یکی تکرار می کند، تنبیه می شود

انتقاد رئیس جمهور از نابرابری شرایط رقابت سیاسی در کشور:

یکی تکرار می کند، تنبیه می شود

16 مهر 1396 15:33

سنت حضور روسای جمهور در دانشگاه را باید سنتی متعلق به دوره اصلاحات دانست. جریان چپ خط امامی‌در دهه 60 پیوندی محکم با انجمن‌های اسلامی‌دانشجویان و اتحادیه آنها یعنی دفتر تحکیم وحدت داشت.

گروه سیاسی- سنت حضور روسای جمهور در دانشگاه را باید سنتی متعلق به دوره اصلاحات دانست. جریان چپ خط امامی‌در دهه 60 پیوندی محکم با انجمن‌های اسلامی‌دانشجویان و اتحادیه آنها یعنی دفتر تحکیم وحدت داشت. پیوندی که البته در سال‌های نخست دهه 70 و حاشیه‌نشینی جناح چپ هم ادامه یافته بود و از قضا دانشگاه‌ها و جریان‌های دانشجویی نقش مهمی‌در بازسازی تئوریک جناح چپ و دگردیسی تدریجی این جریان به اصلاح‌طلبی نقشی بارز و عمده داشت. دفتر تحکیم وحدت به لحاظ تشکیلاتی هم اهمیتی کم‌نظیر برای جناح چپ داشت و در پیروزی بزرگ آنها در انتخابات ریاست جمهوری هم نقشی عمده ایفا کرد؛ به قولی این گروه اولین تشکلی بود که رسما از رئیس دولت اصلاحات برای حضور در انتخابات دعوت کرد و در آن انتخابات انرژی و توان تشکیلاتی این گروه یک برگ برنده عمده برای ستاد انتخاباتی پیروز انتخابات دوم خرداد بود. 
رئیس دولت اصلاحات که پیوندی آشکار با جریان روشنفکری هم داشت از آن پس بارها و بارها در مناسبت‌های مختلف به دانشگاه رفت؛ جایی که برخی از قوی‌ترین طرفدارانش در آن متمرکز بودند و البته مهد روشنفکری ایران هم محسوب می‌شد. سخنرانی‌های شورانگیز او در دانشگاه در سال‌های نخست دوره اصلاحات از مهم‌ترین خاطرات این جریان سیاسی و حتی بخشی از مانیفست این جریان است. 
رابط رئیس دولت اصلاحات با دانشگاه اما همیشه آفتابی نماند. با بن‌بست‌های پدید آمده در مقابل اصلاحات در پایان دهه 70، جریان‌های دانشجویی و در راس آنها دفتر تحکیم وحدت راه جدایی در پیش گرفتند و سرناسازگاری برداشتند. دانشجویان مانند بخش بزرگی از بدنه اجتماعی اصلاحات مدعی بودند که رئیس دولت اصلاحات مماشاتی بیش از حد را در مقابل مخالفان در پیش گرفته است. بغض دوجانبه اما در 16 آذر 83 شکست. جایی که رئیس دولت اصلاحات این بار به شعارهای تند و شکوه‌های دانشجویان مواجه شد. سخنان او در آن روز هم البته به بخشی از تاریخ این جریان مبدل شد. به‌خصوص آنجا که در جواب گلایه دانشجویان از بی‌عملی او پیش‌بینی کرد که کسانی خواهند آمد و دانشجویان نتیجه عمل آنها را خواهند دید. 
محمود احمدی‌نژاد هم در مقام رئیس دولت چند باری به دانشگاه رفت. حضور او در دانشگاه پلی‌تکنیک در همان سال‌های نخست دولتش با حواشی متعددی همراه بود. آن سال‌ها روزهای افول جریان‌های اصلاح‌طلب دانشجویی بود و به تدریج تشکل‌های اصلاح‌طلب هم به تدریج به محاق توقیف و تعطیل می‌رفتند. احمدی‌نژاد اگرچه در بین بدنه دانشجویی اصول‌گرایان بسیار محبوب بود اما در بافت کلی دانشگاه چندان هواداری نداشت. او برای ایراد سخنان خاطره انگیزش سفرهای استانی و اجتماعات مردمی‌را که به استقبالش می‌آمدند ترجیح می‌داد. 
با به قدرت رسیدن حسن روحانی بار دیگر حضور رئیس جمهور در دانشگاه به کانون خبرها بازگشت. این بار نه یک روشنفکر به قدرت رسیده بود که با دانشگاه پیوندی تنگاتنگ داشته باشد و نه سیاستمداری عوام‌گرا که اساسا به نخبگان و محافل روشنفکری بی‌اعتنا باشد. روحانی دیپلماتی بود با زبانی دیپلماتیک. استادی تمام عیار برای جدال‌های لفظی و برای رساندن رشته هر کلامی‌به آنچه دوست داشت بگوید. دانشجویان هم نه مفتون جاذبه کاریزماتیک او بود و نه خشمگین از بی‌اعتنایی او به بنیادهای آکادمی‌و محافل روشنفکری. پس نگاه به او نه شیفتگی بود و نه خشم. انتظاری بود برای شنیدن آنچه باید از لابه‌لای جملات شیخ دیپلمات استخراج می‌شد. البته که دانشجویان اصول‌گرا دستی بازتر در تاختن به رئیس جمهور داشتند و دارند و مدیران وزارت علوم بعد از فرجی دانا هم هیچ‌گاه ریسک باز کردن فضا و مهیا کردن فرصت را برای دانشجویان اصلاح‌طلب قبول نمی‌کردند. این وضعیت در 16 آذر سال 95 به خوبی خود را نشان داد. جایی که دانشجویان اصول‌گرا به سختی به روحانی تاختند و البته که شیخ دیپلمات به آنها با زبانی دیپلماتیک پاسخ داد. 
دیروز حسن روحانی بار دیگر به دانشگاه تهران رفت. برای جشن گرفتن آغاز سال تحصیلی. فرصتی برای او که بار دیگر از دغدغه‌هایش در مورد آموزش عالی بگوید. از کیفیت این آموزش‌ها و نقاط ضعف بسیارش. روحانی اما در میانه این بحث‌ها مطابق معمول کلام را به گوشه و کنایه‌های سیاسی هم کشید. آنجا که از رعایت نشدن شرایط برابر رقابت در عرصه سیاسی گلایه کرد، از دیوار کوتاه یکی از جناح‌ها گفت که البته اشاره‌ای به اصلاح‌طلبان بود و از ایجاد محدودیت برای تَکرارها گلایه کرد!
روحانی در آیین آغاز رسمی‌سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور که در دانشگاه تهران برگزار شد، با بیان اینکه مهر امسال، با انگیزه‌های معنوی برآمده از فرهنگ عاشورا همراه است، گفت: ادب و اخلاق، صلح دوستی و تلاش برای اصلاح امور، بخش‌های مهم از تابلوی پرشکوه قیام امام حسین (ع) است. 
دکتر روحانی با ابراز خوشحالی از حضور در جمع اساتید و دانشجویان، گفت: آغاز مهر و شروع فصل تحصیل بسیار حائز اهمیت است چرا که ما هر توانایی در کشور داریم، از علم است. 
رئیس جمهور با اشاره به همزمانی آغاز سال تحصیلی با ایام محرم گفت: دانشگاه برای این است که ما با مکتب امام حسین(ع) آشناتر شویم و ویژگی‌های این مکتب را به اذهان جامعه منتقل کنیم. مگر امام حسین(ع) حتی دشمنانش را که برای او شمشیر کشیده بود سیراب نکرد؟ آیا این با شعارهایی که عده‌ای سر می‌دهند که مگر می‌شود آدم به فکر دشمنانش باشد، منافات ندارد؟ همچنین امام توصیه برخی یارانش را که معتقد بودند جنگیدن با لشکر حر به دلیل کمتر بودن عدد آنها راحت‌تر است، نپذیرفت و تاکید کرد که هرگز آغازگر جنگ نخواهد بود. 
دکتر روحانی با بیان اینکه اساس علم و دانشگاه باید بر مبنای رقابت باشد و مقام علمی‌اساتید نیز باید بر این مبنا رتبه‌بندی شود، گفت: آیا استادی که جزوه امسالش با جزوه 10 سال پیش جز چند لغت، تغییر دیگری نکرده است، باید رتبه بالایی اخذ کند یا استادی که مدام در حال تلاش درمسیرعلم و دانش‌وری است. 
رئیس جمهور با اشاره به اینکه در کشورمان رقابت ناسالمی‌تحت عنوان جناح‌های سیاسی درست شده است، اظهار کرد: همه در انتخابات شرکت می‌کنیم و باید در پایان انتخابات همه افراد و جناح‌هایی که در آن شرکت کرده‌‌اند، تشویق شوند، اما اگر فقط یک جناح تشویق شده و جناح دیگر تنبیه شود، آیا با چنین برخوردی می‌توان سرمایه اجتماعی ایجاد کرد. 
روحانی با بیان اینکه ممکن است برخی از دستگاه‌ها بیکار باشند و برای ایجاد شغل برای خود عده‌ای را احضار کنند، اظهار کرد: اگر در جناحی که از ابتدا ساختمان دیوارش کوتاه ساخته شده است، کسی خیلی هم تاثیرگذار باشد و مردم را برای مشارکت تشویق کند و تَکرار کند که مردم پای صندوق بیایند، باز هم آنها نباید تشویق شوند. 
رئیس‌جمهور با تاکید براینکه باید از این مسیرها رها شویم به نتایج رای مردم در انتخابات‌های سال‌های 92 تا 96 اشاره و خاطر نشان کرد: یک بار در سال 92 و مجددا در سال‌های 94 و 96 این تجربه حاصل شد. در اقتصاد، علم و مدیریت، انحصار بسیار خطرناک است و ما باید برای نقد و مشارکت، همه جامعه را تشویق کنیم. 
وی همچنین با بیان اینکه بیان نقد به‌ویژه در دانشگاه باید آزاد باشد تصریح کرد: اگر استاد یا دانشجویی در دانشگاه کلامی‌مطرح کند که آن کلام مورد پسند من نباشد، باید تشویق شود. 
رئیس‌جمهور در بخش‌های دیگری از صحبت‌های خود به بیان برخی وظایف اساتید و دانشجویان پرداخت و خاطر‌نشان کرد: یکی از وظایف مهم دانشگاه‌ها وظایف سیاسی و بیان واقعیات برای مردم از طریق دانشجو و کلاس‌های درس است. قطعا در دانشگاه‌ها اساتید بسیاری در رشته‌های مختلف حضور دارند که آنها باید شرایط کشور را برای دانشجویان و مردم تشریح کنند. 
رئیس‌جمهور در پایان با تاکید بر لزوم حمایت دولت از دانشگاه‌ها و مراکز علمی‌خاطر‌نشان کرد: دولت توقع دارد که همه دانشگاه‌ها معضلات کشور را معضلات دولت ندانند بلکه آنها را معضلی برای همه کشور تلقی کنند و برای حل آن دست به دست هم بدهند. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما