هر انتخاباتی اقتضائات و شرایط خاص خود را دارد

علیرضا رحیمی در گفتگو با «روزان»:

هر انتخاباتی اقتضائات و شرایط خاص خود را دارد

11 مهر 1396 16:51

علیرضا رحیمی‌، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی‌به نقد و بررسی حال و هوای مجلس و اصلاح‌طلبان در فاصله دو سالگی تا برگزاری انتخاباتی و در آستانه معرفی وزرای پیشنهادی در گفتگو با «روزان» می‌پردازد. او در این خصوص به ما می‌گوید که« من فکر می‌کنم که در این دوره همه نمایندگان بیشتر تمرکز خودشان را روی مسائل فنی و تخصصی معطوف کرده‌اند. البته تا جایگاه آرمانی و مورد هدف فاصله زیادی داریم اما مجلس دهم نشان داد که می‌توان به این سمت حرکت کرد.» به گفته او، اصلاح‌طلبان به صورت جدی و دقیق خود را برای انتخابات آینده آماده خواهند کرد و از همین حالا نیز اصلاح‌طلبان در قالب شورای عالی سیاست‌گذاری برخی مقدمات کار را در دستور بررسی و ارزیابی قرار داده‌اند. 

گروه سیاسی- علیرضا رحیمی‌، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی‌به نقد و بررسی حال و هوای مجلس و اصلاح‌طلبان در فاصله دو سالگی تا برگزاری انتخاباتی و در آستانه معرفی وزرای پیشنهادی در گفتگو با «روزان» می‌پردازد. او در این خصوص به ما می‌گوید که« من فکر می‌کنم که در این دوره همه نمایندگان بیشتر تمرکز خودشان را روی مسائل فنی و تخصصی معطوف کرده‌اند. البته تا جایگاه آرمانی و مورد هدف فاصله زیادی داریم اما مجلس دهم نشان داد که می‌توان به این سمت حرکت کرد.» به گفته او، اصلاح‌طلبان به صورت جدی و دقیق خود را برای انتخابات آینده آماده خواهند کرد و از همین حالا نیز اصلاح‌طلبان در قالب شورای عالی سیاست‌گذاری برخی مقدمات کار را در دستور بررسی و ارزیابی قرار داده‌اند. 
*فکر می‌کنید اصلاح‌طلبان در ادوار انتخاباتی آینده از چه سازوکاری تبعیت خواهند کرد؟
تاکنون چهره‌های مختلفی درباره سازوکار انتخاباتی اصلاح‌طلبان در ادوار انتخاباتی آینده به ویژه انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی‌صحبت کرده‌اند. در این میان نمی‌توان به صورت قاطعانه و دقیق گفت که اصلاح‌طلبان از چه راهکاری برای انتخابات بهره خواهند برد. البته این بدان معنا نیست که اظهارنظرها و پیش‌بینی‌ها قابلیت اجرایی ندارند ولی مشخصا باید به این نکته اشاره کرد که هر دوره انتخابات تا حدود زیادی متوجه شرایط و اقتضائات زمانی است و امکان دارد در آن شرایط وضعیت کشور به گونه‌ای باشد که یک راهکار یا راه حل قابلیت اجرا نداشته و در مقابل راه حل دیگر بتواند نتیجه بخش و مثمرثمر باشد. بنابراین از حالا نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی در این خصوص مطرح کرد ولی آنچه مسلم خواهد بود، این است که اصلاح‌طلبان به صورت جدی و دقیق خود را برای انتخابات آینده آماده خواهند کرد و از همین حالا نیز اصلاح‌طلبان در قالب شورای عالی سیاست‌گذاری برخی مقدمات کار را در دستور بررسی و ارزیابی قرار داده‌اند. 
*اما آقای عارف گفتند که ائتلاف نخواهند کرد. نظر شما در این خصوص چیست؟
در خصوص صحبت‌های آقای عارف نیز بهتر از هرکسی خود ایشان می‌توانند توضیح دهند. به هرحال ایشان نیز بر اساس اتفاقاتی که بعد از انتخابات مجلس شورای اسلامی‌رخ داد به این نتیجه رسیدند که صحبت از عدم ائتلاف با برخی جریان‌های سیاسی مطرح کنند ولی همان طور که گفتم باید دید که این روند چگونه و از چه زمانی قابلیت اجرا پیدا خواهد کرد. 
*شما عملکرد فراکسیون امید را در مجلس چگونه ارزیابی می‌کنید؟
یکی از نکاتی که باید درباره فراکسیون امید مورد توجه قرار بگیرد این است که اعضای فراکسیون به صورت مشخص خود را آماده همکاری و همراهی با دولت کرده‌اند و چنانچه در حال و هوا و جریان جلسات بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی و همین‌طور جلسات رای اعتماد نیز قرار داشتید قطعا به این نکته پی می‌بردید که فراکسیون امید به صورت جدی در این خصوص وارد عمل شده است. البته بعدا انتقاداتی درباره عدم رای اعتماد آقای بیطرف در رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی مطرح شد که نمی‌توان تمامی‌عوامل را نشات گرفته از عملکرد فراکسیون امید برشمرد. 
*شما ادوار نهم و دهم را چگونه با هم مقایسه می‌کنید؟
من در مجموع فضای عمومی‌مجلس دهم را بهتر از مجلس نهم ارزیابی می‌کنم. اگرچه من در مجلس نهم حضور نداشتم ولی خارج از آن در جریان جلسات مهمی‌مانند جلسات رای اعتماد یا همین طور تصویب برجام در مجلس شورای اسلامی‌ما شاهد حواشی و اتفاقاتی بودیم که خوشبختانه نمونه‌های بسیار کمتر و مشابهی با آن در این دوره رخ می‌دهد و این جای امیدواری دارد و من فکر می‌کنم که در این دوره همه نمایندگان بیشتر تمرکز خودشان را روی مسائل فنی و تخصصی معطوف کرده‌اند. البته تا جایگاه آرمانی و مورد هدف فاصله زیادی داریم اما مجلس دهم نشان داد کی می‌توان به این سمت حرکت کرد. 
*گزینه‌های پیشنهادی وزارتخانه‌های علوم و نیرو چه کسانی خواهند بود؟
درباره وزارتخانه‌های علوم و نیرو گمانه‌زنی‌هایی صورت گرفته است و حدود 5 تا 6 گزینه برای وزارتخانه‌ها مطرح هستند ولی به صورت مشخص هنوز معلوم نیست که دولت چه گزینه‌هایی را برای تصدی این وزارتخانه‌ها به مجلس معرفی خواهد کرد. 
*چه زمانی معرفی خواهند شد؟
فکر می‌کنم ظرف روزهای آینده این افراد به مجلس معرفی شوند. 
*مجلس از این گزینه‌ها حمایت خواهد کرد؟
نمی‌توان به صورت مشخص پیش‌بینی کرد که نمایندگان چگونه عمل خواهند کرد ولی امیدواریم که مجلس با دولت همراهی کند و هرچه زودتر تکلیف وزارتخانه‌های باقیمانده مشخص شود.  

 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما