بر باد رفتن اعتبار آمریکا با خروج از برجام

گزارش «روزان» از واکنش‌ها به امکان عدم تایید برجام توسط ترامپ

بر باد رفتن اعتبار آمریکا با خروج از برجام

11 مهر 1396 16:51

با نزدیک‌‌شدن به زمان تایید پایبندی ایران به برجام توسط رئیس‌جمهوری آمریکا که می‌توان آن را به نوعی تایید ادامه برجام تلقی کرد، گزارش‌ها از احتمال زیاد عدم تایید برجام توسط ترامپ حکایت دارند. ترامپ در سخنرانی خود در نشست عمومی‌ خود در سازمان ملل بی‌باکانه به برجام تاخت و آن را بدترین توافق تاریخ آمریکا خطاب کرد.

گروه دیپلماسی: با نزدیک‌‌شدن به زمان تایید پایبندی ایران به برجام توسط رئیس‌جمهوری آمریکا که می‌توان آن را به نوعی تایید ادامه برجام تلقی کرد، گزارش‌ها از احتمال زیاد عدم تایید برجام توسط ترامپ حکایت دارند. ترامپ در سخنرانی خود در نشست عمومی‌ خود در سازمان ملل بی‌باکانه به برجام تاخت و آن را بدترین توافق تاریخ آمریکا خطاب کرد. همچنین در اظهاراتی دیگر با بیان این جمله که خواهید دید با برجام چه خواهم کرد، به‌طور ضمنی تاکید کرد که برجام را تایید نخواهد کرد. اکنون با نزدیک شدن به زمان تصمیم‌گیری دونالد ترامپ واکنش‌ها در سطح جهانی به امکان لغو برجام از سوی او، به‌طور چشمگیری در حال افزایش است. در این میان، تمامی‌کشورها و سیاستمداران بر این امر تاکید می‌کنند که برجام باید حفظ شود و در صورت لغو برجام از سوی آمریکا، اعتبار این کشور بر باد خواهد رفت و در سطحی بزرگ‌تر دیگر در بحران کره‌شمالی نیز نمی‌توان امیدوار بود توافق حاصل شود. 
ایران ناقض برجام نخواهد بود‌
‌ شانس حفظ برجام بیش از 50 درصد است
مهم‌ترین واکنش به امکان لغو برجام را وزیر امور خارجه کشورمان نشان داده است. محمد‌جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در آخرین اظهارنظر خود، در جریان سفر دیروز خود به مسقط، پایتخت کشور عمان در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره برجام، رایزنی‌هایی که در نیویورک داشته و اینکه در صورت خروج آمریکا از برجام، موضع ایران چیست؟ گفت: طی صحبت‌هایی که من در نیویورک داشتم، تقریبا تمامی‌کشورها، هم کشورهای 1+5 و اتحادیه اروپا و هم سایر اعضای جامعه بین‌‌المللی، از ضرورت رعایت برجام و غیر قابل مذاکره‌بودن آن حمایت می‌کنند. وی اضافه کرد: در گفتگویی که با رئیس مجمع عمومی‌سازمان ملل داشتم نیز ایشان تاکید کرد که یکی از 6 موضوعی که تقریبا در همه سخنرانی‌ها در مجمع عمومی ‌یعنی بیش از 190 سخنرانی در مجمع عمومی ‌انجام شد، برجام، حمایت از برجام و غیر قابل مذاکره بودن برجام بوده است. همچنین ظریف گفت: ما هم بارها اعلام کردیم که جمهوری اسلامی‌ایران انتخاب‌های متعددی دارد؛ گرچه ترجیح ما رعایت برجام توسط همه است و ایران اولین نقض‌کننده برجام نخواهد بود. 
علاوه بر این پیشتر، وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با نشریه پولیتیکو با اشاره به این موضوع که در جریان مجمع عمومی‌سازمان ملل جامعه جهانی بر ارزش توافق هسته‌ای ایران تاکید کرده است، گفت: حتی با توجه به تهدیدهای اخیر ترامپ علیه برجام شانس باقی ماندن این توافق بیش از 50 درصد است. ظریف افزون بر این، تاکید کرد: من معتقدم که جامعه جهانی ارزش توافق هسته‌ای ایران را درک می‌کند و این مسئله در نشست مجمع عمومی‌سازمان ملل مشخص شد. وی افزود: من پیش از این مصاحبه با رئیس مجمع عمومی‌بودم و او به من گفت که 6 موضوع وجود دارد که تقریبا همه به آنها در طول این نشست اشاره کرده‌اند که یکی از آنها برجام است و تقریبا همه افراد ضمن حمایت از توافق بر لزوم احترام همه طرف‌ها به آن تاکید کرده‌اند. 
خروج واشنگتن از برجام و از میان رفتن اعتماد بین‌المللی به آمریکا
به طور حتم مهم‌ترین پیامد عدم تعهد ترامپ به برجام را می‌توان از میان رفتن اعتماد بین‌المللی به واشنگتن دانست. در همین ارتباط، مرتضی صفاری نطنزی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه نتیجه نقض یا خارج شدن آمریکا از برجام از بین رفتن اعتماد کل دنیا به توافقات بین‌المللی است، گفت: عامل عمده نگرانی آمریکا از برجام، مهار سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه‌اش در منطقه است که می‌خواهد این اتفاق با خروج از برجام رخ ندهد. خروجی نشست مجمع عمومی‌سازمان ملل، اعتقاد کشورهای دنیا به غیر از آمریکا و رژیم صهیونیستی به حفظ برجام بود. آنها در صحبت‌هایشان بر این موضوع تاکید داشتند که این تفاهم و توافقی بین‌المللی است و آمریکا نباید از آن خارج شود. وی افزود: برجام توافقی بین ایران و پنج عضو دائم شورای امنیت به همراه آلمان است که برای آن قطعنامه حمایتی نیز صادر شده است. پس آمریکا نمی‌تواند همچون توافق دوجانبه، درخواست لغو یا خروج از آن را داشته باشد. این اجازه را ضوابط بین‌المللی به آمریکا نمی‌دهد که بخواهد خودسرانه و یکجانبه کاری انجام دهد. صفاری نطنزی اضافه کرد: از سوی دیگر آمریکایی‌ها به دلیل مهارشدن سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه‌شان در منطقه با اجرای برجام نگرانی‌هایی دارند، آنها ناراضی‌اند و دست و پا می‌زنند تا به نوعی از اجرای این سند فرار کنند. این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطر‌نشان کرد: قطعا اگر آمریکا بخواهد از توافق برجام خارج شود، اعتماد کل دنیا به توافقات بین‌المللی از بین می‌رود. این همان دلیلی است که بیشتر کشورهای دنیا بر لزوم اجرای برجام و پایبندی به تعهداتش تاکید دارند. ما نیز علی‌رغم تمامی‌اشکالات به برجام متعهد به این توافق بین‌المللی هستیم؛ لذا قطعا باید طرفین نیز چنین تعهدی داشته باشند. 
نیویورک‌تایمز: ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران خارج نشود
در سطحی دیگر شاهد هستیم که برخی نشریات آمریکا حتی از منطق منفی‌نگری برای راضی کردن ترامپ برای عدم خروج از توافق هسته‌ای بهره می‌گیرند. در واقع، آنها با سیاه‌نمایی از ایران تلاش می‌کنند که به ترامپ بگویند ایران به بمب هسته‌ای دست پیدا خواهد کرد. در همین زمینه، روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی و با طرح ادعایی بی‌پایه و اساس که ممکن است عبدالقدیر خان، پدر دانش هسته‌ای پاکستان نحوه ساخت سلاح هسته‌ای را به ایران انتقال داده باشد، نوشت: چنین امری محتمل است و این خود یک دلیل محکم و منطقی است که ترامپ نباید از برجام خارج شود و پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را در 15 اکتبر تایید کند. در این گزارش ادعا شده است، در صورتی که توافق هسته‌ای با ایران لغو شود، این کشور قادر خواهد بود تا طی چند ماه سلاح هسته‌ای بسازد. بیان این ادعا در شرایطی است که بارها مقام‌های سیاسی کشورمان تاکید کرده‌اند که مخالف هر گونه دستیابی به تسلیحات هسته‌ای هستند و حتی در صورت لغو برجام در مسیر استفاده غیر‌صلح‌آمیز از بمب هسته‌ای حرکت نخواهند کرد. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما