25 درصد سالمندان با کمیته امداد زنده‌اند

گزارشی به مناسبت روز جهانی سالمند

25 درصد سالمندان با کمیته امداد زنده‌اند

12 مهر 1396 19:58

25 درصد سالمندان کشور تحت پوشش کمیته امداد هستند؛ آماری تکان‌دهنده از زندگی زیر خط فقر بازنشستگان و سالمندان در ایران. روز جهانی سالمندان فرصتی شده تا مسئولان در حد شعار و سخنرانی توجهی هم به سالمندان ومشکلات آنها نشان دهند و از آنها حرف بزنند. از دید مسئولان کشور، سالمندی هم مثل جوانی در کشور یک تهدید است و باید از آن ترسید. تهدیدی که مدام در صحبت‌های‌شان به آن اشاره کرده و از سونامی‌سالمندی در سال‌های آینده صحبت می‌کنند. در حالی که تنها 15 درصد جمعیت ایران تا 20 سال آینده سالمند می‌شوند. 20 درصدی که اداره زندگی آنها، مسئولان بدون برنامه را بدجوری ترسانده است. 

گروه اجتماعی – 25 درصد سالمندان کشور تحت پوشش کمیته امداد هستند؛ آماری تکان‌دهنده از زندگی زیر خط فقر بازنشستگان و سالمندان در ایران. روز جهانی سالمندان فرصتی شده تا مسئولان در حد شعار و سخنرانی توجهی هم به سالمندان ومشکلات آنها نشان دهند و از آنها حرف بزنند. از دید مسئولان کشور، سالمندی هم مثل جوانی در کشور یک تهدید است و باید از آن ترسید. تهدیدی که مدام در صحبت‌های‌شان به آن اشاره کرده و از سونامی‌سالمندی در سال‌های آینده صحبت می‌کنند. در حالی که تنها 15 درصد جمعیت ایران تا 20 سال آینده سالمند می‌شوند. 20 درصدی که اداره زندگی آنها، مسئولان بدون برنامه را بدجوری ترسانده است. 
افزایش موج «زنان سالمند تنها» در آینده 
علی ربیعی، وزیر کار و امور اجتماعی، به مناسبت روز جهانی سالمند در کانال تلگرامی‌خود از افزایش موج زنان سالمند تنها در آینده ابراز نگرانی کرده و نوشته است: «آنهایی را که امروز «سالمند» می‌خوانیم، همان جوانان پرشور چند دهه قبل هستند که گذشت زمان، قامتشان را خم کرده و موها و گیسوهای‌شان را سپید. من همواره گفته‌ام که میزان انسانی بودن یک جامعه به شیوه رفتاری است که آن جامعه با سالمندانش دارد. جامعه‌ای که در آن سالمندان و ناتوان شدگان دیده نمی‌شوند، جامعه‌ای انسانی و اخلاقی نیست. به رغم دارا بودن سنت‌های قوی در فرهنگ ایرانی و اسلامی، کارکردهای اجتماعی سالمندان روز به روز کاسته می‌شود؛ گویی احترام‌ها، آرام آرام رنگ می‌بازند. من معتقدم جامعه‌ای که در آن سالمند، احترام و کارکرد موثری نداشته باشد، جامعه‌ای خوشبخت نخواهد بود.»
ایران در انتظار 30 میلیون سالمند
ربیعی در ادامه نوشته است:«جامعه ایران، رو به سالمندی است‌. اگر امروز با 6 میلیون سالمند مواجه هستیم، در آینده‌ای نه‌چندان دور، این رقم بالغ بر 30 میلیون نفر خواهد شد و این مسئله، برنامه‌ریزی دقیق و جامع برای رفاه و تامین آسایش خاطر این عزیزان را می‌طلبد. امروز، هفت میلیون ایرانی دفترچه بیمه تامین اجتماعی ندارند. نیاز به برنامه‌ریزی مهارت سالمندان برای زندگی در جامعه، تغییرات فرهنگی، نظام تامین اجتماعی مطمئن برای روزهای پیری و حتی توجه به امنیت غذایی و مسائلی از این دست احساس می‌شود که سیاست‌گذاری‌های معطوف به سالمندی را می‌طلبد‌. مطالعات آینده، گاهی نکات تکان‌دهنده در بر دارد همچون افزایش موج زنان سالمند تنها. یکی از کارهای مهمی‌که در ذیل شورای عالی رفاه به آن توجه ویژه خواهیم کرد، همین مسئله است. 
نگاه تحقیرآمیز به سالمندی در کشور
شهلا کاظمی‌پور، جمعیت‌شناس و استاد دانشگاه هم در مصاحبه‌ای از نوع نگاه تحقیر‌آمیز جامعه به سالمندان در ایران انتقاد کرده و گفته است: سالمندی دارای دو روی سکه است که یک روی آن سالمندان ناتوان، رها شده و.‌.‌. هستند که باید برای آنها برنامه‌ریزی و روی دیگر آن نیز سالمندان توانمند به لحاظ جسمی‌و ذهنی بوده که سرمایه‌های اجتماعی هستند و باید از آنها بهره‌برداری شود. 
این جمعیت‌شناس در گفتگو با ایسنا عدم استفاده از تجارب سالمندان توانمند را به معنای رها‌شدگی آنان دانست و گفت: باید در مسائل مختلف از جمله حوزه‌های مشاوره‌ای، تخصصی، شوراها و. . . از سالمندان متخصص و تحصیلکرده که دارای توانمندی و تجارب متعدد هستند، استفاده کنیم و نباید درست زمانی که فرد آنقدر تخصص پیدا کرد که می‌تواند برای جامعه‌اش مفید باشد با عناوینی همچون بازنشستگی وی را کاملا کنار بگذاریم. 
حقوق بازنشستگی اندوخته فرد است، نه صدقه دولت
وی در ادامه به مشکلات اقتصادی سالمندان نیز اشاره کرد و گفت: برای حل مسائل اقتصادی که در سن سالمندی برای افراد ایجاد می‌شود پیشنهاد داده‌ایم که دولت از سنین جوانی تمامی‌جوانان را تحت پوشش بیمه‌های اجتماعی ببرد تا هنگام سالمندی این افراد بتوانند حقوق خود را دریافت کنند. حقوق پرداختی صندوق‌های بازنشستگی به سالمندان، مستمری نیست؛ بلکه اندوخته خود افراد است. این مبالغ صدقه‌ای نیست که دولت به سالمندان پرداخت می‌کند و باری به دوش دولت نیست، بلکه اندوخته خود افراد است که در زمان سالمندی به آنها بازپرداخت می‌شود. 
کاظمی‌پور در ادامه با بیان آنکه حقوق بازنشستگی که از طریق بیمه‌های اجتماعی در سنین سالمندی به افراد تعلق می‌گیرد، همانند آن است که فرد پول خود را در بانک گذاشته و بهره آن را دریافت کند، گفت: در این میان دولت تنها به عنوان واسطه‌ای است که در سنین جوانی این مبالغ را از افراد اخذ و سرمایه‌گذاری کرده، ارزش افزوده ایجاد و سپس آن را بازپرداخت خواهد کرد. 
این جمعیت‌شناس با بیان آنکه تنها مبالغی که نهادهای حمایتی همچون بهزیستی و کمیته امداد در سنین سالمندی به افراد پرداخت می‌کنند، مستمری و به نوعی صدقه است، گفت: با این شیوه پرداخت نیز شدیدا مخالفم و معتقدم که دولت باید همه افراد را از سنین جوانی تحت پوشش بیمه قرار دهد تا آن دسته که کار و درآمد دارند، حق بیمه‌شان را خودشان پرداخت کرده و آنهایی هم که به هر دلیلی توان پرداخت آن را ندارند، دولت حق بیمه آنان را پرداخت کند. 
5 میلیون نفر از جمعیت ایران بیش از 65 سال دارند
کاظمی‌پور در ادامه به ارائه آمارهایی از وضعیت سالمندان در کشور پرداخت و اظهار کرد: در محافل بین‌المللی سالمندی را از 65 سال به بالا در نظر می‌گیرند و به سنین 15 تا 64 سال جمعیت فعال گفته می‌شود که براساس این تقسیم بندی و سرشماری سال 95، حدود پنج میلیون نفر از جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می‌دهند که حدود 6 درصد از جمعیت کشور هستند. بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته تا سال 1405، سه میلیون نفر به جمعیت 60 سال به بالای کشور افزوده خواهد شد؛ در 10 سال آینده جمعیت سالمندان بالای 60 سال کشور به 10. 5 میلیون نفر برابر با 10. 7 درصد جمعیت کشور می‌رسد. 
40 درصد سالمندان تحت پوشش شهری هستند
مجید ملک شاهی، دستیار معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) هم به مناسبت روز سالمند در نشستی خبری اعلام کرد که هم اکنون 25 درصد سالمندان کشور تحت پوشش کمیته امداد هستند. وی افزود: 46 درصد آنها سالم و 54 درصد آنها از کار افتاده‌ هستند. ارائه خدمت به صورت تخصصی‌تر به سالمندان تحت پوشش را در دستور کار خود قرار داده‌ایم. 
وی تصریح کرد: 40 درصد سالمندان تحت پوشش این نهاد حمایتی از جامعه شهری و 60 درصد آنها متعلق به جامعه روستایی هستند. در سه سال گذشته سالمندان تحت پوشش کمیته امداد را به سه لایه تقسیم‌بندی کرده‌ایم؛ گروه اول سالمندان سالم مستقل 60 تا 69 ساله هستند که 41 درصد از سالمندان تحت پوشش این نهاد حمایتی را شامل می‌شوند. گروه دوم سالمندان سالخورده نیمه مستقل 70 تا 79 ساله بوده که 39 درصد سالمندان تحت پوشش این نهاد را شامل شده و گروه سوم سالمندان پیر و وابسته 80 سال به بالا بوده که 27 درصد سالمندان تحت پوشش کمیته امداد را تشکیل می‌دهند و نیاز به خدمات ویژه حمایتی و رفاهی دارند. 
ایجاد شبکه خیرین برای حمایت از سالمندان
ملک شاهی با بیان آنکه درصد زیادی از سالمندان تحت پوشش کمیته امداد صاحب شغل نیستند که این مسئله مشکلات متعددی را برای آنها به وجود آورده است، گفت: عدم اشتغال این افراد باعث افزایش مشکلات جسمی‌و روحی آنها نیز شده است؛ به همین دلیل ایجاد اشتغال خرد برای آنها از طریق مهارت‌هایشان در جهت ایجاد سرگرمی‌و سپس خرید محصولات آنان از طریق کمیته امداد، حس امید به زندگی را در آنها افزایش خواهد داد؛ به همین دلیل این مسئله در دستور کار قرار گرفته است. ما به دنبال افزایش تقید خانواده‌ها به سالمندان و ایجاد شبکه خیرین برای حمایت‌های هر چه بیشتر و توجه بیشتر به سالمندان هستیم. در حال حاضر به ازای هر 100 زن سالمند، 97 مرد سالمند تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی قرار دارند. 
23 هزار سالمند زمینگیر در کمیته امداد
جعفر رحیمی، ‌مدیرکل بهداشت، درمان و بیمه کمیته امداد امام خمینی (ره) در ادامه این نشست خبری به اجرای طرح‌های غربالگری سالمندان توسط کمیته امداد اشاره کرد و گفت: 180 هزار نفر سالمند را به طرح‌های غربالگری وارد کردیم که اکثر آنها از بیماری‌های قند، فشار خون و انواع سرطان رنج می‌بردند. بر اساس این غربالگری 30 درصد از 180 هزار نفر حاضر در این طرح بیمار شناخته شدند که روند درمان آنها توسط کمیته امداد کاملا پیگیری شده است.  

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما