دور جدید مهاجرت روستاییان به شهرها

وزیر کار 40 سال بعد از پیروزی انقلاب هشدار داد:

دور جدید مهاجرت روستاییان به شهرها

16 مهر 1396 15:33

نسل سوم مهاجران روستاهای ایران در راه شهرها هستند. هشداری که وزیر کار در روز «روستا و عشایر» عنوان کرده است.

گروه اجتماعی- نسل سوم مهاجران روستاهای ایران در راه شهرها هستند. هشداری که وزیر کار در روز «روستا و عشایر» عنوان کرده است. وی دلیل این اتفاق را اشتباهات استراتژیک در توسعه روستاها بعد از انقلاب می‌داند. از حالا همه مسئولان هم می‌دانند بخش عمده این مهاجران به دلیل فقر تبدیل به حاشیه‌نشین‌های جدید کلان شهرها می‌شوند. حاشیه‌نشین‌هایی که دور جدیدی از آسیب‌های اجتماعی را برای شهرهای بزرگ به ارمغان می‌آورند. 
بعد از پیروز انقلاب شاهد نسل دوم مهاجرت روستایی‌ها به شهرها بودیم. در آن زمان مسئولان می‌گفتند بی‌توجهی حکومت قبل باعث شده تا روستایی‌ها فقیر باشند و مجبور شوند برای ادامه زندگی به شهر بیایند. حالا حدود 40 سال از پیروزی انقلابی که با شعار گسترش عدالت و رفع تبعیض و فقر بر سر کار آمد، گذشته و باز هم باید شاهد مهاجرت گسترده روستانشین‌ها به شهر به دلیل فقر باشیم. 
مشکلات 28میلیون روستایی پابرجاست
علی ربیعی، وزیر کار در همایشی که روز گذشته به مناسبت روز «روستا و عشایر» برگزار شد، گفت: از دهه 40 تاکنون سیاست‌گذاری توسعه روستایی را داشته‌ایم؛ اما اکنون با وجود جمعیت 28 میلیونی آنها هنوز مشکلاتشان پابرجاست. امروز روستاییان و عشایر ما با سه مسئله مهم اشتغال، آب و محیط زیست مواجه هستند. موضوعاتی که زندگی روستاییان و عشایر با آن ارتباط تنگاتنگی دارد. 
وی با بیان اینکه امیدواریم سیاست‌گذاری‌های درستی در آینده برای این اقشار داشته باشیم، گفت: روستاها ظرف یک قرن گذشته به دلیل توسعه نامتوازنی که داشته‌ایم، آسیب‌های جدی دیده‌اند. چرا ما پس از سال‌ها سیاست‌گذاری هنوز باید موضوع ماندگاری در روستاها را مطرح کنیم و هنوز بحث مهاجرت از روستاها مطرح باشد؟ بی‌تردید ما زیرساخت‌ها را به روستاها برده‌ایم؛ اما باید در دیدگاه‌های ما نیز اقتصادی کردن روستاها مدنظر قرار گیرد. بر همین اساس میان دستگاه‌های مرتبط به یک هم نظری رسیده‌ایم. 
اشتباه استراتژیک در توسعه روستایی داشتیم
وزیر رفاه افزود: تأکید بیش از حد بر منابع آب و خاک،‌ کشاورزی و کشت به سبک قدیمی ‌بی‌تردید عامل توسعه روستا نیست. این در حالی است که در سال‌های گذشته ما چنین اشتباه استراتژیکی را داشته‌ایم. 
ربیعی از وجود وام‌هایی بدون اینکه اشتغال‌های پایدار روستایی ایجاد کنند گله کرد و گفت: این وام‌ها را به روستاییان پرداخت کرده و در نتیجه فقط روستاییان را بدهکار کرده‌ایم و این از اشتباهات ما محسوب می‌شود. باید روستاها به کانون‌های رشد صنایع خرد و کوچک تبدیل شوند تا زندگی مردم روستاها توسط این صنایع تغییرات اساسی کنند و توسعه کشاورزی سازگار با اقلیم هر منطقه مد نظر قرار گیرد. 
 برنامه‌ریزی کشور شهرگرا و روستاگریز است 
ابوالفضل رضوی، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در این همایش مشکل مدیریت روستاها را در نظام برنامه‌ریزی کشور دانست و گفت: نظام برنامه‌ریزی کشور، شهرگرا و روستاگریز عنوان کرد. 
وی یکی از مشکلات مناطق روستایی را در انتخاب نمایندگان روستا عنوان و اظهار کرد: شرط خواندن و نوشتن تا سومین دوره مجلس شورای اسلامی ‌به عنوان حداقل سواد کاندیدای مجلس شورای اسلامی ‌مدنظر قرار گرفت؛ اما با توجه به جایگاه مجلس امروز حداقل سواد لازم فوق لیسانس است؛ در حالی که در هر پنج خانوار روستایی یک تحصیل کرده وجود دارد؛ اما متقاضیان شرکت در شوراهای روستا آنقدر کم است که هنوز به شرط سواد خواندن و نوشتن اکتفا می‌شود که یکی از دلایل این مسئله عدم ارتقای جایگاه شوراها و شناخت جایگاه شوراها ست. 
رضوی در ادامه گفت: مسئله استخدام دهیاران یکی دیگر از مشکلات روستاییان کشور است، دهیاران در روستاها مدیران توسعه روستایی هستند؛ اما علی‌رغم دستور رئیس‌جمهور متأسفانه سازمان اداری استخدامی‌کشور کاری برای امنیت شغلی دهیاران انجام نداده است. 
تبعیض آموزشی در روستا و شهر 
سیدمحمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش هم که در این همایش حضور داشت، بر تبعیض آموزشی بین شهرها و روستاهای کشور تأکید کرد و گفت: کیفیت آموزشی در روستا و مناطق شهری در حوزه نیروی انسانی و وسایل کمک آموزشی همچنان دچار تبعیض و تفاوت است؛ این در حالی است که در پژوهش‌های داخلی و هم بین‌المللی نشان داده شده که اگر آموزش و پرورش عمومی ‌برای دانش‌آموزان در روستاها از کیفیت لازم برخوردار باشد، سهم فراوانی در توسعه روستایی خواهد داشت. 
بطحایی خاطرنشان کرد: امروز حدود 26 درصد جمعیت در روستاها ساکن و یک‌چهارم دانش‌آموزان ما در مدارس روستایی مشغول به تحصیل هستند. این 26 درصد در گذشته نه‌چندان دور 40 درصد بود که به خاطر چالش‌های مهاجرت کاهش یافت.  

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما