سیگنال مثبت تمدید توافق نفتی

کشورهای عضو 100 درصدی اوپک به توافق پایبند بودند

سیگنال مثبت تمدید توافق نفتی

15 مهر 1396 17:26

به نظر می‌رسد شرایط برای ادامه توافق میان کشورهای عضو اوپک و غیراوپکی‌ها فراهم است. این موضوعی است که طی روزهای گذشته از سوی مسئولان مختلف بزرگ‌ترین کشورهای صادرکننده نفت شنیده شده است. آن‌طور که مشخص است صادرکنندگان اصلی نفت خواهان تمدید توافق کاهش تولید اوپک تا پایان سال 2018 میلادی برای بهبود قیمت جهانی نفت هستند. در این میان محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک نیز از میزان پایبندی کشورهای عضو و غیرعضو این سازمان به توافق جهانی کاهش تولید نفت، ابراز رضایت کرده است. 

گروه اقتصادی: به نظر می‌رسد شرایط برای ادامه توافق میان کشورهای عضو اوپک و غیراوپکی‌ها فراهم است. این موضوعی است که طی روزهای گذشته از سوی مسئولان مختلف بزرگ‌ترین کشورهای صادرکننده نفت شنیده شده است. آن‌طور که مشخص است صادرکنندگان اصلی نفت خواهان تمدید توافق کاهش تولید اوپک تا پایان سال 2018 میلادی برای بهبود قیمت جهانی نفت هستند. در این میان محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک نیز از میزان پایبندی کشورهای عضو و غیرعضو این سازمان به توافق جهانی کاهش تولید نفت، ابراز رضایت کرده است. 
در این میان آن‌طور که خبرگزاری رویترز از قول بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران اعلام کرده؛ اعضای اوپک به تعهداتشان براساس توافق جهانی کاهش تولید اندکی بیش از صد‌درصد عمل کرده‌اند. زنگنه همچنین گفته است که تولیدکنندگان غیرعضو اوپک نیز به تعهدات کاهش تولید خود به میزان حدود صددرصد عمل کرده‌اند. 
در آخرین روزهای هفته گذشته بود که پادشاه عربستان برای اولین بار به روسیه سفر کرد. آن‌طور که رسانه‌های بین‌المللی گزارش داده‌اند، در این سفر قراردادهای تجاری به ارزش میلیاردها دلار به امضا رسیده است. با این همه موضوع کاهش میزان تولید نفت و بهبود بخشیدن به وضعیت بازار جهانی این محصول نیز یکی از مهم‌ترین موضوعات مطرح‌شده در ملاقات پادشاه عربستان سعودی و رئیس‌جمهوری روسیه بود. پنج‌شنبه شب و پس از مشاهده نشانه‌هایی از اینکه عربستان سعودی و روسیه، در سال بعد هم تولید نفت را محدود خواهند کرد، قیمت جهانی نفت با افزایش همراه شد و رشدی دو درصدی را تجربه کرد. 
آن‌طور که بلومبرگ گزارش داده، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه گفته که مسکو پذیرای تمدید توافق کاهش تولید نفت اوپک، تا پایان سال 2018 میلادی و به منظور کاهش عرضه نفت است. این اظهار نظر پوتین، به‌عنوان جدی‌ترین اظهار نظر از سوی مسکو محسوب می‌شود و حاکی از تلاش مضاعف مقامات «کرملین» برای افزایش قیمت جهانی انرژی است. البته پیش از این الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه هم در ماه گذشته میلادی به آمادگی و اشتیاق روسیه برای افزایش تمدید توافق کاهش تولید در صورت نیاز، اشاره کرده بود. این در حالی است که بیش از یک‌سوم بودجه روسیه، به درآمدهای حوزه انرژی وابسته است. پوتین همچنین گفته است که با توجه به واقعیت‌های بازار، تصمیم خواهیم گرفت؛ اما این مسئله را رد نمی‌کنم که ممکن است توافق کاهش را تمدید کنیم و اگر بخواهیم در مورد تمدید احتمالی صحبت کنیم، باید حداقل تا پایان سال 2018 میلادی باشد. 
از سوی دیگر طبق گزارش، رویترز محمد بارکیندو، دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) میزان پایبندی به توافق جهانی کاهش تولید نفت از سوی کشورهای عضو و غیر عضو اوپک را «بسیار بالا» دانسته است و همچنین اعلام کرده که اوپک مشتاق تقویت همکاری‌ها با روسیه است. دبیرکل اوپک همچنین اعلام کرد: انتظار دارد هر 24 کشور عضو و غیرعضو اوپک امضاکننده توافق جهانی کاهش تولید، در نشست ماه نوامبر اوپک در وین شرکت کنند. 
با این همه برخی از کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند با توجه به روندی که در حال حاضر صادرات نفت آمریکا پیش گرفته، تا ماه آینده نیز صادرات این کشور افزایش خواهد یافت. در حقیقت به نظر می‌رسد توافق کاهش تولید نفت اوپک موجب شده که فرصت‌هایی برای پالایشگاه‌های نفتی آمریکا ایجاد شود تا آنها بتوانند کم‌کاری اوپک را در بازار پر کنند. در این میان برخی از مقامات آگاه از توافق اوپک اعلام کردند، اوپک و متحدان آن در ماه گذشته میلادی، در مورد تمدید توافق کاهش تولید تا پایان نیمه‌دوم سال 2018 میلادی به بحث و گفتگو نشسته بودند. از طرف دیگر پیش‌بینی اوپک حکایت از آن دارد در صورتی که حتی تقاضا نفت در سال آینده میلادی با افزایش روبه‌رو شود، کاهش تولید می‌تواند بازار را با مازاد عرضه روبه‌رو کند؛ یعنی اشتهای افزایش تولید را در برخی از کشورها به‌ویژه برای نفت شیل آمریکا بالا برد. 
در حالی سه ماهه چهارم سال 2017 را تازه چند روزی است آغاز کرده‌ایم که قیمت نفت در سه ماهه سوم این سال، افزایش کم‌سابقه‌ای را تجربه کرده است. قیمت نفت برنت در سه ماهه سوم سال 2017، 20 درصد افزایش یافت. این میزان از افزایش قیمت نفت در سه ماهه سوم سال، از سال 2004 تاکنون بی‌سابقه است. همچنین قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز در مجموع در سه ماهه سوم سال جاری، 12 درصد افزایش یافت. افزایش قابل توجه قیمت نفت در سه ماهه سوم سال باعث شد تا امیدواری‌ها نسبت به روند صعودی قیمت نفت در سه ماهه چهارم هم افزایش یابد. 
تولید نفت روسیه در ماه سپتامبر، 346 هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرد. به این ترتیب می‌توان گفت که مسکو کاهش تولید نفت خود را، بیشتر از سهمیه توافق شده براساس معاهده میان اوپک و کشورهای غیراوپکی، در پیش گرفته است. در همین حال در نوامبر سال 2016 میلادی، کشورهای اوپک توافق کردند تولید نفت خود را 1. 2 میلیون بشکه در روز کاهش دهند و به سطح تولید در ماه اکتبر سال 2016 میلادی برسانند. ضمن اینکه 11 کشور غیراوپکی توافق کردند در مجموع، تولید نفت خود را 558 هزار بشکه در روز کاهش دهند. در این راستا، روسیه اعلام کرد: سهم این کشور برای روند نزولی تولید به تنهایی 300 هزار بشکه در روز است. نوواک، وزیر انرژی روسیه نیز در این رابطه می‌گوید: در راستای همکاری برای توافق کاهش تولید اوپک، روسیه ظرفیت نفتی خود را حتی فراتر از سهمیه تعیین‌شده، پایین آورده است.  

 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما