هنوز احتمال معرفی یک زن به عنوان وزیر وجود دارد

رمضانعلی سبحانی‌فر در گفتگو با «روزان»:

هنوز احتمال معرفی یک زن به عنوان وزیر وجود دارد

12 مهر 1396 19:45

رمضانعلی سبحانی‌فر، نماینده سبزوار در مجلس شورای اسلامی‌و عضو حزب اعتدال و توسعه در گفتگویی با «روزان» به بررسی گزینه‌های احتمالی وزارتخانه‌های علوم و نیرو می‌پردازد. او در این خصوص به ما می‌گوید که « هنوز برای پیش‌بینی زود است و نمی‌توان به صورت دقیق و شفاف در این خصوص اظهارنظر کرد. چراکه ممکن است این نظرسنجی‌ها به نوعی باعث آن شود که دولت در تنگنا یا فشار قرار گیرد». به گفته او، «‌گفته می‌شود که حدود 5 تا 6 نفر نامزد معرفی به عنوان وزیر پیشنهادی هستند که در این میان نام برخی از زنان نیز مطرح است و باید دید که در آخر دولت چه تصمیمی‌در این خصوص اتخاذ خواهد کرد. در واقع باید بگویم که احتمال معرفی یک زن به عنوان وزیر پیشنهادی همچنان وجود دارد»

گروه سیاسی- رمضانعلی سبحانی‌فر، نماینده سبزوار در مجلس شورای اسلامی‌و عضو حزب اعتدال و توسعه در گفتگویی با «روزان» به بررسی گزینه‌های احتمالی وزارتخانه‌های علوم و نیرو می‌پردازد. او در این خصوص به ما می‌گوید که « هنوز برای پیش‌بینی زود است و نمی‌توان به صورت دقیق و شفاف در این خصوص اظهارنظر کرد. چراکه ممکن است این نظرسنجی‌ها به نوعی باعث آن شود که دولت در تنگنا یا فشار قرار گیرد». به گفته او، «‌گفته می‌شود که حدود 5 تا 6 نفر نامزد معرفی به عنوان وزیر پیشنهادی هستند که در این میان نام برخی از زنان نیز مطرح است و باید دید که در آخر دولت چه تصمیمی‌در این خصوص اتخاذ خواهد کرد. در واقع باید بگویم که احتمال معرفی یک زن به عنوان وزیر پیشنهادی همچنان وجود دارد»
*برخی نمایندگان در جلسات اخیر مجلس نسبت به تاخیر دولت در معرفی وزرای پیشنهادی انتقاد داشتند. برخی معتقد بودند که بعد از تعطیلات وزرای پیشنهادی به مجلس معرفی خواهند شد ولی همچنان خبری در این خصوص مطرح نشده و مشخص نیست که چه زمانی دولت وزرای پیشنهادی را به مجلس معرفی می‌کند. نظر شما در این خصوص چیست؟
در این موضوع من تاحدودی انتقادات را وارد می‌دانم چراکه باید هرچه زودتر تکلیف وزارتخانه‌های باقیمانده روشن شود و زودتر به دغدغه‌ها و مطالبات مردم رسیدگی شود. طبق آخرین رایزنی‌هایی که بین نمایندگان مجلس و همین طور نمایندگان دولت صورت گرفته است، به نظر می‌رسد که هنوز دولت به گزینه نهایی خود برای تصدی وزارتخانه‌های علوم و نیرو نرسیده است و برهمین اساس من فکر می‌کنم که به این زودی یعنی طی چند روز آینده وزرای پیشنهادی معرفی نشوند ولی این نکته را هم نباید از یاد برد که شاید تعطیلات اخیر باعث شده باشد که کمی‌کارها به تاخیر انداخته شوند و از این نظر باید به دولت کمی‌فرصت داد ولی از طرف دیگر دولت باید هرچه زودتر گزینه‌های خود را به مجلس برای رای اعتماد معرفی کند. 
*طی هفته‌های گذشته برخی رسانه‌ها از احتمال معرفی یک وزیر زن برای تصدی وزارتخانه علوم خبر داده بودند، فکر می‌کنید این احتمال چقدر ممکن است؟
هنوز برای پیش‌بینی زود است و نمی‌توان به صورت دقیق و شفاف در این خصوص اظهارنظر کرد. چراکه ممکن است این نظرسنجی‌ها به نوعی باعث آن شود که دولت در تنگنا یا فشار قرار گیرد. بنابراین من نمی‌خواهم در این خصوص مصداقی وارد شوم یا بگویم که فلان فرد احتمال انتخاب به عنوان وزیر پیشنهادی دارد یا نه ولی از آنجایی که تاکنون صحبت‌هایی مطرح شده است، گفته می‌شود که حدود 5 تا 6 نفر نامزد معرفی به عنوان وزیر پیشنهادی هستند که در این میان نام برخی از زنان نیز مطرح است و باید دید که در آخر دولت چه تصمیمی‌در این خصوص اتخاذ خواهد کرد. در واقع باید بگویم که احتمال معرفی یک زن به عنوان وزیر پیشنهادی همچنان وجود دارد
آیا امروز وزرای پیشنهادی معرفی خواهند شد؟
هنوز چیزی مشخص نیست. در جلسه علنی روز گذشته هم صحبتی در این خصوص صورت نگرفت که آیا دولت عزم و اراده‌ای برای معرفی وزیر به مجلس دارد یا ندارد. لذا نمی‌توان گفت که امروز وزرای پیشنهادی معرفی می‌شوند و من این را بعید می‌دانم. حال اینکه چه زمانی ممکن است این اتفاق رخ بدهد من فکر می‌کنم که درباره زمان قطعی معرفی وزرای پیشنهادی نمی‌توان به صورت دقیق صحبت کرد. به هرحال طی چند روز آینده ما تعطیلاتی را پیش رو خواهیم داشت که این تعطیلات طبعا کار را عقب خواهد انداخت بنابراین ممکن است که این اتفاق در هفته آینده انجام گیرد. 
*آیا مجلس به وزرای پیشنهادی دولت رای اعتماد خواهد داد؟
اول از همه باید دید چه کسانی معرفی می‌شوند و آن افراد چقدر تجربه و سابقه و توانایی برای آن وزارتخانه دارند. نمی‌توان چشم بسته رای داد یا رای نداد. نمی‌توان متعصبانه از دولت حمایت کرد یا علیه او بود. ممکن است برخی بگویند که مجلس قصد حمایت بی چون و چرا از دولت دارد یا برخی بگویند مجلس با دولت اختلافات جدی دارد. لذا اینکه بگوییم مجلس در خلال جلسات رای اعتماد دولت را همراهی نکرد به نظر من اظهار نظری غیرمنصفانه است‌. چون مجلس از بین 17 وزیر پیشنهادی تنها به یک نفر رای اعتماد نداد که نمی‌توان آن یک رای را مخالف یا عدم همراهی مجلس با دولت دانست. به نظر من این به خود وزرای پیشنهادی بستگی دارد که چطور از برنامه‌های پیشنهاد و توانمندی‌های خود در جلسات رای اعتماد دفاع کنند. در واقع تاحدودی شخص پیشنهاد شده نقش مهمی‌دارد که بتواند نمایندگان را قانع کند که به او رای اعتماد بدهند یا رای اعتماد ندهند. این مسئله درباره دو وزیر باقی مانده نیز صدق می‌کند و باید دید که آنان چگونه از برنامه‌های خود در جلسات رای اعتماد آینده دفاع خواهند کرد.  
 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما