کابینه دوراندیش؛ رئیس سبک سر

گزارش «روزان» از مخالفت مقام‌های سیاسی آمریکایی با مواضع ترامپ نسبت به برجام

کابینه دوراندیش؛ رئیس سبک سر

15 مهر 1396 17:18

در شرایطی که گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن هستند که در چند روز آینده ترامپ پایبندی ایران به برجام را تأیید نخواهد کرد، مخالفت‌های اعضای کابینه دولت به شکلی جدی در برابر این تصمیم احتمالی ترامپ افزایش پیدا کرده‌ است.

گروه دیپلماسی: در شرایطی که گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن هستند که در چند روز آینده ترامپ پایبندی ایران به برجام را تأیید نخواهد کرد، مخالفت‌های اعضای کابینه دولت به شکلی جدی در برابر این تصمیم احتمالی ترامپ افزایش پیدا کرده‌ است. اکنون در وضعیت جدید مخالفت‌ها با تصمیم ترامپ و امکان خروج آمریکا از برجام، دیگر محدود به خارج از آمریکا نمی‌شود، بلکه توفانی در میان خود اعضای کابینه و سیاستمداران آمریکایی برای حمایت از حفظ برجام در خود آمریکا به راه افتاده است. با وجود تمامی ‌این مخالفت‌ها، سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید در آخرین نشست خبری خود اعلام کرد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، به زودی راهبرد فراگیر خود را درباره تعامل با ایران اعلام خواهد کرد. سندرز افزود: ترامپ تصمیم خود را درباره برجام گرفته است و به زودی آن را اعلام خواهد کرد. این اظهارات تا حدود زیادی نمایانگر این امر بود که ترامپ احتمالا تصمیم قطعی برای خروج از برجام گرفته است. 
در شرایطی که این گمانه‌زنی‌ها به شدت در حال تقویت است، علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی‌ایران که برای شرکت در کنفرانس بین‌المللی منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای به رم سفر کرده، با تاکید اینکه همه طرف‌ها باید به برجام پایبند باشند، گفت: برخی می‌خواهند که برجام در ابعاد فنی مذاکره مجدد شود؛ اما قابل مذاکره نیست و ما گفتیم و همه، حتی وزیر خارجه روسیه، سخنگوی اتحادیه اروپا و خانم موگرینی و چین هم تأکید داشتند که برجام دیگر قابلیت مذاکره مجدد نیست. در آخرین اظهار نظر نیز دونالد ترامپ در دیدار با افسران ارتش نظامی‌آمریکا ضمن تکرار ادعاهای خود علیه ایران اعلام کرد که این آرامش پیش از توفان است و در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه این جمله چه مفهومی‌دارد، گفت: خواهید دید. او در این دیدار به تکرار ادعاهای خود علیه ایران پرداخت و گفت: رژیم ایران از تروریسم حمایت کرده و خشونت و هرج و مرج را در تمام خاورمیانه می‌پراکند. وی افزود: به همین دلیل است که ما باید به اقدامات خصمانه و جاه‌طلبی هسته‌ای ایران پایان دهیم. به زودی تصمیم من در مورد ایران را خواهید فهمید. 
رسانه‌های آمریکایی: ترامپ پایبندی ایران به برجام را تأیید نمی‌کند
علاوه بر اظهارات دونالد ترامپ که نشانگر احتمال زیاد لغو برجام است، رسانه‌های آمریکایی همچون گاردین و واشنگتن پست در گزارش‌هایی ادعا می‌کنند که رئیس‌جمهوری آمریکا در دوازدهم اکتبر اعلام کند که برجام در راستای منافع ملی آمریکا نیست و از این معاهده بین‌المللی خارجی می‌شود. به گزارش روزنامه واشنگتن پست دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در نظر دارد هفته آینده اعلام کند که وی توافقنامه هسته‌ای بین المللی با ایران را تأیید نمی‌کند و می‌گوید که این توافقنامه به نفع منافع ملی آمریکا نیست و به این ترتیب موضوع را در اختیار کنگره‌ای قرار می‌دهد که رغبت چندانی (به توافقنامه) ندارد. این حرکت ترامپ نخستین گام در روندی خواهد بود که می‌تواند در نهایت منجر به از سرگیری تحریم‌های آمریکا ضد ایران شود و باعث از بین رفتن توافقنامه‌ای خواهد شد که فعالیت‌های هسته‌ای ایران را محدود می‌کند. این گزارشگر می‌افزاید پیش‌بینی می‌شود دونالد ترامپ در طی یک سخنرانی که فعلا تاریخ آن برای دوازدهم اکتبر تنظیم شده است، اقدام به تشریح یک راهبرد کلان برای مقابله با این کشور (ایران) بکند. 
مخالفت‌های داخلی آمریکا با خروج از برجام
در شرایطی که تمام گمانه‌زنی‌ها از لغو برجام در قالب ارائه برنامه‌ای جدید از سوی برجام حکایت دارند، مقام‌های سیاسی دولت آمریکا، نسبت به اقدام ترامپ هشدار داده‌اند و آن را عاملی برای لغو برجام می‌دانند. در همین زمینه، جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا، روز سه‌شنبه در کنگره با تأکید بر لزوم ماندن آمریکا در برجام گفت که ماندن در این توافق در راستای منافع ملی آمریکاست. جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز اخیرا خروج از توافق بین المللی برجام را باعث تاثیر منفی بر اعتبار آمریکا دانست. همچنین، گزارش‌ها حاکی است که تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، ترامپ را به ماندن در برجام توصیه کرده‌ است. 
علاوه بر این، بر اساس گزارش شبکه خبری سی. ان. ان به نقل از منابع آگاه کاخ سفید اعلام کرد که ژنرال مک مستر در دیداری که با چند سناتور دموکرات داشته، اعلام کرده است که به رد پایبندی ایران به برجام راضی نیست. به گزارش ایسنا، این گزارش به نقل از دو منبع آگاه کاخ سفید، آورده است که مک مستر؛ مشاور امنیت ملی ترامپ، روز چهارشنبه گروهی از سناتورهای دموکرات را برای گفتگو در مورد برنامه رئیس جمهور در مورد برجام به کاخ سفید دعوت کرده است و این سناتورها از جلسه این برداشت را داشته‌اند که مک مستر معتقد است رد پایبندی ایران به برجام راه درستی نیست. این منابع اعلام کرده‌اند که مک مستر این دیدار را برای آن ترتیب داده است تا از ایده سناتورهای دموکرات برای جلوگیری از رد برجام که جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها هر دو معتقدند باعث بر هم خوردن ثبات با متحدان آمریکا خواهد شد، استفاده کنند. 
علاوه بر این، اشخاص کلیدی بسیاری دیگر از سیاستمداران کنونی و گذشته آمریکا مخالفت صریح خود را با خروج از برجام از سوی آمریکا، اعلان کرده‌اند. برای نمونه، جو بایدن؛ معاون رئیس‌جمهور پیشین آمریکا در سخنانی به انتقاد از سیاست‌های ترامپ پرداخت و گفت: ما در حال حرکت در یک مسیر تاریک هستیم. وی در بخشی از سخنان خود در مورد برجام گفت: خروج از برجام که ترامپ تهدید کرده آن را انجام می‌دهد، آمریکا را به جای ایران منزوی می‌کند. همچنین، ریچارد هاس؛ رئیس شورای روابط خارجی آمریکا، تأکید کرد لغو برجام باعث زیر سوال رفتن توافق دیگر دولت‌ها با آمریکا می‌شود. جان کربی؛ سخنگوی پیشین وزارت خارجه آمریکا نیز در یادداشتی تأکید کرد که ترامپ باید به توصیه‌های ژنرال‌ها و مقامات خود برای ماندن در برجام گوش کند. مجموع این روند نشان می‌دهد که ترامپ برای خروج از برجام راه بسیار دشواری را پیش‌رو دارد و به آسانی نمی‌تواند با وجود این طیف عظیم از مخالفان قاطعانه تصمیم‌گیری کند. اکنون باید منتظر ماند و دید تا یک هفته آینده رئیس‌جمهوری غیر معمول آمریکا چه تصمیمی‌ را اتخاذ خواهد کرد.  

 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما