رفع تکلیف با هدف فرهنگ‌سازی

رفع تکلیف با هدف فرهنگ‌سازی

15 مهر 1396 17:18

 استفاده از چهره‌های معروف و محبوب در میان مردم برای فرهنگ‌سازی و گسترش هر چه بیشتر یک رفتار صحیح اجتماعی امری مطلوب است اما استفاده بی‌رویه و چه‌بسا کج‌سلیقگی در انتخاب چهره‌ها باعث خواهد شد که مخاطبان حرکت‌های فرهنگی با چشم بی‌تفاوتی به این اقدامات نگاه کنند. 

 استفاده از چهره‌های معروف و محبوب در میان مردم برای فرهنگ‌سازی و گسترش هر چه بیشتر یک رفتار صحیح اجتماعی امری مطلوب است اما استفاده بی‌رویه و چه‌بسا کج‌سلیقگی در انتخاب چهره‌ها باعث خواهد شد که مخاطبان حرکت‌های فرهنگی با چشم بی‌تفاوتی به این اقدامات نگاه کنند. 
ایران یکی از کشورهایی است که هر ساله تعداد زیادی از شهروندان آن جان خود را در حوادث جاده‌ای از دست می‌دهند‌. در کنار خسارت‌های مالی به‌جا‌مانده از حوادث رانندگی در کشور، هر ساله بر تعداد افرادی که بعد از تصادفات زندگی‌شان برای همیشه تغییر می‌کند و دچار آسیب‌های جدی جسمی‌و روحی می‌شوند، افزوده می‌شود‌. قطع اعضای بدن و وارد شدن آسیب‌های جدی به نخاع و قطعی نخاع از جمله آسیب‌های شایعی است که صدمه‌دیدگان و باز‌ماندگان از حوادث رانندگی چه بسا برای همیشه مجبورند تا با آن سر کنند‌. روز سیزدهم مهر در سالن دانشکده علوم انتظامی‌همایشی به میزبانی اداره راهنمایی و رانندگی کشور در یادبود قربانیان حوادث رانندگی برگزار شد‌. علی ربیعی، وزیر کار و رفاه و تعاون هم مهمان این همایش بود‌. مدیر و چند تن از اعضای انجمن بیماران ضایعه نخاعی ایران هم در این همایش حاضر شدند‌. از جمله برنامه‌های در نظر گرفته‌شده در این همایش، اهدای لوح و تندیس یادبود به سه تن از فوتبالیست‌های مطرح کشورمان بود‌. علی دایی، رضا عنایتی و آرش برهانی سه ورزشکاری بودند که در این همایش حاضر و ضمن دریافت لوح و تندیس به عنوان سفیران اداره راهنمایی و رانندگی معرفی شدند. 
استفاده از چهره‌های معروف و محبوب در میان مردم برای فرهنگ‌سازی و گسترش هر چه بیشتر یک رفتار صحیح اجتماعی امری مطلوب است. اما استفاده بی‌رویه و چه‌بسا کج‌سلیقگی در انتخاب چهره‌ها باعث خواهد شد که مخاطبان حرکت‌های فرهنگی با چشم بی‌تفاوتی به این اقدامات نگاه کنند. هر چند کمتر کسی است که به محبوبیت فراوان علی دایی در بین ایرانیان با دید تردید نگاه کند ولی انتخاب فردی که به دلیل نوشیدن داروی خواب‌آور و تخطی از سرعت غیر‌مجاز خودرویش چپ کرده و روانه بیمارستان شده در همایشی که پیام آن فرهنگ‌سازی در زمینه کاهش حوادث جاده‌ای و تصادفات درون‌شهری است چه معنایی دارد. 
یا انتخاب آرش برهانی، مهاجم سابق تیم فوتبال باشگاه استقلال تهران که در زمان رانندگی اقدام به ضبط پیام تصویری می‌کند و این پیام را در شبکه‌های اجتماعی برای طرفدارانش به اشتراک می‌گذارد، چگونه می‌تواند به مخاطبان این پیام را بر‌ساند که هنگام رانندگی باید به قوانین توجه کرد و زمینه روی دادن تصادف را فراهم نیاورد.چه خوب بود اداره راهنمایی و رانندگی کشور در این همایش از چهره‌های معروفی که برای مثال سال‌هاست از بیمه بدنه و شخص ثالث خود استفاده نکرده‌اند یا کمترین میزان جریمه را دارند یا کمترین امتیاز منفی هنگام رانندگی را دریافت کرده‌اند، دعوت به‌عمل می‌آورد یا برای مثال بهتر بود از رانندگانی  دعوت به‌عمل می‌آمد که شهر‌وند عادی هستند ولی با وجود گذشت سال‌ها ازگرفتن و صدور گواهینامه هیچ‌گونه خلافی مرتکب نشده‌اند. 
سال‌هاست که کارشناسان و رسانه‌های جمعی در ایران عوامل زیادی را به عنوان متهمان اصلی بالا بودن آمار حوادث رانندگی در ایران معرفی می‌کنند؛ ساختار بد جاده‌ها و وجود پیچ‌های خطر‌ناک و نقاط حادثه‌خیز، پایین بودن کیفیت خودروهای ساخت شرکت‌های خودرو‌سازی داخلی، خطای انسانی و پایین بودن مهارت رانندگان، کم بودن میزان جرائم رانندگی، نبستن کمر‌بند ایمنی و مجهز نبودن خودروها به کیف هوا و. . . اما متاسفانه دست آخر آنچه به جا می‌ماند آثار تلفات و معلولانی است که روز به روز بر تعدادشان افزوده می‌شود.
برگزاری یک همایش و تقدیر از چند چهره معروف اقدامی‌نیست که جوابگو و حتی کاهش‌دهنده آمار حوادث جاده‌ای در ایران باشد، شاید ساخت و پخش برنامه مستند پلیس نامحسوس یکی از تاثیر‌گذارترین برنامه‌هایی باشد که در زمینه کاهش حوادث می‌شود بدان استناد کرد ولی مشاهده می‌شود که در عمل تمام این اقدامات و فرهنگ‌سازی‌ها به شکست خورده است و حل‌کننده مشکل نیست‌. حال چگونه است که باز هم بر برگزاری چنین همایش‌هایی اصرار ورزید‌ه می‌شود‌؟

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما