اصلاح‌طلبان باید مطالبات عمومی‌را از دولت پیگیری کنند

علی تاجرنیا در گفتگو با «روزان»:

اصلاح‌طلبان باید مطالبات عمومی‌را از دولت پیگیری کنند

8 آذر 1396 18:53

علی تاجرنیا نماینده اصلاح‌طلب دوره ششم مجلس شورای اسلامی‌در واکنش به طرح برخی انتقادات نسبت به آنکه گفته می‌شود دولت دوم روحانی از مواضع انتخاباتی خود عقب‌نشینی کرده است، به گفتگویی با «روزان» می‌پردازد؛ مسئله‌ای که تاکنون چهره‌های مختلف اصلاح‌طلبی نسبت به آن هشدارهایی داده و خواستار آن شده‌اند که روحانی و همقطارانش نسبت به موضوعات روز جامعه اعلام موضع کنند.

گروه سیاسی- علی تاجرنیا نماینده اصلاح‌طلب دوره ششم مجلس شورای اسلامی‌در واکنش به طرح برخی انتقادات نسبت به آنکه گفته می‌شود دولت دوم روحانی از مواضع انتخاباتی خود عقب‌نشینی کرده است، به گفتگویی با «روزان» می‌پردازد؛ مسئله‌ای که تاکنون چهره‌های مختلف اصلاح‌طلبی نسبت به آن هشدارهایی داده و خواستار آن شده‌اند که روحانی و همقطارانش نسبت به موضوعات روز جامعه اعلام موضع کنند. او در این خصوص به ما می‌گوید که « دولت دوازدهم با حمایت گسترده اصلاح‌طلبان به پیروزی رسید و چنانچه دولت دوازدهم بر مواضع خود ایستادگی نکند و یا نسبت به آنها عقب‌نشینی کند این رفتار ممکن است اصلاح‌طلبان را متضرر کند و نتایج آن در انتخابات‌های بعدی مشخص شود. البته اصلاح‌طلبان به صورت جدی مطالبات عمومی‌را از دولت پیگیری می‌کنند. » به گفته او، آنچه در اینجا مهم تلقی می‌شود، آن بوده که دولت باید با عملکرد و اقدامات خود نشان دهد که در مسیر تحقق مطالبات و انتظارات عمومی‌حرکت می‌کند وگرنه در ادامه احتمال دارد که دولت با مشکلات مهم‌تری مواجه شود. 
*از نظر شما دولت دوم روحانی طی مدتی که از عمر آن گذشته است چقدر موفق عمل کرده است و شما کارنامه دولت دوازدهم را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
به طور مشخص نمی‌توان در این بازه زمانی کوتاه تحلیل و ارزیابی دقیقی درباره دولت دوازدهم مطرح کرد ولی آنچه مسلم است از حالا نگرانی‌هایی بابت عملکرد دولت دوازدهم بعضا از جانب برخی رسانه‌ها و البته بعضی چهره‌های سیاسی مطرح می‌شود که نمی‌توان به راحتی از کنار این انتقادات عبور کرد چون عملکرد دولت دوازدهم می‌تواند تاثیر بسزایی بر سرنوشت ادوار انتخاباتی 98 و 1400 داشته باشد. 
*عموم این انتقادات چه نکات و مسائلی را مورد هدف قرار داده است و شما چقدر این انتقادات را جدی می‌دانید؟
بیشتر این انتقادات به گفتمان و مواضع انتخاباتی و سیاسی دولت مربوط می‌شود. دولت روحانی اکنون در دوره دوم به سر می‌برد. آقای روحانی چه در انتخابات 92 و چه در انتخابات 96 بر مواضع و مسائل و اهدافی تمرکز کردند که بعد از دولت یازدهم و اکنون در دولت دوازدهم، جامعه انتظار و توقع تحقق آنها را دارند. بنابراین آنچه در اینجا مهم تلقی می‌شود، آن بوده که دولت باید با عملکرد و اقدامات خود نشان دهد که در مسیر تحقق مطالبات و انتظارات عمومی‌حرکت می‌کند وگرنه در ادامه احتمال دارد که دولت با مشکلات مهم‌تری مواجه شود. 
*فکر می‌کنید این مشکلات چگونه باشند و مهمترین آسیبی که احتمال دارد دولت متحمل شود چیست؟
این مشکلات را می‌توان در دسته‌بندی و تقسیم‌بندی‌های مختلفی مورد بررسی و ارزیابی قرار دارد. این آسیب‌ها می‌تواند وجهه سیاسی یا اجتماعی داشته باشد‌. همین طور این آسیب‌ها می‌تواند در شرایط مختلف زمانی ابعاد گوناگونی داشته باشد. ولی یکی از پیامدهای مهمی‌که در این میان نمی‌توان از آن غافل بود آن است که دولت دوازدهم با حمایت گسترده اصلاح‌طلبان به پیروزی رسید و چنانچه دولت دوازدهم بر مواضع خود ایستادگی نکند و یا نسبت به آنها عقب‌نشینی کند این رفتار ممکن است اصلاح‌طلبان را متضرر کند و نتایج آن در انتخابات‌های بعدی مشخص شود. البته اصلاح‌طلبان به صورت جدی مطالبات عمومی‌را از دولت پیگیری می‌کنند.  

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما