تهران روح برجام را زیر پا می‌گذارد!

نائورت:

تهران روح برجام را زیر پا می‌گذارد!

12 مهر 1396 12:8

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت ایرادی که به برجام وارد است این است که «رفتار‌ها و عملکرد بد ایران» را در نظر نمی‌گیرد.

به نقل از شبکه رویترز، هدر نائورت، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در واکنش به سخنان وزارت دفاع این کشور در پشتیبانی از توافق هسته‌ای ایران و این گفته جیمز متیس در دیدار با سناتور‌ها مبنی بر اینکه برجام منافع ملی آمریکا را تامین می‌کند، گفت: «12 روز فرصت داریم تا بار دیگر دستورالعمل‌های مورد نیاز را در زمینه‌ برجام دریافت کنیم. از دیدگاه دولت (ترامپ) ایرادی که به برجام وارد است این است که رفتار‌ها و عملکرد بد ایران را در نظر نمی‌گیرد. وزیر امور خارجه رکس تیلرسون در سخنانی که در مجمع عمومی سازمان ملل ایراد کرد بسیار در این زمینه سخن گفت.

او در ادامه با تکرار ادعا‌های بی‌اساس واشنگتن علیه کشورمان گفت: «می دانیم که ایران مسئول برخی حمله‌های تروریستی است. می‌دانیم ایران برای شورشیان حوثی در یمن سلاح می‌فرستد و همین سبب شده وضعی هولناک در یمن به وجود بیاید. می‌دانیم ایران دارد در سوریه چه کار‌هایی می‌کند. هر جا پای دولت ایران در میان است رویداد‌های پردردسری در آن نقطه از زمین اتفاق می‌افتد! دولت ترامپ چنین خطراتی را برجسته‌سازی می‌کند و رفتار بد دولت ایران را در مجموع مدنظر قرار می‌دهد. گفتگو‌ها در داخل بدنه دولت درباره ایران در جریان است و رئیس جمهور هم در این باره تصمیم‌گیری کرده است. من نمی‌توانم جزئیات بیشتری را برای شما بیان کنم.»

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا افزود: «وزیر امور خارجه رکس تیلرسون بر این باور است که آمریکا، رفتار بد ایران را در کل در نظر نگرفته است، اما او با این موضوع به خوبی آشناست و خیلی درباره آن سخن گفته است. در یکی از سخنرانی‌هایش توضیح داد که برجام چقدر ناقص است.»

هدر نائورت با بیان اینکه دولت ترامپ 12 روز یا بیشتر فرصت دارد که درباره تایید پایبندی ایران به برجام تصمیم بگیرد، اذعان کرد: در گذشته ایران به برجام پایبند بوده و تاییدیه دریافت کرده است. از سوی دیگر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مسئولیت دارد پایبندی ایران را راستی آزمایی کند و همه کار‌های دیگر را نیز انجام بدهد.

او در پاسخ به پرسشی درباره ادعای تیلرسون مبنی بر نقض مقدمه برجام از سوی ایران نیز مدعی شد: «در مقدمه برجام درباره امنیت و ثبات بین‌المللی گفتگو شده است و ایران باید به برقراری این امنیت و ثبات کمک کند، اما روشن است که چنین کاری نمی‌کند و همواره روح قانون را زیر پا می‌گذارد.»
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما