو شاخصه همان رمزی است که «پیتردراکر» از اساتید مدیریت به آن اشاره می‌کند. همان‌گونه که «جیمیز کالینز» نویسنده و مشاور توسعه پایدار، با بررسی عوامل موفقیت و فاکتورهای متعدد اعلام نمود که مدیران موفق باید «مدیران سطح پنجمی» باشند و خصوصیات آنان نیز باید نفوذپذیری (کاریزما)، توانمندی، اعتقاد به خرد جمعی و خلاقیت بیان باشد.
البته جک زنگر نیز چند ویژگی‌ برای مدیران جوان انتخاب می‌کند که این ویژگی‌ها به شرح زیر است:
1-تمایل به تغییر و نو شدن با توجه به نوع نگرش و روحیات جوانان.
2داشتن رفتارهای الهام‌بخش و اثرگذار ازجمله دادن انرژی و انگیزه به کارمندان، ترغیب و تشویق پرسنل به جای دستور دادن و اجبار کردن.
3-پذیرایی از بازخورد در جهت اصلاح خود و سازمان و اعتقاد به پیشنهاد و انتقاد.
4-تمرکز بر اهداف و تلاش دائمی‌برای حصول به نتایج مطلوب و شایسته.
5-تمایل به پیشرفت دائمی‌ و مطالعه روزانه و یادگیری دانش‌های متعدد و در برنامه قرار دادن خواندن مقالات و رویکردهای علمی‌جدید.
6-داشتن اهداف بلندپروازانه و بزرگ یعنی همان چیزی که استاد استراتژی دنیا آقای «همر» می‌گوید.
هنگام ارزیابی مدیران از نظر مهارت‌های مدیریتی دریافتیم که مدیران جوان‌تر در هر 49 مورد از افراد بالای 45 سال رتبه بهتری کسب کرده‌اند. این خبر خوبی است که نشان می‌دهد رهبران جوانی در سازمان‌ها مشغول کارند که حتی قابلیت پذیرش مسوولیت‌های مهم‌تر را نیز دارند. اما درست مثل دوست جوان من، مهم‌ترین چالش پیش روی مدیران جوان، اثبات قابلیت‌هایشان است. ما براساس نظرها و داده‌ها دریافتیم که در سازمان‌ها به سختی به مدیران جوان اعتماد می‌کنند. آنها تصور می‌کنند که افراد جوان فاقد تفکر استراتژیک هستند، از چند و چون صنعت چیزی نمی‌دانند و قادر به رهبری یک سازمان نیستند. اما بهتر است قبل از آنکه تنها به دلیل بی‌تجربگی، روی اسم یک فرد جوان خط بزنیم، او را ارزیابی کنیم. شاید حرفی برای گفتن داشته باشد. نیروهای قدیمی ‌نهایتا یک روز سازمان را ترک می‌کنند و این جوان‌ترها هستند که می‌توانند جای خالی آنها را پر کنند. 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما