زلزله در جان اخلاق و اعتماد جامعه

روزان حاشیه های زلزله کرمانشاه را بررسی می کند

زلزله در جان اخلاق و اعتماد جامعه

8 آذر 1396 14:58

مهدخت قویدل - زلزله کرمانشاه آمده و رفته. اما پس لرزه هایش همچنان ادامه دارد. پس لرزه هایی که نقاب جامعه اخلاق گرای ایران را به کناری کشیده و تصاویری باورنکردنی را جلوی چشم قرار می دهد. گویا پیش از زلزله کرمانشاه، زلزله دیگری به جان جامعه افتاده و پایه های اخلاق و اعتماد آن را متزلزل کرده است.

مهدخت قویدل - زلزله کرمانشاه آمده و رفته. اما پس لرزه هایش همچنان ادامه دارد. پس لرزه هایی که نقاب جامعه اخلاق گرای ایران را  به کناری کشیده و تصاویری باورنکردنی را  جلوی چشم قرار می دهد.  گویا پیش از زلزله کرمانشاه، زلزله دیگری به جان جامعه   افتاده و  پایه های اخلاق و اعتماد  آن را متزلزل کرده است.
 ضعف مدیریت بحران، بی اعتمادی مردم به کمک رسانی دولتی و اعلام شماره حساب های متعدد مردمی برای دریافت کمک، توزیع آب معدنی های تاریخ گذشته در مناطق زلزله زده، راهزن هایی که بین راه کمین کردند و مایحتاج  ضروری زلزله زده ها را سرقت کردند و...، اینها حاشیه های عجیب زلزله کرمانشاه است.
بی اعتمادی مردم به دولت در کمک رسانی  به زلزله زده ها
بی اعتمادی مردم به دولت در این زلزله تبدیل به یک ماجرای عجیب شده است. بعد از خبرهایی که در مورد زلزله بم پخش شد، دیگر خیلی از مردم به نهادهای دولتی اطمینان ندارند و می خواهند کمک هایشان را مستقیم به زلزله زده ها بدهند. حتی هلال احمر که باید یک نهاد غیر دولتی باشد، آنقدر دولتی شده که مردم برای کمک رسانی به انها هم کمتر اعتماد می کنند. خیلی  از افراد این روزها در فضای مجازی شماره حساب اعلام کرده اند و به صورت گروهی کمک جمع می کنند. در برخی مناطق زلزله زده هم مردم خبر داده اند که در روزهای اول فقط کمک های مردمی به دست آنها رسیده است.  
از آن طرف هم دولتی ها بیکار ننشسته اند و هشدار می دهند   به کسانی که برای کمک های مردمی پول جمع می کنند، اعتماد نکنید. سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور اعلام کرده مردم فقط از طریق مراجع رسمی کمک کنند. وی هشدار داده که شماره کارت های زیادی در فضای مجازی رد و بدل می شود که  هیچکدام قابل تأیید نیست. معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا هم از مردم خواسته به این شماره حساب ها که برای دریافت کمک به زلزله زده ها پخش شده اعتماد نکنند و شماره حساب‌ها را به پلیس اعلام کنند.
حمله راهزن ها و انتقاد هلال احمر از نبود امنیت  
48 ساعت بعد از گذشت زلزله هنوز بسیاری از مناطق دورافتاده هیچ کمکی دریافت نکرده بودند. آنها که زنده  مانده اند، سرپناه ندارند و در انتظار چادر و آب آشامیدنی و غذا هستند. خبر می رسد که محموله کمک ها در بین راه مورد حمله راهزن ها قرار گرفته و همه چادرها را برده اند. برخی مسئولان این خبر را تکذیب می کنند اما ماجرا به همینجا ختم نمی شود. 
 بعد از تکذیب مسئولان دولتی در مورد وجود راهزن ها، مسئولان هلال احمر علت ارسال نکردن محموله‌ها به برخی مناطق را نبود امنیت عنوان کردند. رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر گفته است "  مهمترین مشکل در خدمات‌رسانی به زلزله‌زدگان عدم امنیت برای توزیع اقلام و کمک‌ها است؛ کالاها و کمک‌های فراوانی تأمین شده است و در صورت فراهم شدن امنیت لازم این اقلام بین زلزله‌زدگان توزیع می‌شود."
خبرگزاری های رسمی هم خبر می دهند که بعد از آن راهزنی، محموله های کمک به زلزله زده ها توسط یگان ویژه اسکورت می شود تا به سلامت به مقصد برسند. گویا آنچه در کتاب های تاریخ در مورد راهزن های با مرام در ایران نوشته شده بود هم در همان تاریخ دفن شده است. حالا دزدهای  روزگار ما حتی به مایحتاج مورد نیاز زلزله زده ها و بی خانمان ها هم رحم نمی کنند.
برخورد با پیمانکاربیمارستان تخریب شده در زلزله
تخزیب مسکن های مهر بی کیفیت و تخریب بیمارستان های نوساز به خاطر زلزله هم بخش دیگری  از بی اخلاقی صنفی است که درا ین زلزله هم رونماییی شد. وزارت بهداشت اعلام کرده  با پیمانکارانی که این بیمارستان ها را ساخته اند برخورد قضایی می شود. پیمانکار مربوطه حالا با وثیقه ازاد است و باد ساختمان بیمارستان را به صورت فنی و اصولی بازسازی کند تا با امنیت کامل در اختیار بیماران قرار بگیرد.
بیشترین کشته های مناطق زلزه زده در مسکن مهر  
اما داستان مسکن مهر فرق می کند. مسکن مهر نوسازی که در این زلزله فروریخته و جان تعدادی از مردم را گرفته است، تبدیل به رگ غیرت رسانه های اصولگرا و حامیان دولت نهم و دهم شده! طبق استاندارهای ساخت و ساز در ایران، مسکن مهر باید تا 8 ریشتر در برابر زلزله مقاوم باشد و آسیب نبیند. حالا با زلزله 7.3 ریشتری، این مسکن های مهر بر سر مردم آوار شده. با این حال برخی رسانه های اصولگرا به جای انتقاد از سازندگان این بناهای بی کیفیت، از آنها تشکر می کنند!
بر خلاف شایعاتی که اصولگرایان این روزها در فضای مجازی منتشر کردند  که مسکن مهر تنها 2 کشته در زلزله اخیر داشته، اما حقیقت چیز دیگری است. محمد محمودی شاه‌ نشین، عضو کمیسیون شوراهای مجلس، خبر داده  که بیشترین کشته های مناطق زلزله زده در پروژه های مسکن مهر بودند و بر لزوم ورود مدعی العموم به این پرونده تاکید کرده است. 
اخطاریه پرداخت اقساط برای مسکن مهری های زلزله زده
تراژدی مسکن مهر اما به همینجا ختم نمی شود. روز گذشته برای صاحبان زلزله زده مسکن مهر سرپل ذهاب،  اخطاریه   پرداخت اقساط وام صادر شده است! حشمت الله فلاحت پیشه، نماینده  اسلام‌آباد غرب و دالاهو در مجلس، خبر داده  است: "با وجودی که مساکن مهر تخریب شده و مردم زلزله زده با مشکلات جدی مواجه هستند اما متاسفانه برای آنها اخطاریه درخواست پرداخت اقساط صادر شده است. مجموعه های مسکن مهر به طور کامل تخریب شده و صاحبان آنها آواره بوده و حتی یک چادر برای اسکان ندارند، چگونه باید با این شرایط اقساط را پرداخت کنند؟ واقعا این موضوع جای تاسف دارد."
بدهی دولت به مردم بابت مسکن مهر

از عجایب زندگی در ایران هم یکی همین داستان مسکن مهر است. به جای اینکه دولت به مالکان مسکن مهر خسارت پرداخت کند، چون قرار بوده  طبق آیین نامه 2800 زلزله، این ساختمان ها تا 8ریشتر زلزله مقاوم باشند، حالا مردم به دولت بدهکار شده اند! مسکن مهری که به بهانه حمایت از مستضعفین ساخته شد، حالا آنها را فقیرتر از قبل کرده است. اگر تا به حال  طبقه محروم جامعه فقط باید قسط خرید مسکن مهر را پرداخت می کرد، از این به بعد باید قسط بازسازی این خانه های بی کیفیت را هم به دولت پرداخت کند!

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما