سال 96 سال پایانی فاز اول طرح 550 هزار هکتاری است

معاون اجرایی طرح 550 هزار هکتاری خبر داد‌:

سال 96 سال پایانی فاز اول طرح 550 هزار هکتاری است

16 مهر 1396 16:2

از رسانه‌ها می‌خواهیم به کشاورزان اطلاع‌رسانی کنند که امسال آخرین سال اجرای فاز اول طرح 550 هزار هکتاری جهاد نصر است. 

از رسانه‌ها می‌خواهیم به کشاورزان اطلاع‌رسانی کنند که امسال آخرین سال اجرای فاز اول طرح 550 هزار هکتاری جهاد نصر است. 
 معاون اجرایی طرح 550 هزار هکتاری با اعلام این خبر افزود: این طرح از سال 1389 توسط موسسه جهاد نصر در حال انجام و سال 96 سال پایانی فاز اول آن است. 
علاقه‌بند افزود: سعی ما براین است که اهداف ما در فاز اول طرح تا پایان امسال محقق شود. آنچه تاکنون حاصل شده 263 هزار هکتار کار شبکه فرعی بوده است که الحمدلله اهداف حاصل شده‌اند. 
 به گزارش تابا؛ معاون اجرایی طرح 550 هزار هکتاری با بیان اینکه ما اینجا سه فعالیت را انجام می‌دهیم، تصریح کرد: احداث شبکه‌های فرعی آبیاری زهکشی، تسطیح اراضی و زهکشی زیرزمینی از جمله وظایف اجرایی ما در طرح است. شبکه‌های فرعی آبیاری عمدتا در همه عرصه‌ها انجام می‌شوند اما گاهی در شبکه‌های زهکشی زیرزمینی الزامی‌در انجام آنها وجود ندارد. 
علاقه‌بند با اشاره به پیشرفت فیزیکی طرح تا به امروز خاطر‌نشان کرد: 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌ایم و تا پایان سال فاز اول طرح را به پایان می‌رسانیم. 312 هزار هکتار فاز مجموع عملیات در نظر گرفته شده جهاد نصر در فاز اول بوده است اما در بعضی از پروژه‌ها با برخی مشکلات مواجه هستیم که ناچاریم حجم کار را کاهش بدهیم. 
 معاون اجرایی طرح 550 هزار هکتاری با بیان اینکه اعتبارات تخصیص داده‌شده از 1٫5 میلیارد دلار تعیین شده تاکنون 3400 میلیارد تومان بوده است، اذعان کرد: در اجرای طرح 2000 ماشین سنگین و نیمه سنگین در حال کار هستند و 6500 نیروی انسانی نیز در این طرح مشغول به فعالیت هستند. 
 وی با اشاره به آمار سیستم‌های آبیاری اجرا‌شده گفت: در بخش شبکه آبیاری 263 هزار هکتار آبیاری سطحی، کم‌فشار و تحت‌‌فشار هستند که طول شبکه اجرا شده تا به امروز 14000 کیلومتر است. 
علاقه‌بند طول زهکشی زمین‌های زراعی طرح را حدودا 27000 کیلومتر عنوان کرد و گفت: به دلیل مشکلات شوری خاک در خوزستان و لزوم اصلاح کیفیت خاک ناگزیر هستیم در برخی از اراضی زهکشی زیرزمینی را اجرا کنیم. 
  
 معاون اجرایی با ارائه آماری در خصوص میزان سطح زیر کشت طرح اظهار کرد: سال گذشته حدودا 242 هزار هکتار آماده بهره‌برداری شده بود که حدودا 200 هزار هکتار زیر کشت رفت و امسال هم بالای 220 هزار هکتار زیر کشت خواهد رفت. 
علاقه‌بند با مهم دانستن کشت و کار کشاورزان و تامین معیشت روستاییان تصریح کرد: در بحث بهره‌برداری، کارها بلوک‌بندی و زمان‌بندی شده هستند تا کشاورزان حداقل کاشت را داشته باشند. اکنون که فصل کشت پاییزه است گاهی پیش می‌آید که ادامه کار زهکشی و تسطیح بعد از کاشت گندم صورت بگیرد. اگرچه ممکن است اشکالاتی در کار باشد اما در برخی از قسمت‌ها در جایی که هنوز کار تمام نشده است، ما اجازه می‌دهیم کشاورز به کشت و کار بپردازد و ادامه کار را پس از پایان زراعت و برداشت محصول انجام می‌دهیم. 
 معاون اجرایی طرح 550 هزار هکتاری بر انجام کامل طرح در سال جاری تاکید کرد و افزود: امروز نامه‌ای برای چنگلوایی (رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان) تهیه شده است که کار تسطیح زمین‌های کشاورزان در سال جاری باید تمام شود، اگر اقدامات لازم تا پایان سال صورت نگیرد اعتبار انجام پروژه از دست خواهد رفت. کشاورزان باید کشت سال را به کار زیربنایی ما ترجیح ندهند. 


 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما