گزینه‌های پیش روی آمریکا در جهان لفاظی

کلمات کره شمالی تغییر نکرده است

گزینه‌های پیش روی آمریکا در جهان لفاظی

12 مهر 1396 19:45

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی به راهبرد و چگونگی تقابل آمریکا در برابر کره شمالی می‌پردازد.

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی به راهبرد و چگونگی تقابل آمریکا در برابر کره شمالی می‌پردازد. در این گزارش که سایت دیپلماسی ایرانی آن را ترجمه و بازنشر کرده است، تاکید شده که تهدیدات کره شمالی با بمب‌هایش به اعتراضاتی در ایالات متحده و آسیا منجر شده است؛ چرا که بسیاری از تحلیلگران نگران هستند که جنگ کلمات میان رئیس‌جمهور ترامپ و کیم جونگ اون به جنگی واقعی تبدیل شود؛ جنگی که احتمالا رقابتی هسته‌ای خواهد بود. 
هر دو رهبر سعی دارند در بخش توهین از یکدیگر پیشی بگیرند. از «مرد موشکی» و «دزد» تا «مرد موشکی کوتوله» و «رهبر متجاوزان» القابی است که این دو رهبر به یکدیگر داده‌اند. اگرچه تهدیدات دوجانبه بسیار متنوع هستند؛ اما کارشناسان مسائل کره شمالی می‌گویند که در تاریخ کره شمالی این مسائل نشانه‌ای بزرگ از تغییر در رویکرد و تفکر این کشور نیست. تاتیانا گابروسنکو، متخصص تبلیغات کره شمالی که در دانشگاه کره در سئول تدریس می‌کند، می‌گوید: «من نگران نیستم. کره شمالی این لفاظی‌های رنگارنگ را دوست دارد و همیشه دوست داشته است. مشکل، حالا آقای ترامپ است. او واکنش نشان می‌دهد، او به این حرف‌ها پاسخ می‌دهد، او توئیت و این دست صحبت‌ها را علنی‌تر می‌کند.» ترامپ روز سه‌شنبه هشدار داد که اگر ایالات متحده تصمیم به اقدام نظامی‌علیه کره شمالی بگیرد، این اقدام «ویرانگر» خواهد بود. 
پس از اینکه ترامپ در سخنرانی خود در نشست مجمع عمومی‌سازمان ملل متحد رهبر کره شمالی را «مرد موشکی» خطاب کرد، رهبر کره شمالی در بیانیه‌ای غیرمعمولی به شکل مستقیم رئیس‌جمهور آمریکا را مورد خطاب قرار داد و او را از «دیوانه زنجیری» خطاب کرد که تاوان توهین‌هایش را خواهد پرداخت. ترامپ کار را بدتر کرد و کیم را «مرد موشکی کوتوله» خواند. این لحن باعث شد که وزیر امور خارجه کره شمالی سخنان ترامپ را اعلان جنگ بداند و تهدید کند که هواپیماهای آمریکایی را حتی اگر در حریم هوایی کره شمالی نباشند، ساقط خواهد کرد. 
خبرگزاری مرکزی کره شمالی روز سه‌شنبه گزارش داد که «پس از تعرض‌های جنگ طلبان امپریالیستی کل کشور به معنای واقعی کلمه با روحیه جنگی و مقابله با نفوذ جنگ طلب دیوانه‌ای به نام ترامپ برخاسته‌اند.» این تهدیدات از دو سو ادامه دارد و نمایش‌های دو طرف همچنان در صدر خبرها قرار خواهد گرفت. خبرگزاری کره‌شمالی خبر داد: «روز شنبه بیش از 100هزار نفر در تظاهرات ضد امپریالیست ایالات متحده شرکت کرده و سوگند یاد کردند که دشمن را از روی نقشه جهان حذف کنند.»
اما گابروسنکو معتقد است این تظاهرات هم در کره شمالی جدید نیستند؛ بلکه تغییر در جایی رخ داده که چنین لفاظی‌هایی مورد توجه قرار می‌گیرند و فقط یک سخنرانی بیهوده در نظر گرفته نمی‌شوند. او می‌گوید: «شما می‌توانید به تاریخ کره شمالی مراجعه کنید و سخرانی‌های بی‌شماری را به این شکل از دهه 1950 به بعد پیدا کنید. ضد آمریکایی بودن در فرهنگ و تاریخ کره شمالی جای دارد.»
در مجموع، کره شمالی در کنار حملات لفظی بی‌سابقه به ایالات متحده، نیم نگاهی هم به چین داشت. در مقاله رسمی‌چاپ شده در روز جمعه در خبرگزاری مرکزی این کشور به قلم جونگ فیل، او با عناوین «بی شرم» و «بی ادب» رسانه‌های چین را نواخته است؛ چرا که آنها کره شمالی را مستحق تحریم‌های ایالات متحده دانسته‌اند. این اتهام و نقد گسترده درحالی به چین وارد می‌شود که سه هفته دیگر رئیس‌جمهور چین قرار است کنگره حزب کمونیست را که هر 5 سال یک بار برگزار می‌شود، افتتاح کند. آدام کاتکارت، محقق دانشگاه لیدز که تبلیغات کره شمالی را از نزدیک دنبال می‌کند، معتقد است که جونگ فیل در واقع قلم خود کیم است؛ همان‌طور که مائو و استالین از اسامی‌خاصی برای نوشتن خطوط فکری خود در سرمقاله‌ها استفاده می‌کردند. 
به‌طور کلی، با در نظر گرفتن این دنیای سرشار از لفاظی، ایالات متحده دو گزینه پیش رو دارد: تمام مذاکرات با کره شمالی را رد کرده و به نظاره بنشیند که آنها بیشتر و بیشتر سلاح هسته‌ای بسازند یا اینکه با کره شمالی وارد مذاکره شود تا پیونگ یانگ از گسترش سلاح‌های هسته‌ای خود دست بردارد. ایالات متحده باید انتخاب کند و گزینه دوم، انتخابی است که کمتر ضرر و زیان به همراه دارد.  

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما