حل مشکل بیکاری اراده محکم می‌خواهد

حل مشکل بیکاری اراده محکم می‌خواهد

15 مهر 1396 17:18

وزیر محترم کشور اعداد و ارقامی‌را در مورد میزان بیکاری اعلام کردند که این میزان دور از ذهن و بعید نیست. متأسفانه ما در کشور توسعه متوازن را شاهد نیستیم و همین موضوع باعث شده تا شاهد چنین مشکلاتی در برخی از استان‌های ایران باشیم. 

حسین کمالی
فعال اصلاح‌طلب
وزیر محترم کشور اعداد و ارقامی‌را در مورد میزان بیکاری اعلام کردند که این میزان دور از ذهن و بعید نیست. متأسفانه ما در کشور توسعه متوازن را شاهد نیستیم و همین موضوع باعث شده تا شاهد چنین مشکلاتی در برخی از استان‌های ایران باشیم. 
در بخشی از ایران امکانات صنعتی و کشاورزی بسیاری وجود دارد اما برعکس در بخشی از مناطق دیگر شاهد هیچ‌گونه امکانات صنعتی نیستیم، در این شرایط طبیعی است که نرخ بیکاری بیش‌ازحد میانگین باشد. البته اطلاع ندارم که این آمار و ارقام از چه طریقی به‌دست‌آمده اما به هر صورت 60 درصد بیکاری رقم عجیبی نیست. 
مهم‌ترین عامل وجود نرخ بالای بیکاری عدم توسعه متوازن و سرمایه‌گذاری است، طبیعتاً بیکاری ام‌الفساد است. اگر به آمار و منابع نگاهی بیندازیم می‌بینیم که درصد بالایی از فساد، طلاق، اعتیاد و سایر جرایم به دلیل نبود شغل است. فردی که شغل ندارد طبیعتاً درآمدی هم ندارد و کسی که هزینه‌های جاری خود را نمی‌تواند تأمین کند ممکن است دست به هر کاری بزند. 
سیاست‌های اتخاذی ما در سال‌های گذشته هیچ‌گاه درست نبوده؛ سیاست اقتصادی ما طبیعتاً باید بر اساس «مزیت» و «رقابت» تنظیم شود که متأسفانه این‌گونه نبوده است. اقتصاد ما همواره متکی بر نفت بوده و زمانی که نقش نفت وارد اقتصاد می‌شود ما درآمدهای نفتی را بدون اینکه صنعتی را برای اشتغال ایجاد کرده باشیم به بخش‌های اشتغال می‌بریم. این مشکلات و معضلات مربوط به یک یا دو سال اخیر نیست، بلکه به 100 سال قبل و دوران استخراج نفت برمی‌گردد. 
اگر بخواهیم سریعاً از این وضعیت عبور و مشکل بیکاری را حل کنیم در گام نخست باید یک اراده محکم و راسخ وجود داشته باشد و پس‌ازآن اصلاح‌ ساختار اقتصادی! اگر اصلاح ساختاری صورت بگیرد می‌توانیم به عبور از وضعیت در آینده‌ای نزدیک امیدوار باشیم. 
هرساله حدود یک‌میلیون و 200 هزار نیروی تازه‌نفس آماده برای ورود به بازار کار می‌شوند، اما فقط درصد کمی‌از آنها می‌توانند مشغول به کار شوند. جوانانِ تحصیل‌کرده‌ای که با هزار امید و آرزو پس از اتمام دوران تحصیل خود با بازار کاری مواجه می‌شوند که نه‌تنها شغلی متناسب با رشته تحصیلی آنان وجود ندارد بلکه اساساً کاری غیر مرتبط با رشته‌ تحصیلی و درآمد مناسب هم برای آنان وجود ندارد. 
اقتصادی مبتنی بر نفت، نبود امکانات صنعتی، نبود ساختارِ صحیح اقتصادی و عدم توسعه متوازن مهم‌ترین عوامل گسترش بیکاری در کشور، خصوصاً در شهرهای کوچک و حاشیه‌ای است. بالطبع نبود شغل علاوه بر بالا بردن آمار بیکاری در کشور، معضلات و پیامدهای منفی بسیاری را با خود به همراه دارد. درصد بالایی از آسیب‌های اجتماعی که در کشور رخ می‌دهد نیز به دلیل نداشتن شغل است.  

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما