حقوق بشر؛ رمز مداخله غرب در اعتراضات ایران

گزارش «روزان» از تداوم مداخله‌جویی‌های آمریکا و کشورهای اروپایی در امور داخلی ایران

حقوق بشر؛ رمز مداخله غرب در اعتراضات ایران

12 دی 1396 16:46

با تداوم اعتراضات داخلی در ایران، شاهد ورود بیشتر غربی‌ها به پرونده اعتراضات داخلی در ایران هستیم. حقوق بشر و دفاع از آزادی‌های مدنی، رمزی است که کشورهای غربی به تقلید از دونالد ترامپ، برای مداخله در امور داخلی کشورمان از آن بهره می‌گیرند.

گروه دیپلماسی: با تداوم اعتراضات داخلی در ایران، شاهد ورود بیشتر غربی‌ها به پرونده اعتراضات داخلی در ایران هستیم. حقوق بشر و دفاع از آزادی‌های مدنی، رمزی است که کشورهای غربی به تقلید از دونالد ترامپ، برای مداخله در امور داخلی کشورمان از آن بهره می‌گیرند. اگر در روز اول تنها ترامپ و برخی از نزدیکان او بودند که نسبت به اعتراضات در ایران واکنش‌های مداخله‌جویانه داشتند، اکنون بسیاری از چهرهای حزب دموکرات و مسئولان پیشین آمریکایی به بهانه دفاع از حقوق بشر در امور داخلی ایران دخالت می‌کنند. از طرف دیگر، شاهد واکنش کشورهای اروپایی و به‌ویژه رژیم صهیونیستی نسبت به اعتراضات در ایران هستیم. روند دخالت کشورهای غربی در امور داخلی ایران، این ضرورت را مطرح می‌کند که مسئولان داخلی کشورمان با تدابیر ویژه و در پیش گرفتن راهکارهای منطقی و مسالمت‌جویانه در برابر معترضان، شعارهای دفاع از حقوق بشر کشورهای غربی را بی‌اعتبار کنند و در زمینه حقوق بشر گام‌های مثبت‌تری در پیش گرفته شود.
 
شیطنت‌های ادامه دار آمریکایی‌ها
با وجود اینکه بسیاری از رسانه‌ها و شخصیت‌های آمریکایی، نسبت به مداخلات مستقیم و بی‌پرده دونالد ترامپ در موضوع اعتراضات داخلی ایران هشدار داده بودند اما همچنان اظهارنظرهای مداخله‌جویانه ترامپ و دیگر شخصیت‌های سیاسی آمریکایی ادامه دارد. در مهم‌ترین روند تداوم مداخله‌جویی‌ها، دونالد ترامپ که پیشتر نیز از این ناآرامی‌ها و تجمعات غیرقانونی حمایت کرده بود، در اظهاراتی مداخله‌جویانه دیگری، در پیامی توئیتری نوشت: ایران، مهم‌ترین کشور حامی تروریسم و با سابقه نقض بی‌شمار حقوق بشر اکنون اینترنت را مسدود کرده است تا تظاهرات کنندگان نتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این اصلا خوب نیست! این توئیت در شرایطی است که ترامپ در توئیت قبلی خود نوشته بود: همه‌ دنیا اکنون می‌دانند که مردم ایران خواستار تغییر هستند. آن چیزی که باعث ترس رهبران ایران می‌شود توان نظامی وسیع آمریکا و مردم این کشور هستند.
علاوه بر ترامپ وزیر امور خارجه پیشین آمریکا نیز همزمان با ادامه مداخله‌های واشنگتن در امور داخلی کشورمان از معترضان در ایران حمایت کرد. به گزارش ایسنا، جان کری، با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود به اعتراضات در برخی شهرهای کشورمان واکنش نشان داد. وی در این پیام نوشت: ما چیز زیادی از آنچه در داخل ایران در حال روی دادن است، نمی‌دانیم اما این موضوع روشن است که اکنون، زمان متعلق به ایرانی‌ها است نه هیچ فرد دیگر. حقوق مردم برای اعتراض مسالمت‌آمیز و اعلام خواسته‌های‌شان امری جهانی است و دولت‌ها در همه جا باید به آن احترام بگذارند. همچنین نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل در حساب توئیتری خود پیامی منتشر و از رویدادهای اخیر کشورمان حمایت کرد. وی در این پیام مداخله‌جویانه مدعی شد: امید و دعاهای ما با مردم کشورهایی همچون کره شمالی، ونزوئلا، کوبا و به‌ویژه ایران است که از دولت‌هایی سرکوبگر رنج می‌برند. دولت ایران توسط مردم کشورش آزمایش می‌شود. در اظهاراتی دیگر، ایوانکا ترامپ، دختر رئیس‌جمهور آمریکا که نقشی تعیین‌کننده در تصمیمات پدرش دارد به خیل مقامات آمریکایی در پشتیبانی از اعتراض‌های اخیر عده‌ای از شهروندان کشورمان پیوست. وی با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود نوشت: ما باید در کنار مردم ایران که برای آزادی از ظلم تلاش می‌کنند، بایستیم. در واکنشی دیگر، لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه در گفتگو با شبکه خبری سی بی‌اس در برنامه رو در رو با ملت در واکنش به برخی نا آرامی‌های اخیر در ایران گفت :ترامپ از طریق پیام‌های توئیتری با مردم ایران همراهی می‌کند اما این کافی نیست بلکه باید طرح یک برنامه انجام شود. این سناتور آمریکایی در اظهاراتی نخ نما ادامه داد که مردم ایران دشمن ما نیستند بلکه رژیم ایران دشمن جهان است.
مجموع اظهارات این مقام‌های آمریکایی‌ را می‌توان دخالت آشکار و ناهمگون با عرف دیپلماتیک در جهان ارزیابی کرد که با واکنش برخی از مقامام‌های سیاسی کشورمان نیز همراه شد. در واکنش به اظهارات آمریکایی‌ها، علاءالدین بروجردی نماینده مردم بروجرد در مجلس گفت: سیاست آمریکا و رژیم صهیونیستی این است که جهان اسلام در تلاطم و ناامنی قرار گیرد و باید مجلس و دولت همه تلاش خود را برای آرام کردن اوضاع به کار ‌گیرند. همچنین، پیش از این بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به اظهارات سخیف، بیجا و مداخله‌جویانه مقامات آمریکایی‌ها گفته بود: مردم رشید ایران وقعی به شعارهای فرصت‌طلبانه و ریاکارانه مقامات آمریکا نمی‌گذارند. مردم ایران بزرگ‌ترین پشتوانه امنیت و پیشرفت کشور هستند و مشارکت مردم در انتخابات برای تعیین سرنوشت‌شان و حضور فعال آحاد ملت در نظارت و نقد دستگاه‌های اداره کشور ضامن شکوفایی و بالندگی کشور و انقلاب اسلامی است و حضور هوشمندانه همین مردم مهم‌ترین عامل مقاومت در برابر بدخواهان کشور و مردم است که دولت آقای ترامپ ثابت کرده در راس این بدخواهان قراردارد. همچنین، قاسمی اظهار کرد: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ساختارهای دموکراتیک را برای حمایت قانونی از خواسته‌های مدنی مردم پیش‌بینی کرده است و پیگیری این خواسته‌ها در چارچوب قانون کاملا امکان‌پذیر است.
تاکید سناتور روس بر ضرورت عدم دخالت‌های خارجی به اعتراضات در ایران
بر خلاف آمریکایی‌ها که رویکرد مداخله‌جویانه را در امور داخلی ایران پیش گرفته اند، مقام‌‌های سیاسی روس موضعی متعادل داشته و از دولت ایران در برابر اعتراضات حمایت کرده و هر گونه مداخله خارجی را در امور کشورمان رد کرده‌اند. در همین ر‌استا، رئیس کمیته امور بین‌المللی در شورای فدراسیون روسیه با اشاره به شعارهای تکرار شده در جریان اعتراضات اخیر در برخی شهرهای ایران، نقش عوامل خارجی در این آشوب‌ها را متذکر شد. به گزارش ایلنا، «کنستانتین کوساچف»رئیس کمیته امور بین‌المللی در شورای فدراسیون روسیه، در گفتگو با خبرگزاری «نووستی»، اظهار کرد که هر چند عوامل داخلی در شکل‌گیری اعتراضات اخیر در برخی شهرهای ایران در جایگاه نخست قرار دارد، ولی عوامل خارجی نیز در پشت پرده این آشوب‌ها قرار دارند. رئیس کمیته امور بین‌المللی در شورای فدراسیون روسیه متذکر شد که اعتراضات در ایران آن‌قدر گسترده نیست که مقام‌های واشنگتن در اظهاراتی مداخله‌آمیز، خواستار حمایت از معترضان ایرانی شده‌اند. قبل از ایراد این اظهارات از سوی این سناتور روس، وزارت خارجه روسیه نیز به تحولات و اعتراضات مردم در برخی شهرهای ایران نیز واکنش نشان داد.  براساس اعلام خبرگزاری تاس، وزارت امورخارجه روسیه با صدور بیانیه‌ای با اشاره به برخی اعتراضات در چند شهر ایران از اتباع خود در این کشور خواست تا از تجمعات دوری کنند. در ادامه این بیانیه آمده است: اعتراضاتی در خیابان‌های چند شهر بزرگ ایران شکل گرفته است. ما به شما توصیه می‌کنیم که هوشیار باشید و از تجمعات بزرگ پرهیز کنید.
ورود کشورهای اروپایی به موضوع تظاهرات در ایران
علاوه بر مقام‌های سیاسی روسیه و آمریکا که در روزهای گذشته به اعتراضات در ایران واکنش نشان داده‌اند، با تداوم اعتراضات شاهد ورود برخی کشورهای اروپایی به موضوع هستیم. در یکی از مهم‌ترین واکنش سیاستمداران اروپایی «بوریس جانسون» وزیر امور خارجه بریتانیا روز-یک‌شنبه- با انتشار پیامی در توئیتر به حوادث اخیر در کشورمان پرداخت. جانسون نوشت: «با نگرانی نظاره‌گر تحولات ایران هستیم. مهم است که شهروندان حق اعتراض مسالمت‌آمیز داشته باشند. » علاوه بر وزیر خارجه انگلستان، دیروز - دوشنبه- وزارت امور خارجه آلمان در اقدامی مداخله‌جویانه در واکنش به اعتراض‌های مردم کشورمان بیانیه‌ای منتشر و تاکید کرد که دولت جمهوری اسلامی حقوق تظاهرکنندگان را مورد توجه قرار دهد. بنا بر گزارش شبکه دویچه وله، در ادامه این بیانیه آمده است: حق تظاهرات و بیان، از حقوق بنیادی هستند و جمهوری اسلامی باید به آن احترام بگذارد. دولت آقای روحانی را به رعایت حقوق تظاهرکنندگان مخالف رژیم فرا می‌خوانیم و از معترضان نیز می‌خواهیم که خواسته‌های خود را به شکل مسالمت‌آمیز مطرح کنند. آلمان همچنین از مسافران به ایران خواسته است تا حداکثر هشیاری را داشته باشند و از تجمعات بزرگ پرهیز کنند.
علاوه بر این دو کشور اروپایی که متعاقب برجام تا حدودی سطحی از مناسبات حسنه را با تهران دارند، دیروز شاهد مداخله‌جویی مستقیم یکی از وزرای اسرائیلی در موضوع اعتراضات بودیم. در واقع، یسرائیل کاتس، وزیر اطلاعات تل‌آویو در گفتگو با شبکه رادیو ارتش به حمایت از اعتراضات در ایران پرداخت و گفت: من تنها می‌توانم برای مردم ایران که برای آزادی و دموکراسی مبارزه می‌کنند، آرزوی موفقیت کنم. وی ادامه داد: اگر مردم در دستیابی به آزادی و دموکراسی موفق شوند، بسیاری از تهدیدات علیه اسرائیل و جهان ناپدید خواهد شد. این وزیر صهیونیستی همچنین در پاسخ به این سوال که چرا بنیامین نتانیاهو به حمایت‌های رئیس‌جمهور آمریکا به اعتراض‌ها در ایران نپیوسته است، گفت: اسرائیل قصد ندارد در امور داخلی ایران دخالت کند. رویکرد سخت ترامپ در قبال تهران که شامل تهدید تحریم‌های آمریکا می‌شود، توهم دولت ایران درباره بهبود وضعیت اقتصادی را از بین برده است. مجموع این واکنش‌ها نشان می‌دهد که کشورهای غربی و به‌ویژه اسرائیل نسبت به وقوع اعتراضات در ایران، رویکردی مداخله‌‌گرانه دارند و با تبعیت از دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری افراط‌گرای آمریا قصد دارند خود را حامی ملت ایران جلوه دهند.
سوتیتر: روند دخالت کشورهای غربی در امور داخلی ایران، این ضرورت را مطرح می‌کند که مسئولان داخلی کشورمان با تدابیر ویژه و در پیش گرفتن راهکارهای منطقی و مسالمت‌جویانه در برابر معترضان، شعارهای دفاع از حقوق بشر کشورهای غربی را بی‌اعتبار کنند و در زمینه حقوق بشر گام‌های مثبت‌تری در پیش گرفته شود.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما